StiebelEltron Green Hero z Bosch Termotechnika

Artykuł Dodaj artykuł

Osiąganie nowych poziomów wydajności

Wysokowydajne i energooszczędne wymienniki ciepła

Wysokowydajne i energooszczędne wymienniki ciepła

Po zakończeniu prac budowlanych w 2022 roku, Varso Tower będzie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej o zdumiewającej wysokości 310 metrów. Aby sprostać wymaganiom związanym z systemami ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) zamontowanymi w całym kompleksie, spółka Alfa Laval dostarczyła 30 wymienników ciepła, które zapewnią oszczędność energii, redukcję emisji CO2, minimalizację negatywnego wpływu na środowisko naturalne, a także wysoką wydajność i trwałość.

Varso Place to trzy wielofunkcyjne budynki w centrum Warszawy. Ten prestiżowy projekt obejmuje zaprojektowane przez HRA Architekci dwa niższe budynki Varso 1 i Varso 2, oraz 310-metrową wieżę Varso Tower autorstwa brytyjskiej pracowni Foster + Partners. Po zakończeniu budowy w skład kompleksu o powierzchni użytkowej 144 000 m2 będą wchodziły biura, hotel, restauracje i powierzchnia handlowa na parterze oraz bezpośrednie połączenie z warszawskim Dworcem Centralnym. Na 53 piętrze będzie znajdował się w pełni przeszklony taras z widokiem na panoramę Warszawy.

Wysokowydajne i energooszczędne wymienniki ciepła

Zrównoważony rozwój

Podczas budowy, czynnikami o istotnym znaczeniu dla firmy HB Reavis były ochrona środowiska, a także komfort i zdrowie gości oraz pracowników. Spółce przyznano nagrodę w kategorii “Outstanding” w ramach międzynarodowego systemu certyfikacji BREEAM za spełnienie najwyższych standardów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wszystkie główne elementy Varso Place zanalizowano pod kątem wpływu na środowisko naturalne i redukcji emisji CO2 podczas eksploatacji budynku.

Koncentrowanie się na energooszczędności i elastycznym serwisie

Szczególnym uznaniem cieszyły się rozwiązania w zakresie oszczędności energii i wody, w tym energooszczędne systemy klimatyzacji, ogrzewania i oświetlenia. Zdaniem HB Reavis, wybrane rozwiązania mają zredukować zużycie energii niemal o 23%. Spółkę Alfa Laval wybrano na dostawcę wymienników ciepła dla kompleksu Varso Place ze względu na solidną pozycję marki i bogatą ofertę uszczelkowych oraz lutowanych wymienników ciepła.

Innym istotnym powodem, dla którego wykonawca wybrał Alfa Laval Polska, była zdolność spełnienia wszelkich wymagań zarówno w zakresie parametrów eksploatacyjnych, wymiarów jak i ciężarów urządzeń. 

Kluczowe znaczenie miała ponadto dyspozycyjność osoby kontaktowej, która była w stanie udzielić natychmiastowego wsparcia w przypadku konieczności wprowadzenia zmian. Okazało się to niezwykle istotne, gdyż w trakcie budowy kompleksu dokonano szeregu zmian dotyczących nie tylko mocy, temperatury i ciśnienia wymienników, lecz również samej koncepcji.

W tak skomplikowanych projektach, jak ten zapewnienie szybkiego dostępu do serwisu i wsparcia technicznego jest niezwykle cenne, a Alfa Laval zapewnia kompleksowy i doskonały serwis za pośrednictwem działu technicznego.

Zrównoważone rozwiązanie o zwiększonej wydajności Spółka Alfa Laval dostarczyła 30 wymienników ciepła, zarówno uszczelkowych jak i lutowanych, które będą zastosowane w systemach

ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i klimatyzacji zamontowanych w budynkach.

Dzięki swej efektywności wymienniki przyczynią się do redukcji utraty ciepła, zużycia wody i energii elektrycznej. Jak wyjaśnia Krystyna Libich-Gajda, ekspert ds. wymiany ciepła HVAC w Alfa Laval Polska:

„Podjęliśmy decyzję o montażu wymienników z najnowszej serii T ze względu na jej unikatowe, opatentowane zalety. W połączeniu ze specjalną konstrukcją portów wlotowych i płyt, asymetryczne kanały zapewniają kilka dodatkowych stopni po stronie wtórnej, co przyczyni się z kolei do maksymalizacji wydajności. Reasumując korzyści dla użytkownika końcowego to niższe koszty ogrzewania i emisji CO2”.


Dlaczego Alfa Laval?

  • Alfa Laval jest rynkowym liderem w zapewnianiu jakości
  • Szybka reakcja na zmiany i pełna dyspozycyjność przedstawiciela spółki
  • Szybki dostęp do punktu serwisowego w Łodzi
  • Szeroki asortyment uszczelkowych i lutowanych wymienników ciepła
  • Umiejętność spełniania wszystkich wymagań dotyczących parametrów eksploatacyjnych, wymiarów i ciężarów
  • Opcja dostawy wymienników wyposażonych w izolację

Aby zapewnić bezpieczeństwo w najwyższym budynku (Varso Tower), biuro projektowe zdecydowało się zastosować wymienniki ciepła z certyfikatem AHRI gwarantującym optymalne parametry wydajnościowe w systemach o krytycznym znaczeniu. Na decyzję tę wpłynęły czynniki, takie jak złożoność projektu oraz wysoki prestiż i unikatowy charakter kompleksu.

Zastosowanie płytowych wymienników ciepła z certyfikatem AHRI przyczyni się do znaczącej redukcji zużycia energii i kosztów przez cały okres eksploatacji, zapewniając bardziej energooszczędny system i wydajność zgodną ze specyfikacją produktu.

Szeroka gama możliwości

Zakres dostawy obejmował techniczny know-how Alfa Laval, montaż, serwis i wsparcie techniczne, a także szeroki asortyment sprzętu Alfa Laval:

  • 4 x T20
  • 9 x TL10, M15 i M10
  • 8 x AQ4 i AQ6
  • 9 x CB400 i CB200

Wszystkie wymienniki ciepła zostały wyposażone zarówno w izolację grzewczą, jak i chłodniczą. Montaż wysokowydajnych wymienników ciepła w systemach chłodzenia i ogrzewania kompleksu Varso Place stwarza duże możliwości obniżenia rachunków za energię i emisję CO2, bez uszczerbku dla wydajności i jakości produktu. Oprócz minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko naturalne, nowoczesne płytowe uszczelkowe wymienniki ciepła Alfa Laval obniżą koszty eksploatacyjne i zwiększą wydajność pracy dla naszych klientów.

Artykuł został dodany przez firmę

Alfa Laval Polska Sp. z o.o.

Działalność Alfa Laval opiera się na utrzymaniu pozycji lidera w trzech kluczowych technologiach: wymiany ciepła, oddzielania i przepływów.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.