google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 23.08.2019
  1 USD
  3.9371
  0.0034
  1 EUR
  4.3572
  -0.0088
  1 CHF
  3.9876
  -0.0174
  1 GBP
  4.8050
  0.0266
  1 RUB
  0.0600
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jaki zawór do ogrzewania podłogowego?

  Logo AFRISO

  Ogrzewanie podłogowe jest niewątpliwie bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym w nowobudowanych domach, ponieważ charakteryzuje się niską temperaturą zasilającą. Przekłada się to na wysoką sprawność kotłów gazowych kondensacyjnych, które są polecanym rozwiązaniem do tego typu instalacji.

  Dodatkowo ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się korzystniejszym, niż ogrzewanie grzejnikowe rozkładem temperatury w pomieszczeniu. Wszystkie elementy układu są niewidoczne dla użytkowników, przez co zyskujemy dodatkowe miejsce oraz łatwiej możemy zaaranżować nasze pomieszczenia. Ten system wybierany jest również przez alergików, ponieważ oddawanie ciepła przez czynnik grzewczy odbywa się poprzez promieniowanie, a nie konwekcję która wymusza obieg powietrza wraz z wszystkimi cząstkami np. kurzu.

  Dlatego też producenci armatury grzewczej, aby ułatwić proces nastawy właściwej temperatury zasilającej proponują gotowe rozwiązanie jakim są moduły pompowe. Są one odpowiedzialne za przygotowanie czynnika o właściwej temperaturze zasilającej górną belkę rozdzielacza podłogówki. Takie prefabrykowane moduły zawierają zawór 3 drogowy, pompę obiegową oraz termometry do kontroli temperatury zasilającej oraz powracającej z belki rozdzielacza. Zastosowanie takich gotowych modułów niewątpliwie przyspiesza i ułatwia prace instalacyjne. Wybierając taki zestaw należy się zastanowić czy wybrać z zamontowanym zaworem mieszającym termostatycznym czy zaworem obrotowym mieszającym.

  Jaki zawór do ogrzewania podłogowego?
  Rysunek 1. Moduł mieszający do ogrzewania podłogowego z zaworem ATM

  W tabeli 1. przedstawiamy główne różnice pomiędzy termostatycznym zaworem mieszającym ATM użytym w module mieszającym BTU oraz obrotowym zaworem mieszającym ARV ProClick z modułu mieszającego BRU. Rozwiązanie oparte na zaworze termostatycznym jest rozwiązaniem niewątpliwie tańszym, z uwagi na brak konieczności montażu siłownika oraz podłączenia go pod regulator. Jednak taka metoda jest na pewno bardziej narażona na nieprawidłowe działanie na wskutek niskiej jakości medium grzewczego. Obrotowy zawór mieszający nie jest aż w tak dużym stopniu wrażliwy na niską jakość wody kotłowej. Jednakże wymaga montażu siłownika na zaworze oraz podpięcia go pod regulator, co z pewnością jest rozwiązaniem droższym, ale daje możliwość zautomatyzowania procesu nastawy temperatury zasilającej w zależności od temperatury zewnętrznej.

  Jaki zawór do ogrzewania podłogowego?

  Rysunek 2. Moduł mieszający BRU do ogrzewania podłogowego z zaworem ARV ProClick

  Jeżeli inwestor ma do wyboru obydwa rozwiązania, chętniej wybiera moduł pompowy oparty o zawór mieszający. Różnica w cenie pomiędzy tymi rozwiązaniami nie jest aż tak duża patrząc na koszt całej inwestycji, a na pewno daje większą gwarancję niezawodnej pracy przez wiele lat.

  Tabela 1. Różnice pomiędzy termostatycznym zaworem mieszającym ATM użytym w module mieszającym BTU oraz obrotowym zaworem mieszającym ARV ProClick z modułu mieszającego BRU

  Termostatyczny zawór mieszający ATM 20-43oC
  Kvs 2,5 m3/h

  Obrotowy zawór mieszający ARV ProClick
  Kvs 6,3 m3/h

  Zawór może być wykorzystany tylko do 700 mb rur instalacji podłogowej

  Zawór może być wykorzystany tylko do 1800 mb rur instalacji podłogowej

  Na pokrętle zaworu nastawia się precyzyjną temperaturę zasilającą

  Aby ustawić precyzyjnie temperaturę zasilającą należy połączyć zawór z siłownikiem i podpiąć go do regulatora

  Aby zmienić temperaturę za zaworem trzeba manewrować pokrętłem zaworu

  Temperatura może zostać ustawiona automatycznie oraz zmieniać się w zależności od temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej

  Zawory termostatyczne są bardzo wrażliwe na niską jakość wody grzewczej (twardość wody, zanieczyszczenia itp.)

  Obrotowe zawory mieszające dzięki swojej budowie nie są tak bardzo narażone na niską jakość wody. Dłuższa żywotność

  Na zaworze można ustawić temperaturę w zakresie od 20-43oC

  Po podłączeniu siłownika i regulatora możemy ustawić dowolną temperaturę z zakresu od 0 oC do 90oC. Należy pamiętać, aby nie wypuszczać na instalację podłogową więcej niż 50oC

   

  Źródło:
  AFRISO Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  AFRISO Sp. z o.o.

  AFRISO Sp. z o.o. jest producentem armatury zabezpieczającej i regulacyjnej oraz przyrządów sygnalizujących i pomiarowych.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.