google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 22.06.2018
  1 USD
  3.6977
  -0.063
  1 EUR
  4.3149
  -0.0174
  1 CHF
  3.7367
  -0.0359
  1 GBP
  4.9209
  -0.01
  1 RUB
  0.0586
  -0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Konstrukcja i zasady działania wytwornicy wody lodowej

  Konstrukcja i zasady działania wytwornicy wody lodowejCeny energii elektrycznej oraz różnego typu surowców naturalnych rosną w zastraszającym tempie. Do tego wzrasta świadomość ekologiczna. Nic więc dziwnego, że sukcesywnie zwiększa się zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami klimatyzacyjnymi, które są jednocześnie ekonomiczne i ekologiczne.

  W ten nurt wpisują się doskonale instalacje oparte na wodzie lodowej, będące ciekawą i stosunkowo tanią alternatywą dla klasycznych klimatyzacji freonowych.

  Czym jest instalacja wody lodowej?

  Zasadniczo instalacja taka nie różni się znacząco w swojej budowie od klasycznych systemów ogrzewania. Różnica polega na tym, iż zasilana jest nie gorącą, ale zimną wodą nazywaną wodą lodową. Rozprowadzana jest ona systemem rur od źródła do poszczególnych odbiorników. Najczęściej źródłem zimnej wody są wytwornice wody lodowej.

  Czym jest wytwornica wody lodowej?

  Wytwornice wody lodowej w potocznym języku funkcjonują pod kilkoma nazwami:

  • agregaty chłodnicze,
  • agregaty wody lodowej,
  • chillery,
  • agregaty ziębnicze.

  Najprościej mówiąc, są to urządzenia, które wykorzystują energię cieplną do produkcji chłodu.

  Są to wymienniki ciepła, w których freon jest jedynie składnikiem pośredniczącym w wymianie ciepła między wodą a powietrzem. Woda lodowa może składać się z mieszaniny glikolu etylenowego lub propylenowego z wodą. Odbiornikami w tego typu ekologicznych systemach są najczęściej klimakonwektory, czyli zasadniczo pompa ciepła powietrze woda lub alternatywnie pompa ciepła grunt woda, zależnie od tego, co wybierzemy. Dzięki zastosowaniu wytwornicy wody lodowej można wyprodukować chłód, zużywając niewykorzystane do tej pory (czyli najczęściej zmarnowane) ciepło.

  Gdzie można stosować agregaty ziębnicze?

  Do niedawna wytwornice wody lodowej kojarzone były z ogromnymi urządzeniami posiadającymi wielkie wydajności przeznaczonymi do dużych budynków tj. obiekty przemysłowe czy górnicze. Jednak ta sytuacja sukcesywnie ulega zmianie i producenci zaczynają wytwarzać także niewielkich gabarytów urządzenia, które z powodzeniem można instalować w budynkach o mniejszej kubaturze.

  Za doskonały przykład mogą tutaj posłużyć wytwornice wody lodowej proponowane przez firmę Gazuno. Są one idealne zarówno do dużych obiektów, ponieważ można je łączyć kaskadowo, kiedy zaistnieje potrzeba zwiększenia mocy urządzenia. A w mniejszych konfiguracjach jedno lub dwu urządzeniowych nadają się idealnie do małych budynków oraz domów mieszkalnych.

  Co może zasilać agregat wody lodowej?

  Zasadniczo za zasilanie może posłużyć ciepło pochodzące z dowolnego źródła np. z miejskiej sieci ciepłowniczej, odpadowe ciepło technologiczne, ciepło z kolektorów słonecznych czy ze spalania gazu. Wytwornice wody lodowej oferowane przez firmę Gazuno są urządzeniami, które zasilane są przez gaz ziemny lub LPG. W tym przypadku energia cieplna pochodzi wprost ze spalania gazu we wnętrzu agregatu i przetwarzana jest na energię chłodniczą.

  Agregaty wody lodowej potrzebują także niewielkich ilości energii elektrycznej niezbędnej do podłączenia pomp oraz systemu sterowania. Jednak są to ilości tak minimalne w porównaniu z generowaną wydajnością chłodniczą, że praktycznie możemy je uznać za nieistotne. Niski koszt utrzymania to zdecydowanie zaleta tego rozwiązania szczególnie w dużych rozmiarów instalacjach.

  Dobrze zaprojektowana instalacja wykonana z wykorzystaniem wytwornicy wody lodowej będzie działać równie sprawnie, jak instalacja freonowa, a będzie znacznie tańsza w użytkowaniu oraz bardziej przyjazna dla środowiska. I choćby z tych dwóch powodów warto rozważyć jej zastosowanie.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.