Green Hero z Bosch Termotechnika

Artykuł Dodaj artykuł

Pianka poliuretanowa – właściwości i zastosowanie

Pianka poliuretanowa to jeden z najczęściej stosowanych materiałów w wielu pracach budowlanych. Jest to produkt wytrzymały, lekki i o wysokiej wydajności, który ma mnóstwo zalet i zastosowań. W artykule omówimy podstawowe informacje o jej właściwościach i funkcjonalnościach.

Pianka poliuretanowa – właściwości i zastosowanie

Pianka poliuretanowa to jeden z najczęściej stosowanych materiałów w wielu pracach budowlanych. Jest to produkt wytrzymały, lekki i o wysokiej wydajności, który ma mnóstwo zalet i zastosowań. W artykule omówimy podstawowe informacje o jej właściwościach i funkcjonalnościach.

Czym są pianki poliuretanowe?

Pianki poliuretanowe są tworzone z mieszaniny polimerów poliesterowych i polieterowych, które są połączone z izocyjanianem. Proces tworzenia polega na mieszaniu tych składników w specjalnych urządzeniach, gdzie zachodzi reakcja chemiczna i powstaje pianka. Produkty z tej kategorii są dostępne w różnych rodzajach, w zależności od zastosowanej technologii produkcji i użytych składników.

Właściwości pianek poliuretanowych

Właściwości pianek poliuretanowych pozwalają na ich łatwe dopasowanie do różnych prac montażowych i budowlanych. Jednym z ich najważniejszych atutów jest elastyczność. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w pracach, gdzie niezbędna jest duża wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie. Pianki poliuretanowe są również bardzo lekkie, co sprawia, że są doskonałym środkiem do wykorzystania w produkcji materiałów izolacyjnych. Cechuje je również wysoka odporność na wilgoć i zmienne temperatury, dlatego z powodzeniem można ich używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Niektóre z nich są także odporne na działanie ognia – przykładowo PIANA OGNIOODPORNA B1 marki JURGA chroni przed rozprzestrzenianiem się dymu i pożaru.

Zastosowanie pianek poliuretanowych

Izolacja termiczna i akustyczna

Użycie pianek poliuretanowych pozwala na wykonanie efektywnej izolacji budynków przed utratą ciepła w okresie zimowym oraz przed przegrzewaniem w okresie letnim. Pianki poliuretanowe charakteryzują się wysoką wydajnością termiczną i akustyczną, dlatego chętnie stosuje się zarówno w izolacji ścian, stropów, dachów, jak i podłóg. Z ich pomocą można osiągnąć znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania oraz klimatyzacji budynków. Dodatkowo dzięki elastyczności i dużej gęstości produkty te skutecznie pochłaniają dźwięki, co pozwala na zmniejszenie hałasu wewnątrz budynku oraz emisji dźwięków na zewnątrz.

Uszczelnianie okien i drzwi

Piana poliuretanowa to również jeden z najlepszych materiałów do uszczelniania okien i drzwi. Dzięki swoim właściwościom umożliwia prawidłowe zablokowanie przecieków powietrza oraz wilgoci. Co więcej, jest niezwykle łatwa w aplikacji – najczęściej występuje w formie pistoletowej lub wężykowej. Warto jednak pamiętać, że pianka poliuretanowa powinna być stosowana z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta. Zbyt duża ilość preparatu stwarza ryzyko deformacji ramy okiennej lub drzwiowej. Z kolei zbyt mała ilość pianki może nie zapewnić skutecznej izolacji.

Pianka poliuretanowa jest niezawodnym i trwałym materiałem do wykonywania wielu prac budowlanych takich jak uszczelnianie okien i drzwi. Jej zastosowanie pozwala także na skuteczną izolację termiczną oraz akustyczną pomieszczeń, co przekłada się na oszczędność kosztów ogrzewania oraz poprawę komfortu mieszkańców.

Artykuł sponsorowany

Artykuł został dodany przez firmę


 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.