Robert Bosch Sp. z o.o. Junkers

Artykuł Dodaj artykuł

Projekty domów jednorodzinnych z kotłownią gazową. Podstawowe informacje dla inwestora

Dostępne na rynku projekty domów coraz powszechniej opierają się na ogrzewaniu gazowym.

Dostępne na rynku projekty domów coraz powszechniej opierają się na ogrzewaniu gazowym. Jest to motywowane eko trendem w projektowaniu, lecz również komfortem użytkowania. Jak funkcjonuje kotłownia gazowa w domu jednorodzinnym i jakie musi spełnić wymagania? Przyjrzyjmy się bliżej zagadnieniu.

Dom przy Imbirowej 3 N - www.galeriadomow.pl

Dom przy Imbirowej 3 N - www.galeriadomow.pl

Ogrzewanie gazowe to jedna z najbezpieczniejszych form dostarczania energii do domu. Jest coraz częściej wybierane przez inwestorów, którzy nie chcą spędzać czasu na ustawianiu i obsłudze pieców na paliwo stałe. Projekty domów jednorodzinnych, które przewidują ogrzewanie gazowe w swoich planach są coraz bardziej popularne. Bierze się to z faktu, że w niektórych miastach, gmina i powiatach obowiązuje zakaz spalania paliw stałych w piecach. Projekty domów z ogrzewaniem gazowym są ekologiczne, a ich budowa promowana i dofinansowywana z różnych programów środowiskowych.

W domach jednorodzinnych z ogrzewaniem gazowym występują dwa typy kotłowni, odpowiadające typom urządzeń grzewczych. Kotłownia dla pieców z otwarta komorą spalania i dla pieców z zamkniętą komorą spalania.

Kotłownia dla urządzeń z otwartą komorą spalania. Zasada działania i podstawowe parametry.

Kotły gazowe z otwartą komorą spalania potrzebują, do prawidłowego funkcjonowania, powietrza dostarczanego z otoczenia. Dla takich urządzeń minimalna kubatura kotłowni nie może być mniejsza niż 8 m³. Warto zaznaczyć, iż takie piece wymagają osobnego pomieszczenia kotłowni, nie może to być np. łazienka, co się często zdarza w starszego typu budownictwie. Istotnym elementem prawidłowego funkcjonowania kotłowni jest możliwość niezakłóconego dostarczania i odprowadzania powietrza. Pomieszczenie powinno być zaopatrzone w dwa otwory wentylacyjne. Jeden, umieszczony ok 30 cm nad posadzką, doprowadzający powietrze, drugi – przy samum stropie – otwór wywiewny, odprowadzający powietrze na zewnątrz. Projekty domów muszą mieć to w swoich planach. Kotłownie przeznaczone dla kotłów z otwartą komorą spalania muszą mieć odpowiednio przystosowane ciągi kominowe. Aby cały system działał poprawnie komin musi wytwarzać odpowiednie podciśnienie (ciąg, cug) umożliwiające pobieranie powietrza potrzebnego do spalania i usuwania spalin. Wymagane parametry komina to wysokość min. 4 m, a średnica 12 cm.

Dom przy Alabastrowej 40 - www.galeriadomow.pl

Dom przy Alabastrowej 40 - www.galeriadomow.pl

Kotły z zamkniętą komorą spalania. Idealne pod projekty małych domów tanich w budowie.

W urządzeniach z zamkniętą komorą spalania osobna kotłownia nie jest wymagana. Muszą zostać jednak spełnione określone warunki. Taki system jest bardziej oszczędny pod względem zużycia paliwa, dużo bardziej sprawny i nie wymaga specjalnych trzonów kominowych. Powietrze potrzebne do spalania jest pobierane z zewnątrz budynku. Odbywa się to dzięki specjalnej budowie komina, złożonego z dwóch rur. Jedną pobierane jest powietrze do sytemu spalającego, drugą wydalane na zewnątrz spaliny. Ruch powietrza wymuszany jest przez wentylator, co powoduje, że niezbędny element spalania – powietrze, jest dostarczany zawsze w odpowiedniej ilości. Nie mamy tu do czynienia z tzw. cofkami, czy niedoborem powietrza. Mniejszy jest również stopień wychłodzenia pomieszczenia, gdyż nie musimy wykonywać nawiewów i kratek odprowadzających. To ważne, jeśli wybieramy projekty domów energooszczędnych.

Piece z zamkniętą komorą spalania można montować w pomieszczeniach typu łazienka, czy kuchnia. Przy zachowaniu wymaganych parametrów rur systemowych, jest to całkowicie bezpieczne. Minimalna kubatura pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł musi wynosić 6,5 m³.

Projekty domów z ogrzewaniem gazowym gwarantują swoim użytkownikom maksimum wygody i minimalne straty czasu. Aby wszystko działało jak należy trzeba jednak pamiętać o regularnym serwisowaniu kotła i właściwych warunkach użytkowania. Montaż kotła zlećmy najlepiej fachowcowi, by być spokojnym o poprawne działanie. Wybierając projekt domu na naszą działkę warto od razu przemyśleć rodzaj kotła, jaki będzie pracował w domu. Jeśli będzie to kocioł z otwartą komorą spalania warto wybrać większe kotłownie, w których zapewnimy odpowiednia cyrkulacje powietrza. Piece grzewcze z zamknięta komorą są natomiast bardziej kompaktowe, zajmują mniej miejsca, a do poprawnego działania nie jest konieczne wykonywanie kominów w ścianach. Wtedy śmiało możemy wybierać projekty domów tanich w budowie, z niewielką kotłownią, która bez trudu pomieści taki właśnie kocioł.

Artykuł został dodany przez firmę


Podobne artykuły