google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 19.06.2019
  1 USD
  3.8104
  0.0007
  1 EUR
  4.2673
  0.0042
  1 CHF
  3.8157
  0.0058
  1 GBP
  4.7888
  0.0152
  1 RUB
  0.0596
  0.0004
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Ogrzewanie podłogowe – czym jest i jakie płytki do niego wybrać?

  Tradycyjne grzejniki wciąż królują w polskich domach. Niemniej coraz więcej osób decyduje się na nowocześniejsze rozwiązanie. Trudno się dziwić, ogrzewanie podłogowe gwarantuje mniejsze zużycie energii, równomierne rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu i lepsze samopoczucie domowników. Wymaga jednak odpowiedniego montażu i towarzystwa płytek, które zapewnią jego właściwe funkcjonowanie. 

  Ogrzewanie podłogowe – czym jest i jakie płytki do niego wybrać?
  Dowiedz się więcej na temat tej innowacyjnej metody ogrzewania budynków.

  Ogrzewanie podłogowe – co to takiego?

  Podłogówka – tak popularnie nazywa się wodne, powietrzne, kanałowe i elektryczne ogrzewania podłogowe. Ich działanie polega na dostarczaniu ciepła po całej powierzchni podłogi poprzez promieniowanie, za sprawą wykorzystania odpowiedniej technologii.

  Pierwsze z nich, czyli ogrzewanie podłogowe wodne, polega na zbudowaniu systemu z rur grzejnych, przez które przepływa ogrzana woda, a także izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej, rozdzielacza oraz warstwy jastrychu, który ma za zadanie rozprowadzić ciepło w podłodze.

  Drugie, czyli powietrzne ogrzewanie podłogowe, jest nowatorską metodą opracowaną przez szwedzkich inżynierów. Rozwiązanie stanowi płyta z kablem grzewczym lub kanałami powietrznymi, które są zasilane z pieca z automatyką, kotła, kominka czy pompy ciepła.

  Trzecim typem ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie kanałowe. Składa się ono z miedziano-aluminiowego grzejnika, tzw. wymiennika kanałowego, a także wanny z blachy ocynkowanej i estetycznego podestu, który jest jedynym widocznym elementem konstrukcji.

  Ostatni, czwarty typ to elektryczne ogrzewanie podłogowe. Może składać się z różnych elementów grzejnych, m.in. kabli, mat czy folii. Elektryczne ogrzewanie podłogowe dzieli się na bezpośrednie i akumulacyjne. Pierwsze umożliwia regulację temperatury pomieszczenia i jej okresowe obniżanie za sprawą termostatu, drugie z kolei nie daje takiej możliwości, lecz jest bardziej oszczędne.

  Jakie wykończenie podłogi przy ogrzewaniu podłogowym?

  W zależności od wybranego typu ogrzewania podłogowego, należy dopasować wykończenie. Należy pamiętać, że na podłogówkę nadają się tylko takie posadzki, które nie ulegną zniszczeniu i deformacjom pod wpływem temperatury, ale jednocześnie nie będą hamowały przepływu ciepła.

  Jednym z rozwiązań są wykładziny z PCW i dywanowe wykładziny z innych materiałów sztucznych. Dobrze przekazują ciepło do pomieszczeń i są elastyczne, dobrze też znosząc wahania temperatur. Niemniej należy wybierać tylko te egzemplarze, które producenci rekomendują do wykorzystania przy ogrzewaniu podłogowym.

  Drugie rozwiązanie to płytki. Najczęściej rekomendowane są te z gresu i terakoty. Nie odkształcają się, mają dużą odporność na ścieranie i dobrze znoszą duże obciążenia. Co najbardziej istotne – mają przewodnictwo cieplne na bardzo wysokim poziomie.

  Kolejną propozycją jest kamień naturalny. To ekologiczne rozwiązanie, które sprawia, że droga ciepła jest krótsza niż wówczas, gdy jego źródło jest w podkładzie (tak jak ma to miejsce np. przy panelach drewnianych). Kamień jest również rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym, ponieważ najdłużej zatrzymuje i oddaje ciepło. Ponadto takie wykończenie powierzchni wygląda szlachetnie, jest niezwykle trwały i ma inne, warte uwagi cechy. Na przykład trawertyny czy marmury mają świetne właściwości akustyczne, z kolei granit jest bardzo odporny na wnikanie zabrudzeń. Gdzie można kupić dobry kamień? Pośrednim rozwiązaniem są markety budowlane, najpewniejszym źródłem są jednak hurtownie kamienia naturalnego jak https://rrgranity.pl/, gdzie dostępne są różne warianty sprzyjające wykończeniu pomieszczeń ogrzewanych podłogowo.

  Ogrzewanie podłogowe cieszy się rosnącą popularnością w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, ale też biurach, restauracjach i innych miejscach użytku publicznego. Wybierając odpowiednią technologię, warto też pamiętać o wykończeniu, które zagwarantuje pełną użyteczność systemu grzewczego.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.