google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 18.06.2019
  1 USD
  3.8097
  0.0108
  1 EUR
  4.2631
  0.0032
  1 CHF
  3.8099
  0.0086
  1 GBP
  4.7736
  -0.0085
  1 RUB
  0.0592
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Łuparka do drewna, czyli jak szybko i bez wysiłku porąbać drewno

  Łuparka do drewna, czyli jak szybko i bez wysiłku porąbać drewno Lato dobiega końca, noce stają się coraz dłuższe i chłodniejsze, jest to więc najlepszy czas, aby przygotować się na zimę. W gospodarstwie domowym obok siekiery nie może zabraknąć takiego sprzętu jak łuparka do drewna, dzięki której szybko i sprawnie przygotujemy drewno do kominka, kotła czy pieca.

  Łuparka do drewna to narzędzie, które powinno nam służyć przez kilka sezonów. Możemy wybrać tanią i o dość wątpliwej jakości albo droższą renomowanej firmy, która będzie miała zastosowane rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo podczas rąbania drewna. Jeśli chodzi o taki sprzęt, nie ma mowy o oszczędnościach, ponieważ w perspektywie może okazać się, że wydatek będzie znacznie wyższy przez słabej jakości wycierające się elementy, które trzeba będzie wymieniać, nie wspominając o gorszym komforcie pracy.

  Łuparka do drewna jest lepsza niż siekiera

  Łuparka do drewna to urządzenie, które dzieli kłody drewna na szczapy. Do pracy potrzebuje zasilania i wtedy pracę wykonuje automatycznie. Dzięki układowi hydraulicznemu naciska na drewno z siłą od kilku do kilkunastu ton w zależności od rodzaju łuparki (amatorka lub profesjonalna). Drewno wówczas pęka pod naciskiem wzdłuż włókien. Warto dodać, że istnieją modele wykonujące łupanie świdrem lub klinem za pomocą siłownika hydraulicznego lub mechanizmu korbowo-wodzikowego w wariantach poziomych i pionowych.

  Wprawdzie aktywność na świeżym powietrzu jest zdrowa i nie ma to, jak siłą własnych mięśni rozłupywać polana, ale w przypadku kiedy tego drewna mamy dużo, warto rozważyć zakup łuparki. Dzięki temu przygotujemy większy zapas na zimę. Praca z łuparką do drewna idzie zdecydowanie lepiej i szybciej, jednak to siekiera i piła są obligatoryjnymi narzędziami w każdym ogrodzie, zatem powstaje pytanie, kiedy zdecydować się na łuparkę?

  Kiedy łuparka do drewna się przydaje?

  Łuparka przyda się wszędzie tam, gdzie trzeba przygotować duże ilości drewna opałowego. Przyjmuje się, że do pracy, podczas której do porąbania jest do dwóch metrów sześciennych drewna, wystarczy siekiera. Jest to zależne również od sprawności fizycznej, ale przy pracach dwa razy do roku to narzędzie będzie w zupełności wystarczające. Sprawa komplikuje się w przypadku problemów ze zdrowiem i wtedy, kiedy tego drewna jest po prostu więcej – wtedy warto zautomatyzować cały proces i uzyskać drewno szybko i wygodnie przy użyciu łuparki.

  Co istotne, dzięki łuparce do drewna uzyskamy równe polana. Urządzenie pozwala wygodnie rąbać drewno i regulować długość łupania, na przykład w zakresie 20 do 52 cm, zatem bez problemu przygotujemy drewno zarówno do kominka, jak i piecyka czy kotła.

  Jaką wybrać łuparkę do drewna?

  Wybierając łuparkę, należy wziąć pod uwagę to, jak często i jaką ilość drewna będziemy przerabiać. Warto zwrócić uwagę na gabaryty urządzenia, ponieważ od tego zależy, czy w ogóle mamy miejsce do jego przechowywania – standardowo łuparki do drewna mają najdłuższy bok (długość) osiągający około 90 cm. Oprócz wymiarów ważna jest również waga, ponieważ urządzenie może ważyć nawet 60 kilogramów, ale dzięki kółkom jedna osoba nie powinna mieć problemów z przenoszeniem sprzętu. Przykładowo łuparka do drewna Meec Tools 721-485 (w cenie do 650 złotych) jest na tyle mała, że mieści się w przeciętnym bagażniku samochodowym.

  Zwróćmy uwagę na silnik hydrauliczny, a zwłaszcza na funkcję automatycznego powrotu – dzięki temu nie będziemy musieli nic wykonywać przy urządzeniu, oprócz załadunku drewna. Standardowe modele pozwalają na rozłupanie do 100 sztuk drewna o długości 52 cm na godzinę (parametry modelu łuparki do drewna HL 650 w cenie około 900 złotych). Upewnijmy się, że zamontowano uchwyt bezpieczeństwa pozwalający na obureczną obsługę urządzenia, a także czy łuparka ma regulację długości łupana.

  Przywołane powyżej modele łuparek do drewna można porównać na stronie Jula: https://www.jula.pl/catalog/ogrod/drewno-i-scinka/obrobka-drewna/luparki-do-drewna/

  W standardowym gospodarstwie domowym, w którym zużycie drewna w sezonie wynosi od kilku do kilkunastu metrów sześciennych, sprawdzi się łuparka do drewna o sile nacisku 4-5 ton. Jeśli to zużycie jest większe i osiąga do kilkudziesięciu metrów sześciennych, warto już rozważyć łuparkę o sile nacisku do 7 ton.

  Różne rodzaje łuparek

  W przypadku łuparki do drewna warto rozważyć droższe modele. Wszystko przez to, że możemy się narazić na zakup sprzętu, który po pierwsze będzie bardzo hałaśliwy przy pracy, a po drugie będzie szybko się eksploatował. Sam proces łupania jest dość głośny, zatem nie bez znaczenia jest również wybór odpowiedniego silnika (elektryczny, spalinowy, ciągnikowy), jak i stosowanie ochraniaczy na uszy bez względu na dokonany wybór. Ważnym parametrem jest też siła nacisku, ponieważ to ona mówi o tym, jak twarde drewno będzie można łamać. Dobra i wydajna łuparka do drewna będzie miała dobrej jakości świder lub klin (w zależności od modelu), dzięki którym w pełni wykorzystamy możliwości urządzenia.

  Najtańsze łuparki do drewna znajdziemy w sieciach sklepów budowlanych, które są często markami własnymi tychże sklepów w cenach od 500 do 800 zł. Zwykle są to łuparki o napędzie elektrycznym, zasilane prądem jednofazowym o umiarkowanych mocach (0,7 do 2 kW), dzięki którym można uzyskać niezbyt grube i długie kłody o wymiarach do 25 cm średnicy i długości do 40 cm.

  Na tym tle lepiej wypadają droższe modele, a mianowicie łuparki do drewna hydrauliczne, za które zapłacimy około 2200 zł. Zastosowanie silniku prądu trójfazowego (2,5 do 3 kW), nacisk od 5 ton, łamanie grubych i długich kłód nawet do 1 m, a nawet możliwość łupania w poziomie – to są zalety modeli renomowanych firm. Przy tym łuparki są zdecydowanie cięższe i mogą ważyć nawet 60 kg, warto przy zakupie upewnić co do transportu. Na rynku dostępne są również modele profesjonalne o sile nacisku do 12 ton w cenie do 3500 zł, dzięki którym można przełamać kłody o średnicy około 50 cm jak na przykład maszyna marki Lumag, która w standardzie umożliwia rozłupanie klocka na 2 lub 4 części.

  Jeśli nie dysponujemy wystarczającym budżetem, zdecydowanie korzystniejszym zakupem będzie markowa siekiera niż najtańszy model łuparki do drewna – dostarczy wystarczającą ilość rozrywki i radości, których na pewno nie zapewniłaby niskiej jakości sprzęt.

   

  Źródła:

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.