google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 21.03.2019
  1 USD
  3.7581
  -0.0186
  1 EUR
  4.2870
  0.0006
  1 CHF
  3.7849
  0.0068
  1 GBP
  4.9503
  -0.0452
  1 RUB
  0.0590
  0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Czy warto ogrzewać dom propanem?

  Czy warto ogrzewać dom propanem?Większość domów jednorodzinnych jest ogrzewania kotłami gazowymi. Podstawowym paliwem jest gaz ziemny, jednak nie jest on dostępny w każdym miejscu. Wówczas właściciele nieruchomości rozważają możliwość ogrzewania budynków gazem z butli, czyli propanem. Obecnie gaz można przechowywać w przydomowych butlach na działce lub w podziemnych zbiornikach.

  Ogrzewanie gazem

  W Polsce sieć dystrybucji gazu jest dobrze rozwinięta, choć jeszcze w wielu miejscach brakuje dostępu do gazu ziemnego. Często w danym regionie przebiega gazociąg, lecz dostęp do niego jest ograniczony ze względu na wysokie koszty związane z koniecznością zbudowania długiego przyłącza. Wówczas dosyć często montuje się ogrzewanie gazowe zasilane ze specjalnie zamontowanych zbiorników naziemnych. Zbiorniki te wypełnianie są propanem.

  Właściwości propanu

  Propan to bezwonny i bezbarwny gaz, który ma gęstość większą od powietrza. Gaz ten przy niewielkim nadciśnieniu występuje w stanie ciekłym, co sprzyja jego magazynowaniu — nie wymaga zbiorników kriogenicznych, ani butli wykonanych z bardzo grubej stali. Poza tym propan jest substancją alkaliczną i jest mało reaktywny.

  Propan to gaz o odmiennych cechach niż gaz LPG stosowany jako paliwo samochodowe. LPG to mieszanina propanu z butanem. Zimą podczas mrozów butan mógłby odparować, co dyskwalifikuje go jako gaz opałowy, gdyż nie można go gromadzić w nadziemnych zbiornikach. Samochody z instalacją gazową wyposażone są w specjalny parownik, którego zadaniem jest chłodzenie silnika.

  Zalety ogrzewania propanem

  Jedną z największych zalet rozwiązań grzewczych z wykorzystaniem propanu jest łatwość przechowywania tego gazu. Jako paliwo płynne propan ma zastosowanie w gospodarstwach domowych, w rolnictwie czy w przemyśle. Ogrzewanie na propan pozwala dbać o środowisko, gdyż nie emituje toksycznych spalin i pyłów do otoczenia. Oznacza to, że instalacja gazowa na propan jest ekologiczna. Kolejnym atutem jest proste serwisowanie i możliwość bezobsługowego używania. Więcej informacji dostępnych na stronie tezet.pl.

  Koszty ogrzewania na propan

  Propan jest droższy zarówno od butanu, jak i od gazu LPG. Jego cena uzależniona jest od pory roku. Zazwyczaj latem jest tańszy, dlatego warto zainstalować przydomowy zbiornik na gaz o odpowiedniej pojemności, aby zgromadzić zapas gazu na cały sezon grzewczy. Koszt wytworzenia 1 kWh ciepła z propanu poprzez kocioł kondensacyjny jest dwukrotnie wyższy niż przy użyciu gazu ziemnego. Należy także uwzględnić opłatę przesyłową, która w przypadku gazu ziemnego wliczona jest w abonament.

  Natomiast w przypadku ogrzewania budynku propanem trzeba ująć w koszty wynajem lub zakup przydomowego zbiornika, który należy poddawać cyklicznym badaniom technicznym w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Istnieje także opcja podpisania umowy z dostawcą gazu, na którym spoczywa obowiązek serwisowania butli oraz instalacji gazowych, a opłaty rozliczane są zgodnie ze stanem licznika. Okazuje się, że montaż własnej instalacji gazowej zwróci się w ciągu 2 - 3 lat, a przewody gazowe do propanu nadają się również do przesyłu gazu ziemnego.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.