google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 19.07.2019
  1 USD
  3.7855
  -0.0078
  1 EUR
  4.2592
  -0.0043
  1 CHF
  3.8480
  -0.0025
  1 GBP
  4.7372
  0.0031
  1 RUB
  0.0601
  -0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Ogrzewanie elektryczne domu - akumulacja podłogowa

  Automatik Elektrociepło

  Ogrzewanie elektryczne przez całe lata spotykało się z niepochlebną opinią. W obecnych czasach wśród osób rozpoczynających przygodę z budową nowego domu ta opinia powoli  zmienia się. Inwestorzy są coraz częściej świadomi tego, że ogrzewanie elektryczne szczególnie akumulacyjne to trafiona inwestycja.

  Jak działa elektryczne ogrzewanie akumulacyjne?

  Polska produkuje energię elektryczną w 95% w elektrowniach węglowych. W nocy, gdy nie pracujemy, a śpimy, nie odbieramy energii już wytworzonej. Rachunek jest więc prosty. Elektrownie mając nadmiar energii, chcą się jej pozbyć obniżając ceny.

  Druga taryfa nie drożeje od kilku lat, a zapowiedzi dostawców prądu – mówią nawet o obniżeniu stawki za kWh – dla osób ogrzewających dom prądem z nocnej taryfy.

  Idea ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego  polega na gromadzeniu energii cieplnej pobranej w czasie dostępu do taniego prądu. I tutaj w zależności od systemu: albo w rdzeniu akumulacyjnym pieca akumulacyjnego lub w ogrzewaniu akumulacyjnym podłogowym w jego  grubszej warstwie betonu.

  Akumulacja energii cieplnej odbywa się głównie w czasie trwania taryfy „nocnej’ lub „pozaszczytowej”, kiedy energia jest prawie o 50% tańsza.

  Koszty ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego

  W energię elektryczną warto inwestować zwłaszcza przy akumulacyjnych systemach grzewczych. A dlaczego? Bo to jest czysta energia i coraz tańsza. W Polsce możemy powoli nazywać ją energią przyszłości, szczególnie w porównaniu do ogólnie znanych nam nośników energii.

  Przy projektowaniu domu energooszczędnego zapotrzebowanie energetyczne wynosi max 70kWh/m2/rok. Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne podłogowe  we współpracy z taryfą G12R - grzewcza (Energa 0,28zł/kWh brutto) lub taryfą G12W – weekendową (Energa 0,34zł/kWh brutto) daje zadowalające rezultaty w kosztach eksploatacyjnych. Ogrzanie powierzchni 130m2 przez cały sezon grzewczy wyniesie do 2 tys. zł dla domu energooszczędnego, a maksymalnie do 1 tys. zł w budownictwie pasywnym.

  Koszty eksploatacyjne ogrzewania elektrycznego podłogowego akumulacyjnego porównywalne są z kosztami – eksploatacyjnymi powietrznej pompy ciepła.

  Tabela Porównawcza Cen Energii wrzesień 2017.

  Podsumowanie: właściwe zaprojektowane i wykonane ogrzewanie elektrycznego podłogowego  w systemie akumulacji tworzy komfortowe warunki dla użytkownika oraz ekonomiczne zużycie energii elektrycznej.

  Ogrzewanie elektryczne korzystniejsze od ogrzewania gazowego? Sprawdź czy jest to możliwe…

  Podstawową zaletą ogrzewania na prąd (dotyczy wszystkich systemów elektrycznych) jest jego bezobsługowość.

  Już na etapie inwestycji Inwestor nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów związanych z np. doprowadzeniem gazu do budynku, budową dodatkowego komina, wydzieleniem odrębnego pomieszczenia na kotłownię.  Mając umowę z jednym dostawcą, stałe opłaty już na wstępie są dla nas niższe.

  Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne jako jedyne gromadząc energię cieplną, utrzymuje komfort cieplny przez całą dobę. Przerwa w dostawie prądu nie stanowi w systemie akumulacyjnym żadnego problemu. Nagrzana podłoga w akumulacji podłogowej lub rdzeń akumulacyjny jak w przypadku pieców akumulacyjnych jeszcze oddaje ciepło przez kilkanaście godzin. W tych samych warunkach kotłownie wodne przestają pracować, grzejniki lub wodna podłogówka szybko schładzają się.

  Podsumowując elektryczne ogrzewanie akumulacyjne to gwarancja ciepłego domu, nawet wówczas, gdy następuje przerwa w dostawie prądu.

  Zaletą ogrzewania elektrycznego jest wysoka sprawność wynosząca 100%. Całość dostarczonej energii elektrycznej jest zamieniana na ciepło. W ogrzewaniu elektrycznym nie występują straty. Koszty obniża dodatkowo wspominania automatyka. Precyzyjne sterowniki: sterownik pogodowy z funkcją logiki rozmytej oraz regulatory temperatury pomieszczeń.

  Tabela z kosztami – porównanie kotłowni gazowej oraz ogrzewania akumulacyjnego na przykładzie lokalu o pow. 46 m2 w kamienicy

  Tabela z kosztami – porównanie kotłowni gazowej oraz ogrzewania akumulacyjnego na przykładzie lokalu o pow. 46 m2 w kamienicy

  Źródło:
  Automatik Elektrociepło
  Artykuł został dodany przez firmę

  Automatik Elektrociepło

  Automatik Elektrociepło z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży grzewczej - ogrzewanie elektryczne. Od początku działalności realizujemy założenie: ogrzewać ludzi energią elektryczną w miejscu ich zamieszkania, tam gdzie pracują , tam gdzie wypoczywają

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.