google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 22.06.2018
  1 USD
  3.6977
  -0.063
  1 EUR
  4.3149
  -0.0174
  1 CHF
  3.7367
  -0.0359
  1 GBP
  4.9209
  -0.01
  1 RUB
  0.0586
  -0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • MIKROKANAŁOWE WYMIENNIKI CIEPŁA SAPA

  Jeśli szukasz sposobu na maksymalizację efektywności układów chłodniczych i klimatyzacyjnych, aluminiowe mikrokanałowe wymienniki ciepła lutowane na twardo spełnią Twoje oczekiwania.

  MIKROKANAŁOWE WYMIENNIKI CIEPŁA SAPA
  fot. Sapa Aluminium

  W obliczu coraz bardziej wymagających norm środowiskowych, dotyczących potencjału recyklingowego produktów, ich wydajności, czynników chłodniczych i metod ich stosowania, producenci systemów HVACR szukają możliwości optymalizacji swoich produktów. Ze względu na swoje właściwości fizyczne, aluminium jest w stanie odpowiedzieć na te wyzwania.

  Technologia mikrokanałowa

  W przeciwieństwie do konwencjonalnych cewek, mikrokanałowe wymienniki ciepła są wykonane w całości z aluminium. Ich kompaktowa konstrukcja oparta jest na wyciskanych mikrokanałowych taśmach lutowanych na twardo w atmosferze ochronnej (CAB). Lutowanie twarde to proces łączenia elementów metalowych za pomocą spoiw ze stopów metali o temperaturze wyższej niż wynosi ich punkt topnienia lecz niższej od temperatury topnienia części łączonych. Połączenie ciągów mikrokanałowych z kolektorami zgrzewanymi szczelinowo pozwala korzystać w pełni z potencjału wymiennika.

  Ze względu na mikrokanały znajdujące się we wnętrzu,  wymiennik aluminiowy ma o wiele większą powierzchnię wymiany ciepła w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami opartymi na miedzianych rurkach. Dzięki temu, wymienniki aluminiowe mogą być więc mniejsze i lżejsze - przez co łatwiejsze i tańsze w transporcie - a przy tym bardziej efektywne. Co więcej, aluminiowa budowa wymiennika eliminuje ryzyko korozji elektrochemicznej. Wiele badań porównawczych, w tym w test mgły solnej i siarczanu amonu, udowadnia, że aluminiowe mikrokanałowe wymienniki ciepła są ponad 3 razy bardziej odporne na korozję niż tradycyjne wymienniki lamelowe. Jest to więc rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale i trwałe.

  Duże oszczędności

  Wykorzystanie w układach chłodniczych i klimatyzacyjnych mikrokanałowych wymienników ciepła wykonanych w całości z aluminium przekłada się bezpośrednio na koszty produkcji: aluminium jest bowiem surowcem czterokrotnie tańszym od miedzi. - Mikrokanałowe wymienniki ciepła zapewniają do 10% większą wydajność energetyczną w stosunku do konwencjonalnej konstrukcji aluminiowo-miedzianej – wyjaśnia Michał Karbowy, Kierownik Produkcji w firmie Sapa Aluminium. - Ta technologia pozwala też na zmniejszenie zużycia surowców o ponad 50% oraz na zmniejszenie zużycia czynnika chłodzącego o nawet 40%, co przekłada się nie tylko na zmniejszenie kosztów eksploatacji wymiennika, ale i na niższe koszty środowiskowe - dodaje. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że mikrokanałowe wymienniki ciepła mogą w całości zostać poddane recyklingowi. Aluminium ma bowiem olbrzymi potencjał recyklingowy: wtórna obróbka nie powoduje utraty jego walorów, a przetopienie istniejącego aluminium wymaga zaledwie 5% energii wymaganej do wyprodukowania go z boksytów.

  Dedykowane rozwiązania

  W 2015 roku w Düsseldorfie, Sapa przedstawiła dwa dokumenty na temat nowych rozwiązań na Kongresie i Wystawie Technologii Aluminiowych Wymienników Ciepła dla HVACR, który jest organizowany co dwa lata przez Niemieckie Towarzystwo Spawalnictwa (DVS). Wstępne próby tego producenta w tunelach aerodynamicznych, obejmujące testy kondensacji, odwodnienia, powstawania szronu i odszraniania, wykazały obiecujące wyniki i potencjał technologii MPE, dzięki czemu mogą powstawać dziś projekty dedykowane konkretnym branżom i produktom, także o dużej gęstości żeber.

  Źródło:
  Sapa Aluminium Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  Hydro Extrusion Poland Sp. z o.o.

  Jesteśmy w stanie spełnić nawet najbardziej specyficzne wymagania klienta w zakresie profili aluminiowych. Dysponujemy trzema prasami do wyciskania profili aluminiowych o wymiarach 6", 7" i 9" a narzędzia i matryce wytwarzamy w większości w naszej...

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.