google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 22.06.2018
  1 USD
  3.6977
  -0.063
  1 EUR
  4.3149
  -0.0174
  1 CHF
  3.7367
  -0.0359
  1 GBP
  4.9209
  -0.01
  1 RUB
  0.0586
  -0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Źródło ogrzewanie już wybrane – a jaki komin systemowy dobrać?

  Źródło ogrzewanie już wybrane – a jaki komin systemowy dobrać?W zależności od tego, czy za ogrzewanie naszego domu ma odpowiadać piec węglowy, kominek z płaszczem wodny lub jeszcze inne urządzenie, przewód kominowy powinien być zbudowany inaczej i z innych materiałów. Ważne jest, by komin sprostał wszystkim wymaganiom wynikającym z rodzaju urządzenia grzewczego. W przypadku błędnego doboru mogą wyniknąć problemy, które pociągną za sobą koszty finansowe. Dowiedz się, jaki system kominowy wybrać.

  Piece C.O. i kominki na paliwa stałe

  Posiadając kocioł na paliwa stałe, tj.: brykiet, drewno, węgiel czy inne materiały opałowe tego typu, wybór komina nie jest skomplikowany. Ze względu na to, że w przypadku takich urządzeń praca jest na „sucho” (tj. temperatura spalin nie jest mniejsza od tzw. punktu rosy na całej wysokości przewodu kominowego), wystarczy, by efektywne odprowadzanie spalin zachodziło przy ich temperaturze minimalnej wynoszącej ok. 200 °C.

  Należy także pamiętać, że używając paliwa stałego, możemy się spotkać z pożarem sadzy. Warto więc zwrócić uwagę, by zakupiony komin był odporny na tego typu wypadek.

  Piece gazowe i olejowe

  Ze względu na wykorzystywane paliwo, ważnym jest, by przewód kominowy był wykonany z odpowiedniego materiału (np. ceramiki lub stali kwasoodpornej), który nie będzie podatny na korozyjne oddziaływanie wywołane przez związki chemiczne znajdujące się w spalinach.

  Bardzo ważnym aspektem przy takich piecach jest ich rodzaj. Można spotkać:

  • atmosferyczne lub z palnikiem nadmuchowym, w których spaliny osiągają temperaturę ok. 100 – 150 °C,
  • kondensacyjne, w których spaliny osiągają temperaturę ok. 60 °C.

  W przypadku pieców atmosferycznych czy z palnikiem nadmuchowym nie ma zbyt wielu wymagań dotyczących komina prócz wyżej wspomnianego. Jak zawsze jednak należy pamiętać, by system kominowy miał odpowiednią wysokość i przekrój, by uzyskane ciśnienie mogło wytworzyć ciąg.

  Kotły z zamkniętą komorą spalania

  Zaliczają się do nich także piece kondensacyjne. W przypadku każdego kotła z zamkniętą komorą spalania trzeba pamiętać, by komin był wykonany z kwasoodpornego materiału, jak np. ceramika czy stal kwasoodporna, a także by był odpowiednio szczelny, ponieważ w innym wypadku spaliny mogą przedostawać się przez szczeliny, miast wychodzić przez wylot przewodu kominowego. Najlepszy wyborem dla tego typu kotłów jest koncentryczny system kominowy.

  Dodatkowo w przypadku kotła kondensacyjnego koniecznie potrzebna jest rura odpływowa dla kondensatu, który będzie się wydzielać w trakcie spalania.

  Podsumowanie

  Korzystając z powyższych wskazówek, każdy konsument podejmie odpowiedni wybór z aktualnie oferowanych systemów kominowych, które będą mu służyć przez długie lata. Cenę kominów systemowych możesz sprawdzić za pośrednictwem kalkulatora na tej stronie http://www.systemykominowe.pl/kalkulator.html

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.