Agencja Reklamowa Dum Dum Sp. z o.o.
Robert Bosch Sp. z o.o. Junkers
Termet S.A. MTM STAL S.C.	Mitsubishi Electric Europe B.V. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Artykuł Dodaj artykuł

Ogrzewanie elektryczne domu - akumulacja podłogowa

30-03-2018, 02:00

Automatik Elektrociepło

Ogrzewanie elektryczne przez całe lata spotykało się z niepochlebną opinią. W obecnych czasach wśród osób rozpoczynających przygodę z budową nowego domu ta opinia powoli  zmienia się. Inwestorzy są coraz częściej świadomi tego, że ogrzewanie elektryczne szczególnie akumulacyjne to trafiona inwestycja.

Jak działa elektryczne ogrzewanie akumulacyjne?

Polska produkuje energię elektryczną w 95% w elektrowniach węglowych. W nocy, gdy nie pracujemy, a śpimy, nie odbieramy energii już wytworzonej. Rachunek jest więc prosty. Elektrownie mając nadmiar energii, chcą się jej pozbyć obniżając ceny.

Druga taryfa nie drożeje od kilku lat, a zapowiedzi dostawców prądu – mówią nawet o obniżeniu stawki za kWh – dla osób ogrzewających dom prądem z nocnej taryfy.

Idea ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego  polega na gromadzeniu energii cieplnej pobranej w czasie dostępu do taniego prądu. I tutaj w zależności od systemu: albo w rdzeniu akumulacyjnym pieca akumulacyjnego lub w ogrzewaniu akumulacyjnym podłogowym w jego  grubszej warstwie betonu.

Akumulacja energii cieplnej odbywa się głównie w czasie trwania taryfy „nocnej’ lub „pozaszczytowej”, kiedy energia jest prawie o 50% tańsza.

Koszty ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego

W energię elektryczną warto inwestować zwłaszcza przy akumulacyjnych systemach grzewczych. A dlaczego? Bo to jest czysta energia i coraz tańsza. W Polsce możemy powoli nazywać ją energią przyszłości, szczególnie w porównaniu do ogólnie znanych nam nośników energii.

Przy projektowaniu domu energooszczędnego zapotrzebowanie energetyczne wynosi max 70kWh/m2/rok. Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne podłogowe  we współpracy z taryfą G12R - grzewcza (Energa 0,28zł/kWh brutto) lub taryfą G12W – weekendową (Energa 0,34zł/kWh brutto) daje zadowalające rezultaty w kosztach eksploatacyjnych. Ogrzanie powierzchni 130m2 przez cały sezon grzewczy wyniesie do 2 tys. zł dla domu energooszczędnego, a maksymalnie do 1 tys. zł w budownictwie pasywnym.

Koszty eksploatacyjne ogrzewania elektrycznego podłogowego akumulacyjnego porównywalne są z kosztami – eksploatacyjnymi powietrznej pompy ciepła.

Tabela Porównawcza Cen Energii wrzesień 2017.

Podsumowanie: właściwe zaprojektowane i wykonane ogrzewanie elektrycznego podłogowego  w systemie akumulacji tworzy komfortowe warunki dla użytkownika oraz ekonomiczne zużycie energii elektrycznej.

Ogrzewanie elektryczne korzystniejsze od ogrzewania gazowego? Sprawdź czy jest to możliwe…

Podstawową zaletą ogrzewania na prąd (dotyczy wszystkich systemów elektrycznych) jest jego bezobsługowość.

Już na etapie inwestycji Inwestor nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów związanych z np. doprowadzeniem gazu do budynku, budową dodatkowego komina, wydzieleniem odrębnego pomieszczenia na kotłownię.  Mając umowę z jednym dostawcą, stałe opłaty już na wstępie są dla nas niższe.

Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne jako jedyne gromadząc energię cieplną, utrzymuje komfort cieplny przez całą dobę. Przerwa w dostawie prądu nie stanowi w systemie akumulacyjnym żadnego problemu. Nagrzana podłoga w akumulacji podłogowej lub rdzeń akumulacyjny jak w przypadku pieców akumulacyjnych jeszcze oddaje ciepło przez kilkanaście godzin. W tych samych warunkach kotłownie wodne przestają pracować, grzejniki lub wodna podłogówka szybko schładzają się.

Podsumowując elektryczne ogrzewanie akumulacyjne to gwarancja ciepłego domu, nawet wówczas, gdy następuje przerwa w dostawie prądu.

Zaletą ogrzewania elektrycznego jest wysoka sprawność wynosząca 100%. Całość dostarczonej energii elektrycznej jest zamieniana na ciepło. W ogrzewaniu elektrycznym nie występują straty. Koszty obniża dodatkowo wspominania automatyka. Precyzyjne sterowniki: sterownik pogodowy z funkcją logiki rozmytej oraz regulatory temperatury pomieszczeń.

Tabela z kosztami – porównanie kotłowni gazowej oraz ogrzewania akumulacyjnego na przykładzie lokalu o pow. 46 m2 w kamienicy

Tabela z kosztami – porównanie kotłowni gazowej oraz ogrzewania akumulacyjnego na przykładzie lokalu o pow. 46 m2 w kamienicy

 
Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne przewody grzejne Elektra - wykonawca Automatik Toruń
Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne przewody grzejne Elektra - wykonawca Automatik Toruń 

Inteligentne sterowanie w akumulacji podłogowej

Precyzyjną kontrolę nad działaniem ogrzewania uzyskujemy dzięki zamontowanym  sterownikom, a dokładnie: centralny sterownik pogodowy Fuzzy Logic z funkcją logiki rozmytej oraz regulatory temperatury pomieszczeń. Wysoko zaawansowana  automatyka ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego podłogowego jest gwarancją prawidłowego a zarazem ekonomicznej pracy ogrzewania. Czujnik regulatora pogodowego umieszczony jest na zewnętrznej ścianie budynku, jego zadaniem jest precyzyjne dobieranie zakresu temperatur poszczególnych pomieszczeń uprzedzając warunki pogodowe w danej strefie klimatycznej. Sam sterownik z funkcją logiki rozmytej tzw. Fuzzy Logic  wpływa na możliwość samoadaptacji. Analizując ilość ciepła zgromadzonego w wylewce oraz pomiary temperatury zewnętrznej, sterowniki dokładnie ustalają czas pracy układu – moment włączenia i wyłączenia ładowania w czasie trwania taniej energii.

Ten czas jest potrzebny do gromadzenia energii wystarczającej do ogrzania pomieszczeń – podczas całej doby.

W przyszłości dzięki dobudowaniu instalacji fotowoltaicznej – panele fotowoltaiczne, możemy  przejść na własne zasilanie, co pozwoli nam uniezależnić się od dostawców  energii. W rezultacie  zapotrzebowanie domu na prąd, w tym także ogrzewanie będzie zaspokojone prądem pochodzącym ze słońca a nie z sieci energetycznej.

Czy ogrzewanie podłogowe akumulacyjne jest bezpieczne dla naszego zdrowia?

Do montażu stosujemy przewody grzejne jednostronnie zasilane z uziemnionym ekranem ochronnym wykonanym przez producenta ELEKTRA na całej długości kabla w fazie produkcji.

Certyfikat dopuszczenia przedstawiony poniżej.

Rekomendowane dla alergików

d

Daje to możliwość odprowadzania ładunków elektrostatycznych do ziemi co osłabia natężenie pola elektrostatycznego w pomieszczeniu. Radiacja elektromagnetyczna oczywiście występuje w każdym przewodzie przez który przepływa prąd i urządzenia do którego energia dotrze. Czyli nawet przewody w ścianach do lamp oświetleniowych, które nie są włączone, do gniazdek do których nie jest włożona żadna wtyczka również. Promieniują wszystkie przedłużacze, podłączane zasilacze (niektóre impulsowe) laptopów telefonów komórkowych a nawet ten cienki przewód telefonu stacjonarnego. Aby w domu nie występowało promieniowanie należało by odłączyć fizycznie energię elektryczną w skrzynce licznikowej na całą dobę. Można śmiało powiedzieć że żyjemy w ciągłym "smogu elektromagnetycznym". Natomiast ogrzewanie akumulacyjne podłogowe pobiera energię elektryczną maksymalnie 10 godzin w ciągu doby przy temp. zew. od - 50C, przy temp. zew. > 00C. średnio 4 godziny przy sterowaniu "Fuzzy Logic". Kable grzewcze zatopione są w wylewce betonowej o grubości 10 cm na głębokości 6 cm od posadzki. Jeśli dodamy jeszcze 1 cm płytek ceramicznych lub parkietu od kabli dzieli nas odstęp 7 cm "sarkofagu" betonowego, natomiast w ścianach od przewodów do gniazdek i lamp dzieli nas tylko 1 cm tynku lub gładzi, co bardziej promieniuje w przestrzeni domu? Największe zmierzone promieniowanie w naszych domach rozprzestrzenia się także od urządzeń z których korzystamy chwilowo jak suszarka do włosów, mikser, żelazko, wiertarka, kuchenka.

Podsumowując ogrzewanie elektryczne nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia naszego i naszych dzieci.

Trwałość ogrzewania elektrycznego podłogowego akumulacyjnego

Producent przewodów grzejnych Elektra udziela 20-letniej gwarancji na prawidłowe działanie przewodów grzejnych. W sytuacji awarii użytkownik nie musi się martwić o remont całej posadzki, specjalistyczny serwis ustala za pomocą detektora miejsca awarii z dokładnością do kilku centymetrów – często okazuje się że wystarczy zdemontować jedną lub dwie płytki podłogowe, ale awarie zdarzają się niezmiernie rzadko.

Więcej informacji:

Automatik Elektrociepło
ul. Legionów 16
87-100 Toruń
tel.  56 660 44 44
tel.  601 862 788

Zobacz: elektrocieplo.pl
Napisz do nas: biuro@elektrocieplo.pl
Znajdź nas na: Facebook, YouTube

Źródło: Automatik Elektrociepło

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły