google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 17.08.2017
  1 USD
  3.6258
  -0.0177
  1 EUR
  4.2541
  -0.0183
  1 CHF
  3.7569
  0.0166
  1 GBP
  4.6738
  -0.0232
  1 RUB
  0.0612
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Biokominek – drogi gadżet czy innowacyjne urządzenie grzewcze

  Biokominek – drogi gadżet czy innowacyjne urządzenie grzewcze

  Biokominek to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie posiadają w swoich domach instalacji kominowej, albo nie mają odpowiednio dużo miejsca, co jest niezbędne w przypadku tradycyjnych kominków. Biokominki gwarantują żywy ogień bez dymu i popiołu. Ponadto posiadają zróżnicowane kształty, co skutecznie wzbogaci aranżację wnętrza domu.

  Charakterystyka biokominków

  Biokominki składają się z paleniska oraz obudowy. Większa część tego typu kominków wyposażona została w deflektor, który umożliwia kierowanie strumienia ciepła w odpowiednią stronę.

  Palenisko jest to część wykonana ze stali nierdzewnej. Dwuwarstwowa konstrukcja sprawia, że wyciek paliwa jest niemożliwy. Palenisko wyposażono w zasuwę, dzięki której można regulować płomień.

  Obudowa powinna być odporna na wysoką temperaturę, ponadto musi być stabilna oraz w pełni bezpieczna. Wykonana jest zazwyczaj ze szkła, MDF, kamienia, betonu i aluminium. Obudowa ma charakter dekoracyjny i zazwyczaj to od niej zależy wybór biokominka.

  Biokominek jest specyficznym rodzajem kominka. Nie jest w nim spalany węgiel, brykiet czy drzewo, dzięki czemu nie powstaje żaden zapach, dym ani popiół. Do biokominka przeznaczone jest specjalne bezzapachowe paliwo. Oczywiście istnieje możliwość zakupu zapachowego biopaliwa, które gwarantuje przyjemny aromat w całym pomieszczeniu. Biopaliwo przeznaczone do tego rodzaju kominka ma postać żelową lub płynną, produkowaną zazwyczaj na bazie alkoholu etylowego. Biokominek to urządzenie mobilne, które można instalować oraz przenosić w różne miejsca, kiedy zajdzie taka potrzeba. Biokominek nie potrzebuje instalacji kominowej.

  Biokominki dzielą się na różne rodzaje w zależności od przyjętych kryteriów. Jednym z nich może być rodzaj paliwa – bioetanol, który jest substancja ekologiczną na bazie alkoholu z surowców roślinnego pochodzenia. W czasie jego spalania wytwarzana jest para wodna i CO2 w nieznacznych ilościach. Z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniu bez trudu poradzi sobie wentylacja grawitacyjna lub rekuperacja. Biopaliwo nie jest tanie. W zależności od wyregulowania płomienia, biokominek spala około 1 litra biopaliwa w 2 do 5 godzin. A co za tym idzie – godzina spalania kosztuje kilkanaście złotych.

  Biopaliwo, bez względu na typ, wlewa się do odpowiedniego zbiornika i podpala, z tą różnicą, że paliwo żelowe sprzedawane jest w puszkach, które ustawia się w biokominku. Każde paliwo używane do biokominka musi posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny. Zaznaczmy też, że zapachowe paliwa są nieco droższe od bezzapachowych odpowiedników. Jednak jeśli zależy nam na unoszącym się w powietrzu zapachu wanilii, kawy czy lasu to warto wypróbować zapachowe biopaliwa.

  Żele wysokiej jakości sprawiają, że płomień ma żółtopomarańczowy kolor, a dźwięk jego spalania jest niemal identyczny, jak ten w czasie spalania drewna.

  Kolejnym kryterium podziału biokominków jest forma w jakiej występują. Rozróżnić możemy biokominki wiszące, nazywane też naściennymi, wolnostojące i specyficzne, do których zaliczane są biokominki narożne, misy do wykorzystania jako palenisko na zewnątrz i stoły. Na rynku dostępne są zróżnicowane formy – od klasycznych po geometryczne.

  Zarówno projekt, jak i realizacja mogą zaskoczyć niejedną osobę. Biokominki pełnią bowiem funkcję, nie tylko urządzenia służącego do podkreślenia atmosfery ogniska domowego, ale też stanowią ozdobę samą w sobie.

  Mało tego. W sklepach dekoratorskich można znaleźć całą masę zróżnicowanych akcesoriów do biokominków. Akcesoria te to nie tylko elementy służące do ozdabiania, takie jak kamyki czy drewienka ceramiczne, ale też najróżniejsze pojemniki, przeszklenia, lejki, wkładki, kratki i płotki.

  Biokominek – drogi gadżet czy innowacyjne urządzenie grzewcze

  Biokominek - wady i zalety

  Jak wszystko na świecie, biokominek posiada zarówno wady, jak i zalety.

  Chyba najważniejszą zaletą biokominków jest ich uniwersalność. Nadają się do każdego mieszkania, ponieważ można je zamontować czy też ustawić w dowolnym miejscu. Biokominek nadaje każdemu wnętrzu wyjątkowy charakter. Ogromny wybór modeli sprawia, że stają się one stylową dekoracją. Biokominek nie musi znajdować się wewnątrz domu. Z powodzeniem można go ustawić na balkonie, przy wejściu do domu, czy w ogrodzie.

  Biokominek jest doskonałym źródłem dodatkowego ciepła. Oprócz tego jest lekki i z łatwością można go przestawić, jeśli dotychczasowa aranżacja przestała nam odpowiadać. Bez względu na to, jaki rodzaj biokominka wybierzemy, możemy mieć pewność – będzie on posiadał stabilną konstrukcję. Obudowa kominka jest odporna na ciepło. Biokominki są bardzo bezpieczne, również ze względu na ekologiczne paliwo.

  Podsumowując – zalety biokominków:

  • nie emitują substancji szkodliwych,
  • są mobilne, można bez problemu przenosić je z miejsca na miejsce,
  • duży wybór modeli i kolorów,
  • dzięki produkcji pary wodnej i CO2 nawilżają powietrze w czasie spalania,
  • nie zajmują dużo miejsca, z powodzeniem można je montować w małych mieszkaniach,
  • nie wymagają przewodów kominowych,
  • łatwy montaż oraz obsługa,
  • nie wydzielają dymu, sadzy ani popiołu.

  Biokominki posiadają również wady. Jeśli mowa o kominkach elektrycznych, wspomnieć należy o wysokich kosztach, zarówno urządzenia, jak i eksploatacji. Oczywiście jest to kwestia względna, ponieważ kominki na biopaliwo są paliwożerne, dlatego ogólne koszty zależą od tego, jak często i jak długo będziemy używać kominków bio.

  W przypadku kominków elektrycznych, można zdecydować się na wersję ledową, która pozwala zaoszczędzić energię elektryczną. Należy jeszcze podkreślić, że kominki bio posiadają różny wygląd, jednak technologia, w którą zostały wyposażone jest do siebie bardzo zbliżona.

  Kominki elektryczne i te na biopaliwo mają zazwyczaj niewielką moc grzewczą, dlatego nie mogą być jedynym ani też głównym źródłem ogrzewania. Nawet w małych pomieszczeniach stanowią jedynie uzupełnienie ogrzewania.

  Mimo iż opinie na temat biokominków są podzielone – zdecydowanie przeważają te nacechowane pozytywnie. Cena zależna jest od modelu, stosunkowo drogie są natomiast akcesoria.

  Podsumowując – wady biokominków:

  • ciepło powstałe w procesie spalania nie jest na tyle duże, by ogrzać cały dom,
  • biopaliwo jest drogie, biorąc pod uwagę jego wydajność - biokominki nie są tanie w eksploatacji.

  Biokominek - cena

  Na rynku jest już tak wiele rodzajów biokominków, że ogromna rozpiętość cenowa, nie powinna nikogo dziwić. Najtańsze i zarazem najprostsze modele możemy znaleźć już za 300 zł. Te najdroższe to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych. Oprócz ceny ważny jest materiał z jakiego wykonano kominek.

  Ceny biokominków zależą od modelu – im prostszy, tym tańszy. Dużą rolę odgrywają walory dekoracyjne, wykorzystane materiały oraz wielkość kominka i renoma producenta, ale też moc grzewcza urządzenia. Wpływ na cenę biokominków mają również opcje dodatkowe, takie jak: funkcja automatycznego palenia czy zdalnego sterowania.

  Wielu ludzi decyduje się na zakup biokominka przez internet. Wybór produktów jest ogromny, warto jednak przed zakupem sprawdzić opinie na temat sklepu.

  Gdzie postawić biokominek?

  Biokominek pozwoli w szybki i łatwy sposób wzbogacić wnętrze mieszkania czy domu. Postawienie czy zawieszenie kominka pomoże podkreślić styl oraz atmosferę wnętrza w zależności od modelu, na jaki się zdecydowaliśmy.

  Przy pomocy biokominków można też ozdobić ogród, taras czy balkon. Wystarczy odrobina kreatywności. Duży wybór modeli sprawia, że na zewnątrz możemy umieścić biokominki w kształcie totemów czy kolumn, które dodadzą uroku wieczornym przyjęciom w ogrodzie.

  Biokominki można wykorzystać też w formie pochodni i palenisk. Natomiast nieduży biokominek z szybą o wyjątkowym wyglądzie może okazać się niepowtarzalną dekoracją stołu na patio, ale też podkreślić nastrój wieczoru spędzanego w altanie.

  Wewnątrz domu sprawdzi się biokominek narożny, albo wolnostojący. Wersje wiszące są idealną ozdobą do salonu, podobnie jak elektryczne wersje kominków. W czasie aranżacji warto pamiętać, że kominek powinien zostać wzorniczo dostosowany do pomieszczenia – nigdy odwrotnie. Duży wybór biokominków pozwoli na znalezienie tego idealnego.

  Biokominek można zamontować również w łazience czy salonie kąpielowym. W zależności od tego, jak dużą powierzchnią dysponujemy, możemy zdecydować się na biokominek do zabudowy, przy pomocy betonu architektonicznego, albo szkła hartowanego. Na rynku dostępne są też kominki przeznaczone do wbudowania w ścianę. Wykorzystując beton architektoniczny lub szkło, można stworzyć wyjątkową kompozycję, która na myśl będzie przywodzić palącą się fontannę.

  Opinie na temat biokominków są zróżnicowane, jednak przeważają te pozytywne, w odróżnieniu od ich elektronicznych kuzynów. Nie da się ukryć, że opinie są jednym z kryteriów wyboru, ważny jest indywidualny oraz spersonalizowany wygląd.

  Należy pamiętać o bezpieczeństwie – biokominki to nie kominki elektryczne. Pali się w nich realny, żywy ogień, który może poparzyć i wywołać pożar, dlatego w jego bliskim sąsiedztwie nie powinny znajdować się żadne przedmioty. Zalecana jest odległość, co najmniej kilkudziesięciu centymetrów.

  Paliwa w biokominku nie uzupełnia się w czasie pracy urządzenia. Płomień musi całkowicie wygasnąć. Po dopaleniu biopaliwa trzeba odczekać i dopiero wtedy dodać następną dawkę żelu lub płynu. Kwestie bezpieczeństwa są niezwykle ważne i zawsze powinny stać na pierwszym miejscu.

  Biokominek – drogi gadżet czy innowacyjne urządzenie grzewcze

  Biokominek - czy warto?

  Biokominek jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych. W czasie spalania opału z kominka wydobywana jest jedynie para wodna, ciepło i niewielkie ilości dwutlenku węgla (w porównaniu do jego zawartości w wydychanym powietrzu). Biopaliwo spala się bezdymne i bezwonnie, co jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia mieszkańców.

  Samo urządzenie poprawia mikroklimat w pomieszczeniu i z powodzeniem może zostać wykorzystany do aromaterapii. Ogromnym atutem jest łatwość montażu oraz wszechstronne możliwości wykorzystania. Biokominki nie wymagają budowy zaawansowanej instalacji dymowej, a ich podłączenie nie wiąże się z obowiązkiem uzyskania pozwoleń.

  Biokominki nadają się do każdego domu. Z powodzeniem mogą zdobić dom jednorodzinny, mieszkanie w bloku czy wielki apartament.

  Element ognia wprowadza do pomieszczeń luksus i najnowocześniejszy styl. Biokominki mogą podkreślić aranżację wnętrza, ogrzać je i nadać ponadczasowego charakteru.

  Biokominki są urządzeniami bezpiecznymi – dodatkowa szyba skutecznie zabezpiecza przed poparzeniem oraz zaprószeniem ognia. Biopaliwo spalane jest w sposób bezwonny i bezdymny, jednak niezbędna, do bezpiecznego użytkowania jest wydajna wentylacja pomieszczenia.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.