google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 20.04.2018
  1 USD
  3.3881
  0.0188
  1 EUR
  4.1724
  0.0059
  1 CHF
  3.4827
  0.005
  1 GBP
  4.7660
  -0.011
  1 RUB
  0.0552
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Biokominek – drogi gadżet czy innowacyjne urządzenie grzewcze

  Biokominek – drogi gadżet czy innowacyjne urządzenie grzewcze

  Biokominek to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie posiadają w swoich domach instalacji kominowej, albo nie mają odpowiednio dużo miejsca, co jest niezbędne w przypadku tradycyjnych kominków. Biokominki gwarantują żywy ogień bez dymu i popiołu. Ponadto posiadają zróżnicowane kształty, co skutecznie wzbogaci aranżację wnętrza domu.

  Charakterystyka biokominków

  Na biokominki składa się palenisko i obudowa. Najnowocześniejsze biokominki posiadają deflektor, czyli możliwość kierowania ciepła w odpowiednią stronę.

  Palenisko wykonane jest z dwuwarstwowej stali nierdzewnej, dzięki czemu niemożliwy jest wyciek paliwa. W tej części biokominka istnieje możliwość regulowania płomienia za pomocą zasuwy.

  Obudowa musi być całkowicie odporna na temperaturę oraz stabilna, by zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania. Jest to element dekoracyjny, od którego zazwyczaj zależy wybór konkretnego modelu biokominka.

  Biokominek nie emituje żadnych popiołów, dymu czy zapachu, ponieważ do jego uruchomienia używa się bezzapachowego paliwa w postaci żelowej lub płynnej. Oczywiście na rynku znajdują się zapachowe biopaliwa, które zapewniają przyjazny mikroklimat. Ważną zaletą biokominków jest ich mobilność - bez problemu mogą być przenoszone w różne miejsca, ponieważ nie wymagają montażu instalacji kominowej.

  W czasie spalania bioetanolu wytwarzana jest para wodna i CO2 w nieznacznych ilościach. Z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniu bez trudu poradzi sobie wentylacja grawitacyjna lub rekuperacja. Biopaliwo nie jest tanie. W zależności od wyregulowania płomienia, biokominek spala około 1 litra biopaliwa w 3 do 5 godzin. A co za tym idzie – godzina spalania kosztuje kilkanaście złotych.

  Biopaliwo sprzedawane jest w puszkach, które zwyczajnie wkłada się do biokominka. Paliwo w postaci płynnej wlewa się do specjalnego zbiornika i podpala. Każde paliwo używane do biokominka musi posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny. Zapachowe wersje biopaliw są nieco droższe od wariantów bezzapachowych.

  Dobre gatunkowo żele sprawiają, że płomień ma żółtopomarańczowy kolor, a dźwięk spalania jest niemal identyczny, jak ten, który wywołuje spalania drewna.

  Biokominki przyjmują formę wiszącą, wolnostojącą, narożną, a także występują pod postacią niewielkich palenisk zewnętrznych oraz dekoracyjnych, które można umieścić na stole. Ich formy również są bardzo zróżnicowane - od klasycznych po najróżniejsze warianty geometryczne.

  Biokominki nie tylko mają funkcje dekoracyjne, ale także służą do poprawienia mikroklimatu w domu. W sklepach można znaleźć wiele akcesoriów przeznaczonych do biokominków, które mają pomóc w ich upiększaniu.

  Biokominek – cena

  W cenach biokominków nie ma większej filozofii - zależą bowiem od modelu. Im prostszy model tym będzie on tańszy. Duży wpływ na cenę mają jego walory dekoracyjne, ale także wielkość, renoma producenta i moc grzewcza.

  Ze względu na ogromny wybór kominków, również ich cena jest bardzo rozbieżna. Najprostsze modele można nabyć już w granicach 250 zł. Natomiast te najbardziej skomplikowane, wyposażone w zdalne sterowanie i inne przydatne funkcje, oscylują w granicach nawet kilkunastu tysięcy złotych. W czasie zakupu biokominka oprócz ceny, warto sprawdzić materiał, z którego został wykonany.

  Wielu ludzi decyduje się na zakup biokominka przez internet. Wybór produktów jest ogromny, warto jednak przed zakupem sprawdzić opinie na temat sklepu.

  Biokominek – drogi gadżet czy innowacyjne urządzenie grzewcze

  Biokominek - wady i zalety

  Biokominki stały się źródłem dodatkowego ciepła w okresie jesienno-zimowym. Inwestorzy chwalą sobie również ich wysoką mobilność, która pozwala niemal w dowolnym momencie zmienić jego położenie.

  Chyba najważniejszą zaletą biokominków jest ich uniwersalność. Dzięki temu, że nie wymagają tworzenia instalacji kominowej, nadają się do zamontowania w dowolnym miejscu w domu czy w mieszkaniu. Jego obecność nadaje wyjątkowy charakter wnętrzu, pełniąc jednocześnie funkcję dekoracyjną. Biokominek nie musi znajdować się wewnątrz domu, nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić go w ogrodzie, na balkonie czy tarasie.

  Biokominki nie są idealnym rozwiązaniem - posiadają również wady. W przypadku biokominków elektrycznych, koszt ich eksploatacji jest bardzo wysoki. Podobnie jak samo urządzenie. Problem ten może dotyczyć również biokominków zasilanych paliwem. Całkowite koszty eksploatacji zależą głównie od tego, jak często używany jest biokominek. 

  Zarówno kominki elektryczne, jak i te na biopaliwo, charakteryzują się niedużą mocą grzewczą, dlatego nie mogą stać się jedynym źródłem ciepła. Nie są w stanie odpowiednio ogrzać nawet małego pomieszczenia.

  Opinie na temat biokominków są podzielone – zdecydowanie jednak przeważają te nacechowane pozytywnie. Cena zależna jest od modelu, stosunkowo drogie okazują się akcesoria.

  Gdzie umieścić biokominek?

  Biokominki mogą służyć do ozdobienia balkonu, tarasu czy nawet ogrodu. Inwestora ogranicza jedynie wyobraźnia - na rynku dostępnych jest wiele modeli biokominków, które mogą stanowić doskonałe uzupełnienie aranżacji ogrodu.

  Biokominek można postawić niemal wszędzie, również w łazience. Jedynym ograniczeniem może być wolna powierzchnia, dlatego w takich sytuacjach zaleca się stosowanie biokominka pod zabudowę, np. ze szkła hartowanego. Na rynku dostępne są również biokominki przeznaczone do montażu w ścianie.

  Jeśli w domu znajduje się wystarczająca ilość miejsca, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować biokominek wolnostojący. W przypadku ograniczonego miejsca inwestor może zdecydować się na wersję narożną lub wiszącą.

  W przypadku biokominków należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa - biokominki to niekoniecznie kominki elektryczne, a co za tym idzie - pali się w nich żywy ogień, który może wywołać pożar lub poparzyć. Bardzo ważne jest, by w pobliżu kominka nie znajdowały się zadne przedmioty łatwopalne.

  Biokominek – drogi gadżet czy innowacyjne urządzenie grzewcze

  Biokominek - czy warto?

  Biokominek skutecznie poprawia mikroklimat panujący w pomieszczeniu, dlatego też może być wykorzystywany do aromaterapii. Chyba jego największą zaletą jest mobilność i wszechstronne wykorzystanie. Montaż biokominków nie wymaga uzyskania pozwoleń, ani konieczności budowy całej instalacji dymowej.

  Urządzenie to jest alternatywą dla tradycyjnych kominków. Nie może stanowić głównego źródła ogrzewania ze względu na niską moc grzewczą, ale w czasie spalania nie emituje dymu ani zapachu, dzięki czemu używania biokominka jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia mieszkańców.

  Producenci biokominków postarali się, by ich urządzenia były możliwie najbardziej bezpieczne, dlatego też biokominki zostały wyposażone w dodatkowe szyby chroniące przed zaprószeniem ognia. Biokominki z powodzeniem mogą zdobić mieszkanie w bloku czy dom jednorodzinny.
  Pomimo specyfikacji biokominków, warto zainwestować w wydajną i skuteczną wentylację pomieszczenia, by zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo użytkowania biokominka.

  Element ognia wprowadza do pomieszczeń luksus i najnowocześniejszy styl. Biokominki mogą podkreślić aranżację wnętrza, ogrzać je i nadać ponadczasowego charakteru, dlatego stały się tak popularne w ostatnim czasie.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.