StiebelEltron Green Hero z Bosch Termotechnika

Artykuł Dodaj artykuł

Przegląd najpopularniejszych akcesoriów kominowych

W planach budowlanych domu nie może zabraknąć komina.

Przegląd najpopularniejszych akcesoriów kominowych

W planach budowlanych domu nie może zabraknąć komina. Jest to ważny element każdej konstrukcji, który pełni szereg ważnych funkcji, jak np.:

  • odprowadzanie dymu z budynku
  • wentylacja budynku
  • odpowietrzanie kanalizacji
  • doprowadzanie powietrza do kotłów

Powstanie komina jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całego domu, dlatego ważne jest szczegółowe zaplanowanie jego budowy oraz wyposażenia dodatkowymi akcesoriami.

Wśród niezbędnych akcesoriów kominowych znajdują się między innymi:

  • nasady kominowe
  • czopuchy
  • drzwiczki kominowe
  • wkłady kominowe
  • wyczystki z zamknięciem
  • daszek kominowy

Jak budowane są kominy?

Komin powstaje już w momencie wylania fundamentów pod dom. Kolejno powstaje trzon komina, przewód dymny oraz wyczystka. Wewnątrz komina powinna znajdować się rura ceramiczna lub stalowa, a także odpływ skroplin. Następnie w skład komina wchodzi wylot oraz daszek ochronny. Są to podstawowe elementy, które powinny znaleźć się w kominie. Budując komin należy pamiętać o naniesieniu wszystkich szczegółów na plan architektoniczny budynku. Ważne jest również podjęcie decyzji, jakim paliwem będzie ogrzewany budynek. Jeśli będzie ogrzewany za pomocą kotła gazowego lub olejowego to komin powinien być wyposażony w rurę ze stali kwasoodpornej. Jeśli budynek będzie opalany paliwem stałym, istnieje zalecenie aby zamontować w otworze kominowym rurę ceramiczną. W budynku, w którym planowany jest kominek zaleca się budowę dodatkowego komina z systemem wentylacji.

Rodzaj komina i dodatkowe akcesoria

Budując komin należy zdecydować nie tylko o rodzaju paliwa, jakim będzie ogrzewany budynek, ale również z jakiego materiału powinien powstać. Do najpopularniejszych należą kominy murowane, które stosuje się w budownictwie od wielu lat. Przemawia za nimi aspekt estetyczny oraz wytrzymałościowy, niestety są drogie w budowie. Coraz częściej spotykane są również kominy ze stali nierdzewnej, które są bardzo lekkie, a co za tym idzie nie obciążają ścian budynku i całej konstrukcji. Dodatkowo, są wytrzymałe na liczne chemikalia i kwasy, które uwalniane są podczas procesu spalania. Na rynku są dostępne również kominy z betonowych kształtek. Jest to tanie rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym budynku, pod warunkiem zastosowania dodatkowych zabezpieczeń przed wydzielaniem się toksyn podczas spalania. Istnieją również kominy ceramiczne, które od lat cenione są za swoją wytrzymałość oraz właściwości akumulacji temperatury. Mimo wprowadzenia na rynek kominów stalowych, ceramiczne wkłady kominowe nadal cieszą się dużą popularnością.

Wybór komina powinien być poprzedzony przygotowaniem dokładnego planu budowlanego budynku. Pozwoli to na określenie optymalnej techniki ogrzewania oraz budowy komina dopasowanego do możliwości technicznych domu. Podczas planowania, warto pamiętać o zakupie dodatkowych akcesoriów zabezpieczających komin przed działaniem groźnych kwasów oraz spalin wydzielanych podczas spalania w kotłach. Najpopularniejsze akcesoria kominowe w niskiej cenie kupisz na kominy-wentylacja.pl. Odpowiednio dobrany komin pozwoli na optymalne i bezpieczne korzystanie z systemu ogrzewania całego budynku.

Artykuł sponsorowany

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.