Agencja Reklamowa Dum Dum Sp. z o.o.
Robert Bosch Sp. z o.o. Junkers
Termet S.A. MTM STAL S.C.	Mitsubishi Electric Europe B.V. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Artykuł Dodaj artykuł

Nasady kominowe - najlepszy sposób na pozbycie się ciągu wstecznego

27-08-2019, 00:00

Przy budowie domu, ważne jest by zadbać o każdym jego element - każdy układ i system. Układ wentylacyjny jest jednym z ważniejszych elementów domu, gdyż jeśli zostanie on źle skonstruowany lub przemyślany, to możne nie tylko źle funkcjonować, ale i stwarzać niemałe zagrożenie. Jednym z niebezpiecznych czynników wpływającym na działanie układu wentylacyjnego jest ciąg wsteczny, który może być spowodowany choćby silniejszym wiatrem.

Najlepszym sposobem na pozbycie się ciągu wstecznego są nasady kominowe.

Nasady kominowe - najlepszy sposób na pozbycie się ciągu wstecznego

Rodzaje nasad kominowych

Głównymi rodzajami nasad kominowych, są:

  • nasady stałe,
  • nasady samonastawne,
  • nasady obrotowe.

Nietypowym rodzajem nasady kominowej jest daszek. On jednak nie ma wpływu na działanie ciągu wstecznego, gdyż został stworzony tylko w celu chronienia otworu kominowego przed opadami -zarówno deszczu, śniegu, jak i gradu.

Nasady stałe są nieruchome w przypadku nawet silnego wiatru. Są to stałe elementy, które wykorzystują podciśnienie, pojawiające się po zewnętrznej części osłony. Miewają różne kształty, a jednym z najpopularniejszym, jest nasada typu H.

Nasady samonastawne są ruchome. Są zaprojektowane w ten sposób, by obracać się zgodnie z kierunkiem wiatru i w ten sposób osłonić otwór kominowy przed wiatrem. Znane są z takich dodatków jak blaszany kogucik lub róża kierunków. Dzięki temu, nasada jest nie tylko praktyczna ale i stanowi ozdobę. Wskazuje bowiem określony kierunek, z którego wieje wiatr. Taka informacja bywała kiedyś przydatna na przykład dla rolników, którzy dla przykładu - wiedzieli, że z południowym wiatrem może przyjść deszcz, i dlatego szybciej zebrali się do żniw.

Nasady obrotowe są zaprojektowane w taki sposób, że są nie tylko napędzane wiatrem ale i równocześnie wypompowują powietrze z wylotu kominowego. To bardzo przydatna funkcja, jednak wymaga odpowiednio wyprofilowanych łopatek, które sprostają temu zadaniu.

Co może być przyczyną ciągu wstecznego?

W przypadku pojawienia się silnego wiatru, jeśli komin nie jest ochroniony przez nasadę kominową, może dojść do ciągu wstecznego. Ma to swoje złe konsekwencje, takie jak blokowanie wydalania gazów i innych produktów spalania czy oziębianie pomieszczeń, zwłaszcza zimą.

Przyczyną powstania ciągu wstecznego, może być również brak odpowiedniego ciągu podczas palenia, czego przyczyną może być:

  • zła konstrukcja komina
  • źle zaprojektowany kanał wywiewny
  • topografia terenu, na którym stoi dom
  • otoczenie wysokich budynków lub drzew
  • uskoki połaci dachowych.

To i wiele innych powodów może obciążać układ wentylacyjny domu i zakłócać jego spokojne funkcjonowanie. Dlatego najlepiej jest zainwestować w nasady kominowe, które świetnie sprawdzają się w przypadku zapobiegania ciągowi wstecznemu.

Każdy z rodzaju nasady różni się od siebie znacznie i może stanowić o jego praktyczności na różnym kominie. To w zależności od tego, jak funkcjonuje nasz układ wentylacyjny oraz jak wygląda topografia terenu czy najbliższe otoczenie, należy dobierać nasadę. W tym celu należy wziąć wszystkie czynniki oraz zasięgnąć opinii specjalisty z https://kominy-wentylacja.pl/52-nasady-kominowe .

Podobne artykuły