google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 16.01.2019
  1 USD
  3.7619
  0.0077
  1 EUR
  4.2929
  0.0007
  1 CHF
  3.8066
  -0.0045
  1 GBP
  4.8439
  0.0139
  1 RUB
  0.0564
  0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Czym kierować się przy wyborze kotła grzewczego?

  Czym kierować się przy wyborze kotła grzewczego? TIS GroupSposób ogrzewania domu to kwestia na tyle istotna, że należy o nią zadbać już na etapie projektowania nieruchomości. Wszak zdecydowanie łatwiej jest tworzyć instalację od podstaw, niż później przerabiać jej poszczególne elementy. Kluczem do sukcesu w tym wypadku będzie optymalny wybór kotła grzewczego. Jak podjąć właściwą decyzję?

  Przystępując do wyboru kotła, przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę jego moc. Urządzenie to musi być przecież w stanie efektywnie ogrzać cały nasz dom nawet przy najtrudniejszych warunkach atmosferycznych.

  - Jednocześnie należy mieć świadomość, że wiele instalacji jest dziś przewartościowanych. Przyjmuje się, że w nowym budownictwie w zupełności wystarczy 50-60W/m2. Przykładowo – dom o powierzchni 200 m2 z całą pewnością ogrzeje kocioł o mocy 12 kW – wyjaśnia Maciej Okuła z firmy TIS Group.

  I dodaje: Co innego w przypadku starszych budynków, budowanych w latach 80. i 90. W nich z uwagi na niższej jakości materiały izolacyjne rzeczywiście potrzebna była moc na poziomie nawet 100-120 W/m2.Budynki takie po termomodernizacji wymagają mocy na poziomie 70-90W/m2

  Zwróćmy uwagę na sprawność i paliwo

  Moc to jednak nie wszystko. Równie istotna jest też wyrażana w ujęciu procentowym sprawność kotła, która pozwala nam zorientować się, jak wygląda relacja ilości energii uzyskanej do tej dostarczonej.

  Innymi słowy – sprawność określa, w jakim stopniu wykorzystamy użyte przez nas paliwo, czyli jak dużo ciepła  ze spalania zostanie przeznaczone do ogrzania domu.

  - W przypadku urządzeń na paliwa stałe standardem jest sprawność w okolicach 85% - dodaje przedstawiciel Tis Group.

  Jak zatem widzimy, o efektywności kotła decyduje też rodzaj stosowanego paliwa. Niezależnie jednak od tego, czy wybierzemy ekogroszek, węgiel czy drewno, kluczem do sukcesu będzie najwyższa jakość opału.

  Koszty, koszty, koszty

  - Jednym z elementów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kotła, są też przyszłe koszty ogrzewania – podpowiada Maciej Okuła.

  W województwie podlaskim z tego powodu zdecydowanie najpopularniejsze są urządzenia pozwalające na grzanie domów drewnem.

  - Stosunkowo niska cena paliwa to w tym wypadku nie wszystko. Dla wielu klientów kluczowe znaczenie ma również koszt samej inwestycji – kocioł na drewno to wydatek na poziomie ok. 3 tys. zł, a podajnikowy – ok. 8-9 tys. zł – dodaje na koniec przedstawiciel Tis Group.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.