google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 20.08.2019
  1 USD
  3.9408
  0.0209
  1 EUR
  4.3656
  0.0137
  1 CHF
  4.0227
  0.0156
  1 GBP
  4.7654
  0.0123
  1 RUB
  0.0591
  0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Ogrzewanie podłogowe - kiedy się opłaca?

  Ogrzewanie podłogowe - kiedy się opłaca?Ciepła podłoga to niezwykle przyjemne, luksusowe rozwiązanie, zwłaszcza w chłodne i wilgotne dni. Ma liczne zalety, choć nie brak mu też wad. Zobacz, jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego, czym się cechują i kiedy warto zdecydować się na taki rodzaj ogrzewania.

  Wodne kontra elektryczne

  Istnieją dwa rodzaje ogrzewania podłogowego. Pierwsze z nich, wodne, składa się z sieci rur grzewczych, które podłączone są do instalacji centralnego ogrzewania. Rury te są odpowiednio zaizolowane. Ogrzewanie podłogowe wodne świetnie współpracuje nie tylko z pompą ciepła i kotłem kondensacyjnym, ale także z kolektorami słonecznymi. Ogrzewanie podłogowe elektryczne zbudowane jest z mat lub folii grzewczych oraz kabli - pracę systemu kontrolują termostaty i czujniki temperatury. Tego rodzaju ogrzewanie podłogowe sterowane jest za pomocą osobnego panelu.

  Wady i zalety

  Ogrzewanie podłogowe, podobnie jak każda instalacja, ma swoje plusy i minusy. Wśród zalet wymienić można przede wszystkim idealny rozkład temperatury we wnętrzu, znika też problem marznących stóp. Kolejną zaletą jest estetyka takiego rozwiązania - ogrzewanie podłogowe pozostaje niewidoczne. W zależności od tego, jaki rodzaj podłogówki wybierzemy, musimy liczyć się z różnymi kosztami użytkowania: w przypadku instalacji wodnej będą one niewielkie, w przypadku instalacji elektrycznej mogą być już nieco bardziej istotne. Minusem ogrzewania podłogowego jest duża bezwładność cieplna, czyli bardzo powolna reakcja na zmiany ilości ciepła po włączeniu lub po wyłączeniu. Podłogówka powoli się nagrzewa i przez długi czas stygnie - ogranicza to nam możliwość szybkiego i wygodnego sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Kolejnym problemem jest ograniczenie możliwości aranżacyjnych. Ogrzewanie podłogowe nie może być instalowane pod niektórymi rodzajami pokrycia. Sprawdzi się w przypadku płytek i niektórych paneli, ale zdecydowanie lepiej nie montować go pod podłogą z litych, grubych, drewnianych desek. Drewno nie tylko ogranicza wydajność instalacji, ale także może ulec uszkodzeniu, spękaniu i deformacji pod wpływem częstych zmian temperatury.

  Czy to się opłaca?

  Ogrzewanie podłogowe – zarówno wodne, jak i elektryczne – to dobry sposób na uzupełnienie standardowego ogrzewania w postaci grzejników. Nie warto montować podłogówki w całym domu. Zdecydowanie lepiej jest wybrać miejsca, w których zależy nam na ciepłej podłodze (na przykład łazienka, przedpokój), w pozostałych pomieszczeniach natomiast ograniczyć się do tradycyjnych grzejników. Warto wiedzieć, że ze względu na sposób ogrzewania (poprzez promieniowanie, a nie konwekcję), podłogówka zapewnia nam komfort cieplny przy nawet 2 stopnie niższej temperaturze niż grzejniki ścienne. Pod względem ekonomicznym trudno jest jednak jednoznacznie rozstrzygnąć, czy korzystniej wypada ogrzewanie za pomocą grzejników czy ogrzewanie podłogowe. Dzieje się tak ze względu na wspomnianą już dużą bezwładność cieplną podłogówki.

  Ogrzewanie podłogowe to dobry sposób na dogrzanie pomieszczeń i zwiększenie komfortu cieplnego w domu. Warto zainstalować je w pomieszczeniach, w których zależy nam na ciepłej, przyjemnej podłodze.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.