Agencja Reklamowa Dum Dum Sp. z o.o.
Robert Bosch Sp. z o.o. Junkers
Termet S.A. MTM STAL S.C.	Mitsubishi Electric Europe B.V. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Artykuł Dodaj artykuł

Energooszczędne ogrzewanie elektryczne – czy to możliwe?

17-06-2019, 02:00

W dobie, kiedy coraz bardziej zwracamy uwagę na wydatki w domowym budżecie i staramy się optymalizować koszty, oraz kiedy chętnie wybieramy rozwiązania ekologiczne, warto zwrócić uwagę na możliwość obniżenia wysokich rachunków za ogrzewanie.

To problem, z którym ma do czynienia wiele polskich rodzin.

Energooszczędne ogrzewanie elektryczne – czy to możliwe?
Szukanie oszczędności poprzez ogrzewanie mieszkania tylko w wyjątkowo chłodne dni jest krótkowzroczne i mało praktyczne. W efekcie pomieszczenia pozostają niedogrzane i nieprzyjemne. Nie zachęcają tym do przebywania w nich, a nierzadko mogą prowadzić do przeziębień. Jak zatem można obniżyć koszty, zwłaszcza jeśli ogrzewamy energią elektryczną?

Ogrzewanie prądem oznacza dużą wygodę użytkowania. Niestety jest też stosunkowo drogie w porównaniu do innych metod, co odstrasza wiele osób. Pojawiają się jednak rozwiązania, które mogą przynieść znaczne oszczędności, pozwalając jednocześnie na zachowanie wymaganego komfortu. To ogrzewanie hybrydowe, które łączy jakość z wygodą, a dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii pozwala na znaczne obniżenie wydatków.

Grzejniki elektryczne Klima

Innowacyjna technologia, którą zastosowano w grzejnikach elektrycznych Klima, pozwoliła uzyskać efektywne i cechujące się niskim zużyciem energii ogrzewanie. To dokonała alternatywa dla osób, które znaczną część domowego budżetu przeznaczają obecnie na opłaty związane z ogrzewaniem i szukają sposobu na obniżenie rachunków.

Producenci grzejników Klima postanowili połączyć dwa systemy grzewcze, co wpłynęło na znaczne poprawienie wydajności ogrzewania i obniżenie zużycia energii. Zaletą są nie tylko niższe rachunki za prąd, ale także utrzymywana na stałym poziomie temperatura. Dzięki temu możemy mówić o przytulnym i wygodnym w użytkowaniu wnętrzu.

Co to za technologie?

Dwie niezależne technologie zastosowane w grzejnikach hybrydowych Klima to: ogrzewanie elektryczne konwekcyjne oraz ogrzewanie podczerwienią. Pierwsze z nich ma za zadanie szybko ogrzać pomieszczenie, drugie – utrzymać temperaturę na pożądanym poziomie. Dlaczego możemy mówić o wydajności i efektywności wynikającej z połączenia tych systemów grzewczych? Chodzi o to, że ogrzewanie konwekcyjne pozwala szybko podnieść temperaturę do ustalonej przez użytkowników wysokości. Dzięki czemu w pomieszczeniach szybko zostaje osiągnięta odpowiednia temperatura, co ma duże znaczenie dla przebywających wewnątrz osób. Zaletę tego rozwiązania odczujemy, jeśli wrócimy po kilku dniach do wychłodzonego domu albo przy załamaniu pogody i nagłym spadku temperatury.
Kiedy odpowiednia temperatura zostanie już osiągnięta, konwekcyjny element grzewczy zostaje odłączony i zaczyna działać drugi z systemów. Ogrzewanie konwekcyjne zostanie ponownie uruchomione tylko wtedy, gdy zajdzie konieczność podniesienia temperatury (np. przejście z ogrzewania nocnego na dzienne) albo jako wspomaganie do drugiego systemu, gdy będziemy mieć do czynienia z dużymi spadkami temperatury na zewnątrz.

Drugi system, czyli ogrzewanie podczerwienią – po uprzednim ogrzaniu pomieszczenia systemem konwekcyjnym – utrzymuje temperaturę we wnętrzu na określonym, stałym poziomie przy jednoczesnym niewielkim poborze mocy. W przypadku grzejników Klima – w zależności od wyboru konkretnego modelu – wyniesie ona od 80 do 300W. Więcej o technologii, która zakłada połączenie obu systemów, można przeczytać na stronie Econovli.pl.

Dlaczego ogrzewanie konwekcyjne i podczerwień?

Wiele osób może zapytać, dlaczego producent nie zdecydował się na zastosowanie samej podczerwieni, skoro cechuje ją tak niski pobór mocy. Odpowiedź jest bardzo prosta. Ogrzewanie podczerwienią jest bardzo efektywne, jeśli zakładamy, że jego zadanie polega na utrzymaniu stałej temperatury. Ma jednak zasadniczą wadę – potrzebuje znacznie więcej czasu na ogrzanie wnętrza i podniesienie panującej w nim temperatury do określonego poziomu. W tym przypadku lepiej sprawdza się ogrzewanie konwekcyjne. Dlatego zdanie się na podczerwień jako jedyny dostępny system grzewczy byłoby nieefektywne. Doskonale natomiast radzi sobie hybryda, która łączy największe atuty obu systemów, czyli możliwość szybkiego ogrzania wnętrza przy użyciu konwekcji oraz utrzymania stałej temperatury przy jednoczesnym niewielkim poborze mocy za pomocą podczerwieni.

Grzejniki hybrydowe zostały dodatkowo wyposażone w zaprojektowany specjalnie dla tych urządzeń termostat. Za jego pomocą regulowana jest praca obu systemów, co przy założeniu histerezy na poziomie 0,2oC gwarantuje utrzymanie we wnętrzu stałej temperatury.

Podobne artykuły