Robert Bosch Sp. z o.o. Junkers

Artykuł Dodaj artykuł

5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania ma ogromny wpływ na przyszły komfort użytkowania budynku. Warto również inwestować w rozwiązania przyszłościowe, w których przeważają urządzenia pozyskujące energię ze źródeł odnawialnych. Dowiedz się, dlaczego pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną jest oszczędnym oraz przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem.

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania ma ogromny wpływ na przyszły komfort użytkowania budynku. Warto również inwestować w rozwiązania przyszłościowe, w których przeważają urządzenia pozyskujące energię ze źródeł odnawialnych. Dowiedz się, dlaczego pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną jest oszczędnym oraz przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem.

5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną
Pompa ciepła to urządzenie, które jest w stanie transportować energię cieplną z bezpośredniego otoczenia budynku, np. powietrza atmosferycznego lub gruntu, i wykorzystać ją do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Siłą napędową tego procesu jest sprężarka – serce pompy ciepła – zasilana energią elektryczną. Tym, co wyróżnia pompę ciepła na tle innych urządzeń grzewczych, jest jednak fakt, że ilość energii pobranej przez nią z otoczenia jest kilkukrotnie wyższa od zużytej energii elektrycznej potrzebnej do napędu sprężarki.

Energię elektryczną niezbędną do pracy urządzenia grzewczego możemy z kolei pozyskać z kolejnego odnawialnego źródła – słońca. Warto zdecydować się na połączenie systemu pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Moduły fotowoltaiczne konwertują energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, która następnie jest dostarczana do budynku i poszczególnych urządzeń.

Połączenie dwóch systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii jest efektywnym rozwiązaniem do zastosowania w budynku mieszkalnym. Co konkretnie można dzięki temu zyskać? Przedstawiamy 5 korzyści wynikających z połączenia pracy pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych.

1. Niższe koszty eksploatacji budynku

Podczas gdy kotły gazowe lub stałopalne w czasie pracy wymagają dostarczenia zarówno prądu elektrycznego, jak i nieodnawialnego paliwa, pompy ciepła do działania potrzebują jedynie energii elektrycznej. W związku z tym właściciele tych urządzeń nie ponoszą dodatkowych kosztów związanych z dostarczeniem paliwa do budynku.

Ponadto prawidłowo dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwala na wyprodukowanie nawet całkowitej ilości energii potrzebnej do zasilenia urządzenia grzewczego (oraz innych urządzeń elektrycznych w budynku). Niewykorzystane nadwyżki z tej produkcji są przekazywane do sieci elektroenergetycznej. Dzięki systemowi opustów w ciągu roku można bezpłatnie wykorzystać nawet 80% energii oddanej w ten sposób do sieci.

2. Rozwiązanie przyjazne dla środowiska

W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych, które wymagają spalania paliwa w celu wytworzenia ciepła, pompa ciepła wykorzystuje istniejącą energię cieplną zgromadzoną w gruncie lub powietrzu i transportuje ją do budynku. Ilość pozyskanej w ten sposób energii jest kilkukrotnie wyższa od energii elektrycznej potrzebnej do przeprowadzenia tego procesu. Co więcej – jeżeli energia elektryczna, dzięki zastosowaniu modułów fotowoltaicznych, pochodzi ze słońca, a więc kolejnego odnawialnego źródła – emisję zanieczyszczeń generowanych przez daną instalację grzewczą można zredukować do zera.

3. Zwiększenie wygody i komfortu

System grzewczy składający się z pompy ciepła oraz modułów fotowoltaicznych do prawidłowego działania nie wymaga dodatkowej obsługi. Sterowanie takim układem i jego kontrola nad może odbywać się poprzez aplikację na telefonie komórkowym. W celu utrzymania jak najlepszej sprawności układu zaleca się wykonanie raz do roku przeglądu technicznego instalacji. Usługa ta jest wykonywana przez profesjonalny serwis. W przypadku rozwiązania systemowego pomp ciepła oraz modułów fotowoltaicznych Vaillant oznacza to jedną wizytę serwisu w ciągu roku.

4. Możliwość zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia budynku

Pompy ciepła Vaillant umożliwiają kontrolę klimatu wewnątrz domu zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. W trakcie sezonu grzewczego dostarczają ciepło do budynku. Latem natomiast mogą pracować w trybie chłodzenia – transportują nadmiar ciepła z wnętrza domu poza budynek. Dzięki temu nie ma konieczności instalowania odrębnego systemu klimatyzacji.

Podobnie jak w przypadku ogrzewania, prąd elektryczny konieczny w tym procesie również może być wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną. Co więcej, ze względu na duże nasłonecznienie w okresie letnim moduły fotowoltaiczne produkują największą ilość energii. Praca pompy ciepła w trybie chłodzenia umożliwia jak najlepsze wykorzystanie tej energii na własne potrzeby i poprawę komfortu w budynku.

5. Zwiększenie wartości nieruchomości

Rosnąca świadomość społeczna w zakresie energooszczędności sprawia, że rozwiązania grzewcze oparte na odnawialnych źródłach energii stają się coraz bardziej popularne. Dom z ekologicznym, czystym i bezpiecznym systemem ogrzewania i chłodzenia ma na rynku nieruchomości przewagę nad domami, które nie posiadają takich udogodnień. Dodatkowym atutem wyróżniają się te nieruchomości, w których zarówno pompa ciepła, jak i moduły fotowoltaiczne pochodzą od jednego, renomowanego producenta, jakim jest Vaillant.

Jak widać, dom przyjazny środowisku jest rozwiązaniem nie tylko odpowiedzialnym, ale również bardzo opłacalnym i wygodnym dla przyszłych mieszkańców. Zajrzyj na stronę marki Vaillant, aby dowiedzieć się więcej o wysokiej jakości pompach ciepła i modułach fotowoltaicznych.

Podobne artykuły