google

  ogrzewanie, kotły co, pompy ciepła

  Kursy walut 17.10.2019
  1 USD
  3.8638
  -0.0296
  1 EUR
  4.2849
  -0.0121
  1 CHF
  3.8902
  -0.0139
  1 GBP
  4.9456
  -0.0154
  1 RUB
  0.0604
  -0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Projekty domów jednorodzinnych z kotłownią gazową. Podstawowe informacje dla inwestora

  Dostępne na rynku projekty domów coraz powszechniej opierają się na ogrzewaniu gazowym. Jest to motywowane eko trendem w projektowaniu, lecz również komfortem użytkowania. Jak funkcjonuje kotłownia gazowa w domu jednorodzinnym i jakie musi spełnić wymagania? Przyjrzyjmy się bliżej zagadnieniu.

  Dom przy Imbirowej 3 N - www.galeriadomow.pl

  Dom przy Imbirowej 3 N - www.galeriadomow.pl

  Ogrzewanie gazowe to jedna z najbezpieczniejszych form dostarczania energii do domu. Jest coraz częściej wybierane przez inwestorów, którzy nie chcą spędzać czasu na ustawianiu i obsłudze pieców na paliwo stałe. Projekty domów jednorodzinnych, które przewidują ogrzewanie gazowe w swoich planach są coraz bardziej popularne. Bierze się to z faktu, że w niektórych miastach, gmina i powiatach obowiązuje zakaz spalania paliw stałych w piecach. Projekty domów z ogrzewaniem gazowym są ekologiczne, a ich budowa promowana i dofinansowywana z różnych programów środowiskowych.

  W domach jednorodzinnych z ogrzewaniem gazowym występują dwa typy kotłowni, odpowiadające typom urządzeń grzewczych. Kotłownia dla pieców z otwarta komorą spalania i dla pieców z zamkniętą komorą spalania.

  Kotłownia dla urządzeń z otwartą komorą spalania. Zasada działania i podstawowe parametry.

  Kotły gazowe z otwartą komorą spalania potrzebują, do prawidłowego funkcjonowania, powietrza dostarczanego z otoczenia. Dla takich urządzeń minimalna kubatura kotłowni nie może być mniejsza niż 8 m³. Warto zaznaczyć, iż takie piece wymagają osobnego pomieszczenia kotłowni, nie może to być np. łazienka, co się często zdarza w starszego typu budownictwie. Istotnym elementem prawidłowego funkcjonowania kotłowni jest możliwość niezakłóconego dostarczania i odprowadzania powietrza. Pomieszczenie powinno być zaopatrzone w dwa otwory wentylacyjne. Jeden, umieszczony ok 30 cm nad posadzką, doprowadzający powietrze, drugi – przy samum stropie – otwór wywiewny, odprowadzający powietrze na zewnątrz. Projekty domów muszą mieć to w swoich planach. Kotłownie przeznaczone dla kotłów z otwartą komorą spalania muszą mieć odpowiednio przystosowane ciągi kominowe. Aby cały system działał poprawnie komin musi wytwarzać odpowiednie podciśnienie (ciąg, cug) umożliwiające pobieranie powietrza potrzebnego do spalania i usuwania spalin. Wymagane parametry komina to wysokość min. 4 m, a średnica 12 cm.

  Dom przy Alabastrowej 40 - www.galeriadomow.pl

  Dom przy Alabastrowej 40 - www.galeriadomow.pl

  Kotły z zamkniętą komorą spalania. Idealne pod projekty małych domów tanich w budowie.

  W urządzeniach z zamkniętą komorą spalania osobna kotłownia nie jest wymagana. Muszą zostać jednak spełnione określone warunki. Taki system jest bardziej oszczędny pod względem zużycia paliwa, dużo bardziej sprawny i nie wymaga specjalnych trzonów kominowych. Powietrze potrzebne do spalania jest pobierane z zewnątrz budynku. Odbywa się to dzięki specjalnej budowie komina, złożonego z dwóch rur. Jedną pobierane jest powietrze do sytemu spalającego, drugą wydalane na zewnątrz spaliny. Ruch powietrza wymuszany jest przez wentylator, co powoduje, że niezbędny element spalania – powietrze, jest dostarczany zawsze w odpowiedniej ilości. Nie mamy tu do czynienia z tzw. cofkami, czy niedoborem powietrza. Mniejszy jest również stopień wychłodzenia pomieszczenia, gdyż nie musimy wykonywać nawiewów i kratek odprowadzających. To ważne, jeśli wybieramy projekty domów energooszczędnych.

  Piece z zamkniętą komorą spalania można montować w pomieszczeniach typu łazienka, czy kuchnia. Przy zachowaniu wymaganych parametrów rur systemowych, jest to całkowicie bezpieczne. Minimalna kubatura pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł musi wynosić 6,5 m³.

  Projekty domów z ogrzewaniem gazowym gwarantują swoim użytkownikom maksimum wygody i minimalne straty czasu. Aby wszystko działało jak należy trzeba jednak pamiętać o regularnym serwisowaniu kotła i właściwych warunkach użytkowania. Montaż kotła zlećmy najlepiej fachowcowi, by być spokojnym o poprawne działanie. Wybierając projekt domu na naszą działkę warto od razu przemyśleć rodzaj kotła, jaki będzie pracował w domu. Jeśli będzie to kocioł z otwartą komorą spalania warto wybrać większe kotłownie, w których zapewnimy odpowiednia cyrkulacje powietrza. Piece grzewcze z zamknięta komorą są natomiast bardziej kompaktowe, zajmują mniej miejsca, a do poprawnego działania nie jest konieczne wykonywanie kominów w ścianach. Wtedy śmiało możemy wybierać projekty domów tanich w budowie, z niewielką kotłownią, która bez trudu pomieści taki właśnie kocioł.

  Źródło:
  GALERIA DOMÓW Projekty Domów
  Artykuł został dodany przez firmę

  GALERIA DOMÓW Projekty Domów

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.