google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 15.02.2019
  1 USD
  3.8326
  -0.019
  1 EUR
  4.3243
  -0.0151
  1 CHF
  3.8081
  -0.0101
  1 GBP
  4.9104
  -0.0325
  1 RUB
  0.0575
  -0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jakie znaczenie ma klimat dla projektu domu?

  Jakie znaczenie ma klimat dla projektu domu?W Polsce budujemy domy najczęściej konstrukcji tradycyjnej, czyli murowane. Wynika to z faktu, że są one bardziej wytrzymałe oraz lepiej akumulują ciepło.

  W Polsce budujemy domy najczęściej konstrukcji tradycyjnej, czyli murowane. Wynika to zfaktu, że są one bardziej wytrzymałe oraz lepiej akumulują ciepło. Kryteria klimatyczne mają zatem duże znaczenie dla projektu domu, ale odnoszą się one nie tylko do kwestii temperatury. O czym jeszcze warto wiedzieć?

  Każde miejsce ma swoje określone warunki klimatyczne. Polska, która od strony północnej kończy się morzem, a od południowej górami, ma różne warunki klimatyczne, co przekłada się również na budownictwo na danych terenach. Ma to znaczenie także w kontekście budowy domów jednorodzinnych.

  Dom dopasowany do lokalnych warunków klimatycznych

  Jeśli na danym terenie pada często deszcz, w takim przypadku budynek powinien mieć duże okapy i powinien być chroniony przed zawilgoceniem. Gdy z kolei projekt domu ma być zrealizowany w miejscu narażonym na niskie temperatury przez dużą część roku, ważna będzie jego właściwa izolacja.

  Przez długi czas domy budowano tak, aby zmniejszały negatywny wpływ warunków atmosferycznych. Przykładowo, od strony północnej, czyli najzimniejszej lokowano spiżarnie, garaże, pomieszczenia gospodarcze. Teraz, w dobie nowoczesnych materiałów budowlanych, klimat nie ma już tak dużego znaczenia, niemniej jednak i tak należy wziąć go pod uwagę – także przy wyborze projektu gotowego.

  Jakie znaczenie ma klimat dla projektu domu?

  Adaptacja projektu pod kątem kryteriów klimatycznych

  Jeśli chcemy zdecydować się na gotowy projekt domu jednorodzinnego, w takim przypadku powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, że musi być on poddany adaptacji. Dotyczy ona dopasowania projektu do warunków lokalnych, w tym gruntowych oraz klimatycznych.

  Wtedy, gdy budynek ma być wzniesiony w miejscu, w którym jest cieplej, nie będzie wymagało się aż tak grubej warstwy izolacji. Z kolei wtedy, gdy będzie znajdować się w miejscu zimnym, odpowiednia izolacja jest już niezbędna.

  Jak klimat wpływa na projekty domów?

  • liczba oraz wielkość otworów drzwiowych i okiennych dobierana jest pod kątem stron świata – najwięcej powinno znajdować się od strony południowej i zachodniej, natomiast mniej od strony wschodniej i północnej
  • w domach położnych w zimniejszych strefach buduje się wiaty, zadaszenia oraz ganki pozwalające na poprawę komfortu cieplnego
  • grubość materiału termoizolacyjnego na ściany dobierana jest w zależności od zapotrzebowania na ciepło na danym terenie
  • budynki znajdujące się w miejscach, gdzie często pada, muszą mieć dobrze skonstruowany system rynien oraz duże okapy

  Podsumowując, gdy chcemy mieszkać komfortowo, należy także pamiętać o tym, aby projekt domu dobrać do lokalnych warunków klimatycznych. Warto również zapoznać się z projektami domów energooszczędnych: https://pracownia-projekty.dom.pl/energooszczedne.html

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.