StiebelEltron Green Hero z Bosch Termotechnika

Artykuł Dodaj artykuł

Jak oszczędzać na rachunkach?

Przychodzi taki moment, kiedy patrzymy na nasze rachunki i trzymamy się za głowę. 

Przychodzi taki moment, kiedy patrzymy na nasze rachunki i trzymamy się za głowę. Jakim cudem zużyłem tyle wody, prądu czy gazu?! Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Jeden większy rachunek może zdarzyć się każdemu. Jednak trzeba się zastanowić co zrobić, żeby taka sytuacja nie powtarzała się notorycznie. Profesjonaliści od spraw finansowych z Matchbanker przygotowali dla Ciebie porady, które Ci to ułatwią.

Jak oszczędzać na rachunkach?

Przygotuj swój budżet

Pierwszym krokiem w stronę oszczędzania jest przeanalizowanie swoich własnych wydatków i oszczędności. Wydrukuj miesięczny wyciąg z konta i zaznacz wszystkie swoje stałe wydatki takie jak czynsz czy opłaty użytkowe typu woda, prąd, gaz. W drugiej kolejności oblicz ile wydajesz na pozostałe kategorie jak jedzenie, zakupy odzieżowe, wyjścia do miasta.

Podsumuj również swoje przychody, a następnie odejmij od nich comiesięczne wydatki. Kwota, którą otrzymasz, powinna Ci zostać na koniec miesiąca. Są to Twoje oszczędności i zabezpieczenie, gdy jakiekolwiek rachunki będą większe lub spotka cię nieoczekiwana sytuacja, która wymaga nagłego wydatku.

Proste nawyki najlepszym rozwiązaniem

Jeżeli musisz płacić osobno za wodę i prąd, warto zastanowić się nad ilością użytkowanych źródeł. Nie jest to takie trudne, jak się może wydawać. Wystarczy nauczyć się dobrych nawyków. Specjaliści z Matchbanker, który zajmuje się porównywaniem ofert pożyczkowych na polskim rynku oraz tłumaczeniem w łatwy i prosty sposób zagadnień finansowych, przedstawiają kilka porad, które pozwolą Ci zmniejszyć rachunki i koszty życia.

Zacznijmy od wody. Każdy lubi czasem wziąć długą kąpiel lub prysznic, jednak jeśli zdarza się to prawie codziennie, możesz być pewny, że Twoje rachunki będą o wiele wyższe. Skróć swój czas pod prysznicem do 5-10min. Oszczędzisz nie tylko dużą ilość wody, ale również własnego czasu. Zamiast spędzać w łazience godzinę, wyrobisz się w 30 minut. Kolejnym częstym błędem w spożytkowaniu wody w domu jest mycie naczyń pod bieżącą wodą lub w zmywarce. Lepszym rozwiązaniem będzie namoczenie brudnych talerzy i sztućców, namydlenie ich przy wyłączonej wodzie, a dopiero na koniec opłukanie pod bieżącym strumieniem. Warto też pomyśleć, czy te kilka naczyń z obiadu naprawdę wymaga mycia w zmywarce.

Oszczędzanie na elektryczności jest bardzo proste. Wystarczy pamiętać, aby przed pójściem spać, wyłączyć wszystkie urządzenia z kontaktów lub wyłączyć przedłużacze, do których podpięte są urządzenia. Warto również zrobić to, gdy wychodzisz z domu do pracy i wiesz, że przez większość dnia Cię nie będzie. Pamiętaj również o gaszeniu światła po wyjściu z pomieszczenia. Możesz również zmienić dotychczasowe żarówki na energooszczędne.

Jeśli posiadasz ogrzewanie gazowe warto zwracać uwagę, w jakich godzinach działają grzejniki oraz na jaką temperaturę są ustawione. Kupienie termostatu będzie jednorazowym wydatkiem, który pozwoli Ci wiele oszczędzić. Będziesz w stanie ustawić, aby działały one tylko w godzinach, kiedy jesteś w domu i nagrzały pomieszczenia do odpowiedniej temperatury. Oczywiście zwracaj uwagę, czy okna są zamknięte przy działających kaloryferach. Jeśli jest za ciepło, wyłącz je i dopiero wtedy przewietrz pomieszczenie. Sprawdź również szczelność okien, bardzo często możesz tracić przez to wiele ciepła, a rachunek za ogrzewanie będzie o wiele większy.

Systematyczność i zaangażowanie

Nowe nawyki nie przychodzą nam łatwo. Bardzo często jest nam ciężko, aby utrzymać je na dłużej, zwłaszcza jeśli jest ich kilka na raz. Dobrym pomysłem będzie stworzenie listy, którą będziesz sprawdzał przed pójściem spać lub przed wyjściem z domu. Zaangażuj również rodzinę. Kilka osób w domu próbujących wdrożyć nawyki pozwalające oszczędzić na rachunkach będzie o wiele prostsze. Zacznij od małych zmian i staraj się wdrożyć je w swoje codzienne życie.


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.