google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 21.05.2019
  1 USD
  3.8625
  0.0082
  1 EUR
  4.3055
  0.006
  1 CHF
  3.8235
  0.0046
  1 GBP
  4.9038
  -0.0079
  1 RUB
  0.0598
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Zastanawiasz się nad wymianą pieca? Pomyśl też o wymianie całej instalacji CO

  Zastanawiasz się nad wymianą pieca? Pomyśl też o wymianie całej instalacji COOstatnio bardzo wiele mówi się o konieczności wymiany starych pieców centralnego ogrzewania na nowoczesne kotły zapewniające niską emisyjność spalin. Każdy, kto bierze pod uwagę przeprowadzenie takiej wymiany, powinien przy okazji pomyśleć o unowocześnieniu całej instalacji CO. Dzięki temu zysk zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla domowego budżetu będzie podwójny.

  W trosce o jakość powietrza

  Stare piece centralnego ogrzewania to realny problem w wielu miejscach Polski. Szczególnie mocno jest on odczuwalny w dużych aglomeracjach miejskich i regionach przemysłowych o dużym zaludnieniu. Aby zminimalizować efekt smogu powstający w dużej części za sprawą zanieczyszczeń produkowanych podczas spalania w starych piecach słabej jakości węgla, władze uruchomiły nawet program dopłat do zakupu nowoczesnych kotłów węglowych. Osoby, które pragnęłyby z tego programu skorzystać, powinny zastanowić się również nad wymianą całej instalacji centralnego ogrzewania, a więc nie tylko pieca, ale i grzejników oraz – co równie ważne – instalacji rurowej. Dlaczego?

  Wymiana pieca na nowoczesny model z całą pewnością może przynieść wymierne oszczędności dla domowego budżetu, jednak mogą one zostać szybko zaprzepaszczone przez niedostosowanie do niego pozostałej części instalacji grzewczej. Chodzi tu oczywiście o grzejniki, które należy dopasować do nowoczesnych standardów, jak i same przewody rurowe wraz z zaworami grzejnikowymi, zaworami kulowymi oraz pozostałymi elementami armatury centralnego ogrzewania.

  Nowoczesne instalacje CO

  Jeszcze 20 lat temu standardem było budowanie instalacji grzewczej w oparciu o grzejniki płytowe produkowane na bazie stali z domieszką aluminium. Były to grzejniki nieco lżejsze i o nieco mniejszej pojemności niż starsze grzejniki żeliwne, jednak nadal potrzebowały dużych ilości wody doprowadzanej do nich za pomocą rur stalowych. Współcześnie dominują grzejniki aluminiowe, o wiele lżejsze, wymagające znacznie mniej wody i bardzo szybko się nagrzewające. Oprócz ogromnej popularności grzejników aluminiowych, można również zaobserwować renesans grzejników żeliwnych, które od zawsze cenione były m. in. za to, że raz rozgrzane, przed długi czas utrzymują ciepło.

  Zmienił się też materiał podstawowy do budowy instalacji. Rury stalowe zostały częściowo zastąpione przez miedziane. Do nowego materiału dostosowano również odpowiednie zawory kulowe, złącza i przejścia. Należy jednak pamiętać, że instalacja CO z rur miedzianych posiada także swoje ograniczenia. Jednym z nich jest fakt, że nie może być ona łączona z grzejnikami aluminiowymi.

  Oszczędność wody i energii

  Oprócz tak oczywistej różnicy, jak materiał, współczesne instalacje centralnego ogrzewania mają nad stosowaną dawniej instalacją tę przewagę, iż z reguły są projektowane znacznie ekonomiczniej. Co to oznacza? Przede wszystkim z założenia powinny na całej swej długości gromadzić znacznie mniej wody, dzięki czemu zapewniają wyraźnie szybsze nagrzewanie się grzejników, mniejsze koszty związane z jej napełnieniem i łatwiejszą obsługę.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.