google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 19.06.2019
  1 USD
  3.8104
  0.0007
  1 EUR
  4.2673
  0.0042
  1 CHF
  3.8157
  0.0058
  1 GBP
  4.7888
  0.0152
  1 RUB
  0.0596
  0.0004
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Brykiet drzewny, biomasa czy piecyk gazowy? – sposoby na ekologiczne ogrzewanie

  ekologiczne ogrzewanie

  Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, a wszelkie rankingi dotyczące stanu środowiska naturalnego biją na alarm. Jakość powietrza, szczególnie w dużych miastach i ich okolicach, pozostawia wiele do życzenia. Jedną z przyczyn dramatycznej kondycji atmosfery jest nierozsądne ogrzewanie nieruchomości. Czy wiesz, co zrobić, by nie marznąć we własnym domu, jednocześnie nie trując otoczenia? Czy warto kupić brykiet drzewny, biomasę, a może piecyk gazowy? Dowiedz się, w co zaopatrzyć się przed zimą, by spać spokojnie (i ciepło!).

  Ogrzewanie domów i mieszkań to jedno z największych wyzwań w okresie jesienno-zimowym. Wybierając najlepsze materiały grzewcze, musimy bowiem zwrócić uwagę na wiele czynników. Pierwszym z nich jest bez wątpienia wydajność energetyczna. Nawet najlepszy pod względem ekologicznym opał nie sprawdzi się, jeśli do ogrzania domu będziemy potrzebować zastraszającej ilości. Ponadto konieczne jest przeprowadzenie dokładnej kalkulacji. Materiały grzewcze nie mogą przekraczać naszych możliwości finansowych. Zaopatrując się w opał, trzeba zwrócić także uwagę na czystość oraz ekologicznych określonych materiałów. Spalanie śmieci czy zanieczyszczających środowisko substancji jest nie tylko nieetyczne, ale przede wszystkim prawnie zakazane. Czystość materiałów opałowych to korzyść przede wszystkim dla nas. Niezatruwanie najbliższego otoczenia sprzyja naszemu zdrowiu oraz wyrabia prawidłowe nawyki ekologiczne naszych dzieci. Na szczęście w sklepach budowlanych znajdziemy wiele rodzajów opału, który skutecznie ogrzewa nasze domy, nie przyczyniając się do zatruwania środowiska. Jednak jak wybrać najlepsze materiały grzewcze?

  Drewno

  Do najpopularniejszych paliw ekologicznych wybieranych przez Polaków należy drewno. Jego cena jest uzależniona od stopnia wysuszenia materiału. Im mniej wilgotne drewno, tym lepsze. Taki rodzaj opału łatwiej się spala i nie powoduje szkodliwego dla środowiska (a także dla układu grzewczego) dymienia. Cena dobrze wysuszonego drewna jest wyższa niż tego wilgotnego, jednak nie należy zapominać o stosunku masy do jakości. Suchy materiał jest znacznie lżejszy od mokrego, dlatego w tej samej objętości (drewno kupujemy na metry sześcienne) mieści się go więcej. Warto więc wybrać droższy produkt, ale lepszej jakości. Taka inwestycja z pewnością się opłaca. Ponadto trzeba pamiętać, by wybierać drewno nieżywiczne. Wysoka zawartość naturalnych wosków powoduje nie tylko dymienie, ale przede wszystkim tworzy kleistą powłokę w kominie, co może doprowadzić do zapalenia się treści w nim zgromadzonych. Efektem może być uszkodzenie instalacji grzewczej.

  Kupując drewno na zimę, warto pamiętać, że można wybrać różne jego rodzaje: nieprzetworzone i przetworzone. Do pierwszej grupy zaliczają się przede wszystkim kawałki pni, gałęzi oraz korzeni. Długość poszczególnych elementów wynosi 15-30 cm. Drewnem nieprzetworzonym mogą być także kora, igliwie, liście, zrębki, gałęzie, wióry, wiklina czy trociny. Drewno przetworzone to z kolei brykiety oraz coraz bardziej popularne pellety. Poszczególne rodzaje surowca różnią się wydajnością oraz stopniem spalania. Oznacza to, że z każdego typu drewna powstaje inna ilość popiołu. Warto na to zwrócić uwagę, kupując opał na zimę.

  Charakterystyka poszczególnych rodzajów surowców drewnianych ułatwi wybór najlepszego paliwa. Warto zatem wiedzieć, że drewno opałowe to przede wszystkim kawałki pni, korzeni lub gałęzi. Ich wilgotność waha się w granicach 15-60%. Zawartość popiołu to z kolei mniej niż 2%. Trociny są natomiast produktem ubocznym cięcia drewna w stolarniach i tartakach. Ich wilgotność szacuje się, podobnie jak wilgotność drewna opałowego, na 15-60%. Zawartość popiołu jest natomiast niższa niż 3%. Zdecydowanie bardziej wysuszone (wilgotność 30-50%) są zrębki, czyli ścinki drzewne o nieregularnych kształtach, długość ok. 0,5-5 cm, odpady z tartaków, drobne kawałki gałęzi, korzenie drzew z wycinki lasów, które zawierają około 0,6-5% popiołu. Wióry to z kolei odpad pochodzący z fabryk mebli i stolarni. Ten surowiec cechuje 5-20% wilgotność oraz niska zawartość popiołu (<1%).

  Powyższa charakterystyka przedstawia analizę poszczególnych rodzajów drewna, które można znaleźć na rynku. Warto wiedzieć, że zaopatrując się w opał na zimę, możemy mieszać wybrane produkty. Każdy z nich ma bowiem nieco inne właściwości, co pozwala na skomponowanie idealnych dla nas zapasów. Trzeba wiedzieć, że choć drewno opałowe jest dobrym surowcem energetycznym, wióry i trociny mogą być jego doskonałym zamiennikiem lub uzupełnieniem. Te drobne ścinki spalają się powoli, oddając ciepło przez długi czas. Należy jednak pamiętać o odpowiednim wysuszeniu paliwa. W przeciwnym wypadku materiały nie będą ekologiczne.

  Brykiet drzewny

  Rodzaj drewna przetworzone, które zasługuje na szczególną uwagę ze względu na rosnącą popularność oraz walory ekologiczne spalania jest z pewnością brykiet drzewny. W produkcji tego typu opału są wykorzystywane przede wszystkim trociny pochodzące z tartaków. Nierzadko używa się także kory, wiór, pozostałości po wycince lasów i rozdrobnionych odpadów suchego drewna. Surowce poddawane działaniu wysokiego ciśnienia zmniejszają swoją objętość, zagęszczając się dzięki wydzielającej się z ligninie. Zadaniem ligniny jest także spajanie rozdrobnionych elementów. Brykiet jest sprzedawany w postaci kilku- lub kilkunastocentymetrowych cylindrów, prostopadłościanów lub walców. Jego cechą charakterystyczną jest niska wilgotność (6-10%), co gwarantuje wysoką wartość opałową. Dodatkową zaletą brykietu drzewnego jest jego duże zagęszczenie, które sprawia, że materiał spala się powoli. Właśnie dlatego taki rodzaj paliwa z roku na rok zyskuje na popularności, coraz częściej ogrzewając nasze domy. Kup brykiet drzewny najwyższej jakości: https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/ogrzewanie-i-wentylacja/piecyki-i-paleniska-otwarte/Paliwa-stale/brykiet-drzewny-764017/.

  Pellet

  Często wybieranym paliwem ekologicznym jest również pellet, czyli sprasowane pod wysokim ciśnieniem trociny. Średnica poszczególnych szczapek nie przekracza zazwyczaj 2,5 cm, co sprawia, że pellet wyglądem może przypominać brykiet drzewny. Kształt i rozmiar materiału pozwala na ich łatwe przechowywanie, dlatego coraz więcej mieszkańców niewielkich decyduje się na palenie sprasowanymi trocinami. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju paliwa jest bardzo niska zawartość popiołu, która przekracza 1%. Za atut należy uznać także fakt, że pellety nie są zanieczyszczone piaskiem. Ich ścianki są odporne na działanie wilgoci, utrudniają też jej przenikanie w głąb surowca, co bez wątpienia zwiększa skuteczność spalania.

  Piecyk gazowy

  Piecyk gazowy to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na ogrzaniu małej powierzchni. Warto zdecydować się na taki sposób palenia, jeśli mamy domek letniskowy lub mały warsztat. Zainstalowanie lub doprowadzenie ogrzewania centralnego do takich pomieszczeń może być bowiem kosztowne. Trzeba jednak pamiętać, by zadbać o właściwą wentylację i bezpieczeństwo w czasie ogrzewania. Wybierz najlepszy piecyk gazowy na stronie szwedzkiego marketu Jula: https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/ogrzewanie-i-wentylacja/piecyki-i-paleniska-otwarte/piecyki-gazowe/piecyk-gazowy-005509/.

  Biomasa

  Biomasą można nazwać pozostawioną na powierzchni gleby substancję roślinną, do której należą, m.in. pozostałości po żniwach, zielony nawóz oraz chwasty. Takie surowce mogą być bowiem spalane w sposób ekologicznie bezpieczny i efektywny energetycznie. Zainteresowanie biomasą jako paliwem jest coraz większe. Wpływa na to nie tylko rosnąca świadomość ekologiczna, ale także wysokie ceny węgla i koksu. Tańsze i bardziej czyste ekologicznie surowce stają się więc coraz popularniejsze. Do najczęściej wybieranych paliw z grupy biomasy można zaliczyć drewno, trociny, słomę zbóż oraz słomę rzepakową, a także gałęzie wierzby, liście, igliwie i makulaturę. Te surowce cechuje dobra wydajność energetyczność i niska cena. Warto jednak pamiętać, by wybierać paliwa rozsądnie. Nie wszystko, co nazywa się biomasą, jest bowiem dobre dla środowiska.

  Rynek paliw ekologicznych rozrasta się z roku na rok, co sprawia, że również ceny stają się bardziej konkurencyjne. Wpływa na to rosnąca świadomość ekologiczna, a także rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska. Wybierając opał na zimę, warto więc zadbać o to, by paliwo nie szkodziło naszemu otoczeniu. Z pewnością skorzysta na tym nie tylko przyroda, ale przede wszystkim my sami.


  Źródła:

  • https://www.budujemydom.pl/kotly-i-podgrzewacze/81-paliwa-ekologiczne
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Biomasa
  • https://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-paliwami-stalymi/wegiel-pelety-ekogroszek-jaki-opal-do-ogrzewania-domu-wybrac-aa-fwUu-qK25-CFaQ.html
  • https://www.kierunekenergetyka.pl/artykul,30464,trwa-sezon-na-tani-opal-ekologiczny-pellet-drzewny-coraz-popularniejszy.html
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.