Robert Bosch Sp. z o.o. Junkers

Artykuł Dodaj artykuł

Kocioł pulsacyjny Pulsator – obawy przed „przewymiarowaniem”. Czy słuszne?

Według analiz ekspertów średni metraż domu oddawanego do użytku w Polsce w 2018 r. to 144 m2.

Według analiz ekspertów średni metraż domu oddawanego do użytku w Polsce w 2018 r. to 144 m2. Każdy inwestor prędzej czy później stanie przed wyborem źródła ciepła a sama decyzja wyprzedzona jest zwykle wielomiesięcznym rozeznaniem oferty, analizą dokumentacji i opinii na temat produktu.

Kocioł pulsacyjny Pulsator – obawy przed „przewymiarowaniem”. Czy słuszne?

Wśród bogatej oferty kotłów gazowych kondensacyjnych na polskim rynku na stałe zagościł kocioł pulsacyjny Pulsator francuskiej marki Auer. Najmniejsza moc dostępnych na rynku Pulsatorów to 20 kW. Czy kocioł ten w przypadku standardowych domów do 150 m2 właściwie spełni swoją funkcję, czy od razu można uznać, że będzie to urządzenie „przewymiarowane”, co w efekcie narazi nas na straty nerwów i pieniędzy?

Doświadczenia użytkowników i opatentowana technologia wskazują wprost: Pulsator to doskonały wybór dla wszystkich właścicieli domów i mieszkań powyżej 100 m2. Także tych z ogrzewaniem podłogowym.

Czy moc tego kotła nie jest zbyt duża?

W odróżnieniu od niektórych kotłów kondensacyjnych w przypadku kotła pulsacyjnego Pulsator nie ma ryzyka jego przewymiarowania. Moc grzewcza dostosowywana jest przez czas pracy kotła, tak więc z urządzenia o mocy 20 kW uzyskać można moc w zakresie od 1 do 20 kW. Pulsator w standardzie wyposażony jest w sterowanie dla trzech niezależnych obiegów grzewczych, dzięki czemu mamy pewność, że instalacja podłogowa zasilona zostanie wodą o właściwej temperaturze.

Jak ten kocioł pracuje?

Tradycyjnie stosowany w kotłach gazowych palnik zastąpiony został komorą spalania. Przez otwartą klapkę zaworową do komory dostaje się mieszanka powietrzno-gazowa, zapalana przez świecę zapłonową. Wybuch powoduje wzrost ciśnienia i domkniecie klapki, a spaliny bardzo gwałtownie przedostają się do zwoju rur wylotowych (wymiennika ciepła). Powstałe w ten sposób podciśnienie w komorze spalania powoduje, że klapka zaworowa ponownie się otwiera i pobierana jest kolejna dawka mieszanki. Rozgrzana świeca wywołuje kolejne zapłony bez obecności iskry. Cykl ten powtarzany jest 115 razy na sekundę a każdy mikrowybuch ma taką samą wydajność energetyczną.

Dlaczego jest inny niż wszystkie?

Innowacyjność kotła pulsacyjnego wynika m.in. z zastąpienia komory spalania silnikiem pulsacyjnym, wykorzystywanym dotychczas w inżynierii lotniczej. Pulsator wyróżnia się dużą powierzchnią wymiany ciepła oraz opatentowaną budową wymiennika, dzięki czemu mamy do czynienia z możliwie najefektywniejszą wymianą energii. Nagrzewnica w Pulsatorze ma formę spiralnie skręconych rur. Turbulentny przepływ spalin sprawia, że na wewnętrznej powierzchni wymiennika nie osadza się warstwa ograniczająca wymianę ciepła. Zapewnia to stałą sprawność mimo upływu czasu i utrzymuje zużycie gazu na niezmiennym, niskim poziomie. Doskonała jakość zastosowanych w produkcji materiałów – w tym stali kwasoodpornej INOX 316L gwarantuje dłuższą żywotność niż w przypadku kotłów ze stali nierdzewnej. Co bardzo ważne, Pulsator zasilany być może zarówno gazem ziemnym jak i LPG.

Czy to na pewno bezpieczne?

Technologia wykorzystywana w Pulsatorze jest całkowicie bezpieczna w użytkowaniu – wytwarza znikome ciśnienie w komorze spalania. Dodatkowo - temperatura spalania w kotle pulsacyjnym jest niższa niż w kotłach kondensacyjnych z palnikami. Ze względu na znaczne wychłodzenie spalin (aż do ok. 22 st. C) Pulsator jako jedyny posiada aprobatę techniczną na zastosowanie przewodów wydechowych z PCV-U.

W przeprowadzonych badaniach emisji spalin urządzeń gazowych Pulsator o mocy 20 kW uznany został za najbardziej ekologiczne urządzenie w swojej klasie cenowej. Kocioł ten widnieje w ogólnopolskiej bazie urządzeń spełniających wymagania programu Czyste Powietrze, dostępnej pod adresem https://czyste-urzadzenia.ios.edu.pl/.

Artykuł został dodany przez firmę

Ciepło-Tech sp.j. - wyłączny przedstawiciel marki Auer w Polsce

CIEPŁO-TECH s.j. to wyłączny przedstawiciel: marki AUER - producenta nowoczesnych kotłów kondensacyjnych i pomp ciepła oraz marki LAPESA - producenta najwyższej klasy zasobników CWU.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły