google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 19.10.2018
  1 USD
  3.7601
  0.0299
  1 EUR
  4.3049
  0.0083
  1 CHF
  3.7746
  0.0203
  1 GBP
  4.9014
  0.0108
  1 RUB
  0.0572
  0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Ekologiczne rozwiązania w instalacjach grzewczych

  Ekologiczne rozwiązania w instalacjach grzewczychRosnące zainteresowanie alternatywnymi urządzeniami grzewczymi spowodowane jest nie tylko poszukiwaniem tańszych rozwiązań, ale również rosnącą świadomością ekologiczną. W instalacjach grzewczych można wykorzystywać np. piece na biomasę, kolektory słoneczne czy pompy ciepła.

  Biomasa, czyli materiał odpadowy do instalacji grzewczych

  Biomasa jest stosunkowo tanim paliwem pozyskiwanym z odpadów. Rodzajów biomasy jest kilkanaście i są one różnicowane ze względu na wartość energetyczną. Przy jej produkcji wykorzystuje się różnego typu odpady organiczne. Mogą to być: słoma, makulatura, siano, ziarna zbóż czy specjalnie uprawiane w tym celu rośliny (np. wierzba energetyczna). W produkcji biomasy stosowane są również wybrane typy odpadów komunalnych oraz przemysłowych. Do jej spalania potrzebny jest odpowiedni piec, o którego instalacji najlepiej jest myśleć już na etapie projektowania budynku, który ma być za jego pomocą ogrzewany. Najlepiej sprawdzają się kotły ze spalaniem dolnym, które są bardziej efektywne i mniej emisyjne od modeli wyposażonych w górny mechanizm spalania. Przy instalacji grzewczej zasilanej biomasą należy uwzględnić przede wszystkim konieczność magazynowania paliwa oraz odpadów, jak również dostępność konkretnego typu biomasy.

  Solary – korzyści płynące z inwestycji w energię słoneczną

  Kolektory słoneczne są najmniej wydajne zimą, co w naszej strefie klimatycznej może je dyskwalifikować ze względu na okres grzewczy przypadający akurat na tę porę roku. Warto jednak zauważyć, że tego rodzaju rozwiązanie przy właściwie rozplanowanej instalacji pozwala na oszczędność około 70% energii potrzebnej do podgrzania wody i 30% energii wykorzystywanej do ogrzania budynku. Użycie kolektora jako jedynego źródła ciepła jest niestety kosztowne, jednak opłacalne w ściśle określonych sytuacjach.

  Pompy ciepła a zezwolenie na korzystanie z wody do celów energetycznych

  Pompy ciepła działają na zasadzie przenoszenia energii cieplnej. Są zasilane energią elektryczną, co mogłoby wydawać się droższym od tradycyjnego rozwiązaniem, jednak finalnie koszt jest znacznie mniejszy. Źródłem energii cieplnej pobieranej przez pompę może być powietrze lub woda. Powietrze jest mniej kosztownym rozwiązaniem, w jego przypadku nie istnieje również konieczność posiadania specjalnych dokumentów, jednak ich wydajność jest niższa od pomp wodnych. W przypadku pomp wodnych wymiana ciepła jest efektywniejsza. Zastanawiając się nad tego rodzaju rozwiązaniem, należy wziąć pod uwagę, że montaż pompy wodnej jest drogi i niezbędna jest jej systematyczna konserwacja. Ponadto w przypadku, gdy woda pobierana jest w ilości przewyższającej 5 metrów sześciennych na dobę konieczne jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku zrzutu ścieków, ponieważ woda po przepłynięciu przez wymiennik pompy traktowana jest jako odpad. Wymagane jest posiadanie zezwolenia na wykorzystywanie wody do celów energetycznych.

  Ekologiczne rozwiązania grzewcze są kosztowne w instalacji, jednak przynoszą duże oszczędności w trakcie eksploatacji.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.