google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 18.06.2019
  1 USD
  3.8097
  0.0108
  1 EUR
  4.2631
  0.0032
  1 CHF
  3.8099
  0.0086
  1 GBP
  4.7736
  -0.0085
  1 RUB
  0.0592
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jaki powinien być dobry kocioł CO?

  Jaki powinien być dobry kocioł CO?Wybór dobrego kotła centralnego ogrzewania to jedna z najważniejszych kwestii, jaka musi być rozstrzygnięta po budowie domu, ewentualnie wymianie instalacji ciepłowniczej. Od tego, jaki wybierze się kocioł, zależy ciepło w domu, ciepło wody, a także, oczywiście, poniesione na to wszystko wydatki. Sprawę nieco utrudnia fakt, że obecnie na rynku znaleźć można ogromną ilość kotłów, dedykowanych do różnego rodzaju paliwa.

  Jakie paliwo do kotła CO?

  Ta kwestia powinna być uzależniona jedynie od własnych preferencji. Możliwości jest wiele. Bardzo popularne obecnie są kotły CO na pellet czy ekogroszek, ale ciągle wiele osób korzysta z tradycyjnego, jakim jest kocioł CO na paliwa stałe takie jak drewno i węgiel. W grę wchodzą też kotły na gaz ziemny i na prąd. Każdy więc musi zastanowić się, jaki kocioł będzie dla niego najwygodniejszy oraz czy odpowiedni pod względem kosztów. Chodzi tu oczywiście nie tylko o zakup samego kotła, ale przede wszystkim koszty paliwa. Z tego względu chętnie wybierane są kotły na paliwa stałe, które pozwalają na spore oszczędności, jednak nie dla wszystkich są one wygodne.

  Jeśli chce się wybrać taki kocioł ze względu na dość niskie koszty paliwa, warto pamiętać, że taki kocioł wymaga częstego dorzucania paliwa, usuwania popiołu, czyszczenia i konserwacji. Dużo mniej wymagające w użytkowaniu są kotły na gaz czy prąd, jednak są one dość kosztowne, zwłaszcza gdy chodzi o kotły na energię elektryczną, których z tego powodu praktycznie się nie wykorzystuje. Alternatywą dla nich są na przykład elektryczne grzejniki.

  Sposób podgrzewania wody

  Ważną funkcją każdego kotła CO jest podgrzewanie wody. Wybierać można między różnymi wariantami, jak kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny z zasobnikiem. Decydując się na konkretne rozwiązanie, warto uwzględnić, ile ciepłej wody jest potrzebne. Ma tu znaczenie także to, czy domownicy będą korzystać z różnych źródeł ciepłej wody jednocześnie, gdyż wówczas niezbędne są odpowiednie rozwiązania.

  Wydajność i wielkość

  By móc wybrać dobry kocioł CO względem zapotrzebowania na ciepło, trzeba wpierw to zapotrzebowanie znać. Określają to projekty przy wznoszonych domach, zaś jeśli chodzi o budynku już wzniesione, istnieją ogólnie przyjęte normy. Oczywiście każdy może mieć własne preferencje co do tego, czy woli mieć w domu cieplej, czy chłodniej, trzeba więc zwracać uwagę na wydajność pieca. Zwykle im większa powierzchnia do ogrzania, tym większy też potrzebny jest kocioł, gdyż wydajność tych urządzeń często zależy od ich wielkości.

  Kocioł CO: stojący czy wiszący?

  Na rynku znaleźć można nie tylko kotły stojące, czyli tradycyjne, ale też wiszące. Który z nich lepiej będzie wybrać? Jeśli chodzi o wygodę, to warto wziąć pod uwagę warunki otoczenia. Osoby, które dysponują wydzielonym pomieszczeniem, jak piwnica, w której może znaleźć się kocioł, czy kotłownia, mogą postawić na kocioł stojący, który w wielu przypadkach jest tańszy. Gdy zaś na takie rozwiązanie nie ma miejsca, lepszym wyborem będzie wiszący kocioł, który zajmie niewiele przestrzeni, a przy tym może wyglądać dość estetycznie, zatem będzie mógł znajdować się nawet w eksponowanym miejscu. Tego rodzaju urządzenia jednak dedykowane są jedynie dla osób gotowych na wybór nowoczesnego kotła, gdyż zwykle takie wersje można znaleźć.

  Trwałość i inne elementy

  Kocioł centralnego ogrzewania to zdecydowanie urządzenie, które jest mocno eksploatowane, zwłaszcza w klimacie umiarkowanym. Ponieważ zaś zawsze jest to poważna inwestycja, każdy chce, by wybierany przez niego kocioł był trwały. Jak znaleźć taki produkt? Na pewno warto stawiać na produkty cenionych firm, a także kotły wykonywane z trwałych materiałów, na przykład żeliwa, które są niestety ciężkie.

  Bardzo duże znaczenie ma też gwarancja. Warto więc przy zakupie zwrócić uwagę na to, na jak długo udziela jej producent. Jeśli jest to wiele lat, można spodziewać się, że kocioł jest trwały, a także nie obawiać się, że w razie usterki pojawi się poważny problem. Z tym jednak wiąże się kolejna kwestia: przy wyborze konkretnego kotła, określonej marki, warto sprawdzić, czy w razie potrzeby skorzystanie z serwisu będzie łatwe. Innymi słowy, warto wybierać takie kotły, których serwis zlokalizowany jest niedaleko. I jeszcze jedno - ważne jest, by zapoznać się z warunkami gwarancji. Niektóre firmy wymagaj autoryzowanego montażu i pierwszego uruchomienia kotła. Jeśli nie dopełni się tego warunku i kocioł zamontuje oraz po raz pierwszy uruchomi ktoś inny, może się okazać, że gwarancja już nie obowiązuje.

  Kwestie formalne

  Wybierając dla siebie kocioł, warto też pamiętać o jednej z najbardziej podstawowych kwestii - musi być on dopuszczony do użytku przez Urząd Dozoru Technicznego. Jest to jedna z najważniejszych spraw, jednak wiele osób to bagatelizuje. Oświadczenie to oznacza, że kocioł jest bezpieczny i sprawny, a warto pamiętać, że od bezpieczeństwa tego urządzenia zależy bezpieczeństwo całego ogrzewanego przezeń budynku. Wskazane jest też więc, by kocioł był wyposażony w zawór bezpieczeństwa.

  Pomocy merytorycznej w zakresie napisania artykułu udzieliła firma Parex - producent kotłów CO - http://www.parex-kotly.com.pl/

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.