google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 24.05.2018
  1 USD
  3.6590
  -0.0103
  1 EUR
  4.2953
  -0.0084
  1 CHF
  3.6890
  -0.0117
  1 GBP
  4.9056
  0.0022
  1 RUB
  0.0596
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Budujesz dom energooszczędny? Zdecyduj się na pompę ciepła

  Elektro-Sanit, Budujesz dom energooszczędny, Zdecyduj się na pompę ciepła, pompa ciepła,Nowoczesne budownictwo wykorzystuje technologie, które w zasadniczy sposób pozwalają na obniżenie kosztów nieruchomości mieszkalnych. Dziś przyjrzymy się, co należy rozumieć pod pojęciem domu energooszczędnego i czy zastosowanie pompy ciepła do odzyskiwania energii z gruntu to rzeczywiście optymalne rozwiązanie.

  Czym w zasadzie jest dom energooszczędny?

  Domy energooszczędne to projekty realizowane przy szczególnym uwzględnieniu strat ciepła jakie wynikają z przenikania ogrzanego powietrza przez niezabezpieczone okna, ściany, podłogę oraz poddasze na zewnątrz.

  Odpowiednio zaprojektowany dom energooszczędny powinien zostać zoptymalizowany pod względem układu pomieszczeń, wielkości przestrzeni okiennych oraz ich kształtu, a także samej kubatury budynku, jakości ocieplenia, systemu wentylacji i kilku pomniejszych.
  Rozwinięciem domu energooszczędnego jest dom pasywny.

  Co do zasady – koszty wdrożenia domu energooszczędnego zwracają się w ciągu kilkunastu do kilkudziesięciu lat eksploatacji.

  Wielkość domu nie jest bez znaczenia

  Spośród podstawowych czynników, które mają decydujący wpływ na ewentualną wysokość strat ciepła ma sama wielkość nieruchomości mieszkalnej. Co do zasady – im niższy dom i im mniejszą powierzchnię użytkową zajmuje, tym lepiej.

  Dobrej klasy dom energooszczędny powinien mieć także możliwie zwartą budowę; o tym w jaki sposób obliczyć współczynnik A/V projektu przeczytasz na stronie firmy Elektro-Sanit.

  Profesjonalnie zaizolowany mur

  Dom powinien być także w odpowiedni sposób zaizolowany, np. przy wykorzystaniu tafli styropianowych lub natrysku piankami poliuretanowymi (opcjonalnie do wykorzystania: wełna mineralna). Na szczególne uznanie zasługuje ta druga, która przy okazji wzmacnia powierzchnię, na której jest wykładana, a przy tym wyklucza powstawanie tzw. mostków termicznych.

  W przeciwieństwie np. do wełny - piana z upływem lat nie traci także swoich pierwotnych właściwości, a samą wydajność na etapie wdrożeniowym szacuje się na około 200 metrów kwadratowych w ciągu 1 dnia (1 pracownik).

  Pompa ciepła ograniczy koszty ogrzewania

  Spośród najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach energooszczędnych i pasywnych, które pozwalają na ograniczenie wysokości rachunków za ogrzewanie są tzw. pompy ciepła, czyli urządzenia, których zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z podłoża i transportowaniu go do wnętrza domu.

  Powietrze tłoczone jest za pomocą specjalnej sprężarki, natomiast działanie samej pompy ciepła przypomina odwrócony schemat pracy lodówki.

  Warto wiedzieć: na rynku dostępne są także tzw. powietrzne pompy ciepła, które funkcjonalność jest jednak bardzo ograniczona. Kiedy temperatura spada do niskich temperatur, właściciel nieruchomości musi posiłkować się centralnym systemem ogrzewania spalając paliwa stałe lub ciekłe.

  W praktyce – pompa zajmuje się kondensacją ciepła jakie pozyska i oddaje je do otoczenia. Do prawidłowej pracy system wymaga wyłącznie energii elektrycznej, a to oznacza, że konieczność wdrożenia dodatkowej instalacji (np. gazowej) znika.

  Każdą pompę dobiera się zgodnie z preferencjami użytkowników (jeśli np. pompa ma tylko wspomagać podstawowy system grzewczy, albo jeśli ma być wyłącznym źródłem ciepła w okresie jesienno-zimowym), a także warunków technicznych.

  W szczególnych wypadkach, tj. jeśli mamy do czynienia z dużą nieruchomością mieszkalną, koniecznym może stać się instalacja kilku pomniejszych pomp o różnych źródłach.

  Kto powinien zająć się montażem pompy ciepła?

  Zaprojektowanie i wdrożenie instalacji z pompą ciepła wymaga odpowiednich kompetencji praktycznych, dlatego tego typu obowiązek warto powierzyć profesjonalistom.

  Inwestycja w pompę ciepła może się opłacać

  Pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem m.in. ze względu na:

  • wyraźne ograniczenie kosztów ogrzewania,
  • działalność na rzecz ochrony środowiska ze względu na ograniczenie emisji dwutlenku węgla,
  • uniezależnienie się od dostawców energii cieplnej oraz regularnych podwyżek kosztów transferowych,

  a także wielu pozostałych.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.