google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 20.08.2019
  1 USD
  3.9408
  0.0209
  1 EUR
  4.3656
  0.0137
  1 CHF
  4.0227
  0.0156
  1 GBP
  4.7654
  0.0123
  1 RUB
  0.0591
  0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Automatyzacja ogrzewania i wentylacji w domu – jak wygodnie obsługiwać kotły i inne urządzenia?

  Dzięki bezobsługowym systemom grzewczym oraz automatycznym instalacjom odpowiedzialnym za wentylację pomieszczeń nie musisz samodzielnie kontrolować temperatury w domu. Systemy w domach inteligentnych zwiększają efektywność urządzeń grzewczych z 92% do nawet 97%., a tym samym – przyczyniają się do obniżenia rachunków za ogrzewanie.

  Automatyzacja ogrzewania i wentylacji w domu – jak wygodnie obsługiwać kotły i inne urządzenia?
  Jakie urządzenia pozwalają automatycznie regulować system grzewczy? Dlaczego warto je montować?

  Stale rosnące koszty eksploatacji budynków oraz ceny paliwa niosą za sobą konieczność wyboru energooszczędnych urządzeń grzewczych przez właścicieli istniejących oraz powstających domów. Okazuje się jednak, że nawet najbardziej wydajne kotły kondensacyjne, pompy ciepła lub rekuperatory odpowiedzialne za wentylację mechaniczną mogą osiągnąć jeszcze większą skuteczność, gdy zostaną podłączone do systemu automatycznej regulacji.

  Dlaczego warto wybierać automatyczną regulację ogrzewania i wentylacji?

  Samodzielne sterowanie urządzeniami grzewczymi i wentylacyjnymi może być problematyczne dla właścicieli domów. Choć instalatorzy po montażu urządzeń dokładnie wyjaśniają klientom zasady obsługi, późniejsza samodzielna kontrola kotłów czy pomp nadal może nieść za sobą sporo trudności. Właściciele rzadko są w stanie określić, jakie jest bieżące zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, kiedy jest odpowiedni moment na włączenie wentylacji mechanicznej lub jak dostosować krzywą grzewczą do aktualnych wymagań budynku.

  Z tego względu wiele nowoczesnych urządzeń działa automatycznie, dzięki czemu mieszkańcy domu w ogóle nie muszą angażować się w kontrolowanie paliwa w kotle lub zmianę trybu pracy.

  Jak działa układ regulacji automatycznej dla systemu grzewczego?

  Pracę automatycznych urządzeń grzewczych i wentylatorów mechanicznych kontrolują regulatory temperatury – pokojowe lub pogodowe. Dostosowują one tryb pracy kotłów grzewczych oraz innych urządzeń do temperatury powietrza, ale każde z nich analizuje inne źródło.

  • Regulator pokojowy bada temperaturę wewnątrz pomieszczenia, w którym jest zainstalowany. Dzięki temu, gdy temperatura w pokoju spadnie poniżej określonej wartości, regulator automatycznie zwiększy moc urządzenia grzewczego. Z kolei gdy w pomieszczeniu zrobi się zbyt duszno, włączy pracę rekuperatora.

  Praca regulatora pokojowego zwiększa komfort cieplny w domu, ponieważ na bieżąco kontroluje warunki panujące w pomieszczeniu. Regulator może też poprawić sprawność urządzenia grzewczego, jeśli zostaną uruchomione programy czasowe (np. obniżenie temperatury w nocy lub w trakcie nieobecności domowników). W przypadku regulatorów temperatury pomieszczenia modulujących klasy V udział efektywności energetycznej wyniesie 3%. Warto tylko pamiętać, że pomieszczenie z regulatorem powinno być reprezentatywne dla całego domu – to na podstawie panujących tam warunków system będzie dostosowywał moc urządzeń grzewczych.

  • Regulator pogodowy analizuje temperaturę na zewnątrz budynku za pomocą czujnika. To sprawia, że regulator dostosowuje pracę kotłów, pomp, rekuperatorów i innych urządzeń do zmiennych warunków atmosferycznych.

  Regulatory pogodowe mają istotny wpływ na sprawność systemów grzewczych. Dostosowują bowiem moc i tryby pracy do aktualnej sytuacji pogodowej. Warto jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach może się to wiązać z nieco mniejszym komfortem cieplnym. Taka sytuacja może nastąpić, gdy np. pod koniec zimy temperatura zacznie rosnąć. Wtedy regulator zmniejszy moc kotła niezależnie od niskiej temperatury panującej w budynku. Z tego względu regulatory pogodowe wyposaża się dodatkowo w czujnik temperatury pomieszczenia, którego zadaniem jest wprowadzenie odpowiedniej korekty.

  Niektóre regulatory systemowe mogą sterować ogrzewaniem i wentylacją w domu także w trybie mieszanym, w którym analizują zarówno temperaturę wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz budynku. W taki sposób pracuje m.in. nowoczesny regulator pogodowy multiMATIC VRC 700. Wraz z modułem VR 71 i dwoma zdalnymi sterowaniami VR 91 można osiągnąć premię efektywności kotła kondensacyjnego na poziomie 5%. Dzięki temu w pomieszczeniach zostaje także zachowany odpowiedni komfort cieplny, co odczuwają wszystkie osoby przebywające w domu.

  Automatyka ogrzewania i wentylacji to nie wszystko – steruj systemem przez internet

  Każdy regulator pogodowy i pokojowy musi zostać dostosowany do indywidualnego trybu życia właścicieli domów. Pierwszą konfiguracją zajmuje się zazwyczaj instalator, jednak później to członkowie rodziny będą mogli zmieniać parametry na bardziej optymalne. Sterowanie regulatorami temperatury Vaillant to bardzo proste zadanie, którego może podjąć się każda osoba.

  Co najważniejsze, większość nowoczesnych regulatorów nie wymaga bezpośredniej obsługi za pomocą panelu na urządzeniu. Np. po podłączeniu multiMATIC VRC 700 do modułu komunikacji internetowej (VR 920) można sterować nim za pomocą aplikacji mobilnej.
  Sterowanie ogrzewaniem przez internet umożliwia:

  • ciągłą kontrolę działania systemów grzewczych,
  • ustawianie m.in. trybu „W domu”, „Poza domem” i „Noc” z dowolnego miejsca na ziemi,
  • zmiana temperatury lub poziomu wentylacji w określonej strefie (np. na piętrze),
  • ustalenie i edycję programów czasowych dla ogrzewania wentylacji i ciepłej wody użytkowej.

  Do zdalnego sterowania regulatorem temperatury jest potrzebny smartfon lub inne urządzenie mobilne działające w systemie Android lub iOS, a także aplikacja multiMATIC App. Osoby, które dopiero zastanawiają się nad wprowadzeniem automatycznych systemów, mogą także dokładnie przetestować działanie aplikacji w wersji demonstracyjnej, bez podłączania systemu grzewczego z regulatorami.

  Więcej informacji o zdalnym sterowaniu ogrzewaniem i wentylacją można znaleźć w poradniku Vaillant.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.