google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 16.01.2019
  1 USD
  3.7619
  0.0077
  1 EUR
  4.2929
  0.0007
  1 CHF
  3.8066
  -0.0045
  1 GBP
  4.8439
  0.0139
  1 RUB
  0.0564
  0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Magiczny świat specjalistycznych pomp

  Magiczny świat specjalistycznych pomp

  Laik nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak wiele odmian może mieć tak pozornie proste urządzenie jak pompa. Okazuje się jednak, że jest ich bez liku, bo oprócz banalnych pomp ogrodowych czy basenowych produkowane są także rozmaite wersje specjalistyczne, przystosowane do radzenia sobie z najrozmaitszymi cieczami. Wielki wybór pomp specjalistycznych oferuje sklep saga.info.pl.

  Gdy musi być czysto…

  Są tu np. pompy aseptyczne i farmaceutyczne. Wykorzystuje się je w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym oraz w biotechnologii. Ich specyfika polega m.in. na tym, że po umyciu i opróżnieniu takiej pompy nie rozwijają się w niej bakterie. Korzystają więc z nich fabryki leków, mleczarnie, browary, wytwórnie napojów, przetwórnie owoców i warzyw itp. Również wiele kosmetyków powstaje przy użyciu takich pomp, gwarantujących czystość przepływających przez nie cieczy.

  …lub gdy jest wręcz przeciwnie

  Na przeciwległym biegunie znajdują się pompy do fekaliów i gnojowicy: mają np. rozdrabniacze i nadają się do pompowania ścieków z dużą zawartością ciał stałych. Pompy takie radzą sobie ze ściekami domowymi i komunalnymi, usuwają wodę z wykopów i wycieków a także ciecze w rozmaity sposób skażone.  

  Pompa wodna

  Pompy muszą niekiedy pracować tam, gdzie tłoczone są ciecze agresywne chemicznie, np. kwasy. Podstawą ich konstrukcji jest żeliwo szare z ebonitem oraz stal nierdzewna: te materiały nie poddadzą się destrukcyjnemu działaniu chemii zawartej w cieczach. Kwasoodporne pompy mogą mieć konstrukcję wirową, membranową, śrubową, perystaltyczną albo zębatą.

  Lepko, gęsto, wybuchowo

  No dobrze, a producenci klejów? Oni też muszą mieć do dyspozycji pompy i to takie, które się nie zatkają najbardziej lepkimi z lepkich cieczy. Podobnie producenci smarów, którzy muszą tłoczyć substancje gęste i lepkie. Specjalistyczne pompy napełniają takimi produktami dwustulitrowe beczki albo tzw. "paletopojemniki", mieszczące nawet 1000 litrów. À propos beczek: istnieją też pompy beczkowe właśnie, przeznaczone do szybkiego opróżniania tych charakterystycznych pojemników – ręczne, elektryczne i pneumatyczne. Nie mogą one wykonywać pracy ciągłej, a tylko cykliczną.

  Pompować trzeba także paliwa i spirytus, a więc ciecze, przy których jedna iskra wystarczy do katastrofy. Używa się do tego celu pomp w wykonaniu przeciwwybuchowym, które mogą pracować w strefie 1 i 2 zagrożenia wybuchem gazu. Również ciekły amoniak wymaga bezpiecznego pompowania maszynami do tego przeznaczonymi. Specjalne pompy stosuje się w układach klimatyzacyjnych i chłodniczych: pompują one nierzadko glikol. Istnieją też pompy do pracy z cieczami chłodzącymi i smarującymi rozmaite maszyny pracujące w przemyśle.

  Gorąco i wrząco

  Czasami pompowana jest „tylko” woda, ale za to gorąca: to także wymaga odpowiedniej konstrukcji. Pompy do gorącej wody tłoczą więc ciecz o temperaturze 95°C, a krótkotrwale nawet 110°C, nie doznając żadnego szwanku. Obsługują one przede wszystkim instalacje ciepłownicze oraz klimatyzacyjne.

  To tylko niektóre pompy specjalistyczne, w rzeczywistości jest ich znacznie więcej: człowiek produkuje wszak i przemieszcza całe mnóstwo cieczy o najrozmaitszych właściwościach.     

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.