google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła
  Kursy walut 14.12.2018
  1 USD
  3.8095
  0.0356
  1 EUR
  4.3021
  0.0084
  1 CHF
  3.8202
  0.0166
  1 GBP
  4.7940
  0.0153
  1 RUB
  0.0573
  0.0004
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Ekogroszek - wszystko, co trzeba wiedzieć o tym materiale opałowym

  Ekogroszek - wszystko, co trzeba wiedzieć o tym materiale opałowymDecyzja co do rodzaju paliwa, jakim będziemy ogrzewać dom, ma duże znaczenie dla naszego przyszłego budżetu, wygody oraz zdrowia – naszego, naszej rodziny i naszych sąsiadów. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszy się ekogroszek, wypierający węgiel w tradycyjnej formie. Zobacz, czym jest ekogroszek, poznaj jego wady i zalety oraz dowiedz się, z jakimi instalacjami wiąże się jego stosowanie.

  Czym jest ekogroszek?

  Ekogroszek to jedna z odmian paliwa stałego. Produkowany jest z węgla kamiennego lub brunatnego. Ma postać niewielkich ziaren, od 5 mm do 25 mm. Charakteryzuje się niską zawartością siarki i wytwarzaniem niewielkiej ilości popiołu, dzięki czemu jest paliwem mniej szkodliwym dla środowiska i czystszym niż na przykład węgiel w postaci tradycyjnej, nieprzetworzonej. Należy jednak pamiętać, że ekogroszek to nadal węgiel, zatem jego spalanie wiąże się z emisją znacznie większej ilości szkodliwych substancji niż w przypadku ogrzewania gazem płynnym lub ziemnym.

  Ekogroszek - wszystko, co trzeba wiedzieć o tym materiale opałowym

  Zalety

  Do zalet ekogroszku należy stosunkowo korzystna cena. Podczas zakupu warto jednak kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością. Wybierając najtańsze paliwo, ryzykujemy, że trafimy na produkt kiepskiej jakości – mało wydajny, negatywnie oddziałujący na instalacje centralnego ogrzewania i znacznie bardziej szkodliwy dla środowiska. Za to dobrej jakości ekogroszek korzystnie wypada pod względem ekologii na tle węgla. Ten rodzaj paliwa jest także znacznie wygodniejszy w użytkowaniu i czystszy.
  Sprzedawany jest w workach, co ułatwia przechowywanie i zabezpiecza przed zawilgoceniem; nadaje się do kotłów z automatycznym podajnikiem. Piec wystarczy odpowiednio zaprogramować i raz na jakiś czas uzupełnić zasobnik, a proces ogrzewania realizowany jest w sposób zautomatyzowany.

  Wady

  Za wadę ekogroszku można uznać fakt, że wymaga zainstalowania dość kosztownego pieca. Co więcej, urządzenie to jest bardziej skomplikowane niż zwykły piec węglowy, przez co może częściej ulegać awariom. Warto jednak zainwestować w tego rodzaju piec ze względu na wygodę obsługi, zdrowie i późniejsze niskie koszty eksploatacji.

  Jak wybrać dobre paliwo?

  Wybierając ekogroszek, należy kierować się jego wartością opałową, która powinna być jak największa. Należy zwrócić uwagę także na wartość spiekalności, która nie może być niższa niż 10. Aby upewnić się co do ekologiczności produktu, zwróćmy uwagę na zawartość siarki, która powinna być jak najniższa.

  Ekogroszek - wszystko, co trzeba wiedzieć o tym materiale opałowym

  Kocioł i kotłowania

  W celu zainstalowania pieca konieczne jest posiadanie odpowiednio dużej kotłowni. Najlepiej będzie, jeśli pomieści zarówno urządzenie, jak i zapas paliwa. Wybierając kocioł grzewczy, powinniśmy znać wielkość budynku, na podstawie której dobrana zostanie odpowiednia moc urządzenia. Różny może być stopień automatyzacji kotłów - te najbardziej zaawansowane wymagają jedynie włączenia i regularnego dosypywania paliwa.

  Ekogroszek to paliwo znacznie bardziej ekologiczne niż tradycyjny węgiel, ustępujące jednak pod względem dbałości o środowisko ogrzewaniu na gaz czy pompom ciepła. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na jakość paliwa, zapoznając się dokładnie z jego specyfikacją.

  Tagi:

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.