google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła
  Kursy walut 14.12.2018
  1 USD
  3.8095
  0.0356
  1 EUR
  4.3021
  0.0084
  1 CHF
  3.8202
  0.0166
  1 GBP
  4.7940
  0.0153
  1 RUB
  0.0573
  0.0004
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Ogrzewanie domu ekogroszkiem – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

  Ogrzewanie domu ekogroszkiemSposobów na ogrzewanie domu jest wiele – można do tego wykorzystać gaz, olej lub ekogroszek. Powoli odchodzi się od ogrzewania węglowego, ponieważ jego skutkiem jest zbyt duża emisja zanieczyszczeń do atmosfery. W związku z tym, optymalną alternatywą dla tradycyjnego i stosowanego od wielu lat opału jest ekogroszek.

  Jego spalanie nie powoduje wytwarzania zbyt dużej ilości szkodliwych substancji, nowoczesne piece są łatwe w obsłudze, a przedrostek eko w nazwie nie jest przypadkowy. Decydując się na ogrzewanie domu ekogroszkiem, warto najpierw dowiedzieć się wszystkich najistotniejszych kwestii na ten temat.

  Ekogroszek – co to takiego?

  Ekogroszek jest paliwem stałym produkowanym na bazie węgla kamiennego lub brunatnego, ale dzięki minimalnej zawartości siarki podczas jego spalania wytwarza się znikoma ilość zanieczyszczeń i popiołu. Na tej podstawie ogrzewanie przy użyciu ekogroszku jest uważane za ekologiczne i spełnia w tym zakresie restrykcyjne normy ustalone przez Unię Europejską. 

  Wady i zalety ogrzewania ekogroszkiem

  Ekogroszek posiada pewne wady i zalety, podobnie jak każdy sposób na centralne ogrzewanie. W związku z tym, przed podjęciem ostatecznej decyzji o sposobie ogrzewania domu, warto rozpatrzyć wszystkie argumenty – za i przeciw.

  Do najistotniejszych zalet stosowania ekogroszku należą:

  • ekologiczne rozwiązanie – szczególnie w porównaniu do ogrzewania węglem oraz olejem, ekogroszek emituje znacznie mniejszą ilość zanieczyszczeń podczas spalania;
  • łatwy w obsłudze kocioł  – piece przeznaczone do ogrzewania budynku ekogroszkiem są w znacznej mierze zautomatyzowane, dlatego ich obsługa jest bardzo prosta i ogranicza się do podstawowych czynności takich, jak: regularne uzupełnianie paliwem (w zależności od wielkości pieca można to robić raz na 3, a nawet 7 dni), włączenie i wyregulowanie mechanizmu oraz usuwanie popiołu (raz na 3-5 dni);
  • niskie koszty eksploatacji – ekogroszek wciąż jest znacznie tańszy niż ogrzewanie gazem czy olejem;
  • wygoda – ekogroszek można kupić luzem lub w workach, dzięki czemu nie ma konieczności jednorazowego kupowania tego paliwa na cały sezon grzewczy.

  Poza licznymi zaletami, które przemawiają za sensownością ogrzewania domu ekogroszkiem, rozwiązanie to posiada również pewne wady:

  • wysokie koszty początkowe – kupno pieca, który jest przeznaczony do ogrzewania ekogroszkiem, wiąże się z dość wysokimi wydatkami;
  • zdarza się, że sprzęt może ulec awarii – piec jest niemal całkowicie, lub w pełni, zautomatyzowany i posiada wiele mechanizmów, które mogą się czasem zepsuć.

  Łatwo można zauważyć, że wad ogrzewania ekogroszkiem jest znacznie mniej niż zalet. Co więcej, wysokie koszty początkowe, które są związane z kupnem odpowiedniego pieca są rekompensowane podczas eksploatacji, która jest stosunkowo tania. Ponadto, warto mieć świadomość, że nowoczesne, zautomatyzowane kotły to nie tylko ryzyko występowania różnorodnych awarii, ale też łatwiejsza i efektywniejsza obsługa tego urządzenia.

  Jaki piec, jaka kotłownia?

  Wybór pieców do ogrzewania ekogroszkiem jest niezwykle szeroki na rynku. Tym, co je różni, jest stopień automatyzacji, z którym nierozerwalnie wiąże się cena. Kupując piec, w pierwszej kolejności należy dobrać jego moc odpowiednio do wielkości budynku, który będzie ogrzewany. Moc kotłów waha się w granicach 15-200 kW. Natomiast, automatyzacja pieca może być pełna lub częściowa. Urządzenie, które jest wyposażone w wiele nowoczesnych mechanizmów, jest wygodniejsze w obsłudze, a jego działanie efektywniejsze. Najlepszym pod tym kątem rozwiązaniem jest automatyczny piec z paleniskiem bezresztowym, tzw. retortowym. Podczas pracy spalana jest tylko taka ilość paliwa, jaka jest niezbędna do uzyskania ustawionej temperatury. W tym celu ekogroszek jest dozowany za pomocą automatycznego podajnika.

  Poza wyborem odpowiedniego pieca, istotny jest także projekt kotłowni, która musi spełniać ściśle określone normy związane z bezpieczeństwem. Kotłownia musi być zlokalizowana w piwnicy lub na parterze budynku, musi mieć odpowiedni metraż (wysokość nie może być mniejsza niż 2 metry), wentylację oraz miejsce do składowania opału. Dobrym rozwiązaniem jest zaprojektowanie oddzielnego wejścia do kotłowni, najlepiej z dworu. Dzięki temu uda się uniknąć ewentualnego zabrudzenia wnętrza domu, np. podczas wynoszenia z kotłowni zebranego popiołu lub wnoszenia zakupionych worków z ekogroszkiem.

  Szeroki wybór ekologicznego paliwa stałego do kotłów CO znajduje się na stronie http://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/akcesoria-do-piecow/paliwo-do-kotlow-c-o,a1019.html

  Źródło:
  Autor: artykuł sponsorowany
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.