StiebelEltron Green Hero z Bosch Termotechnika

Artykuł Dodaj artykuł

Czy warto uwzględnić kominek w projekcie domu jednorodzinnego?

Gotowe projekty domów od MURATORA - projekty.muratordom.pl

Projekt domu - C333i Miarodajny - wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław BiryłoProjekt domu - C333i Miarodajny - wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Kominek to dla jednych osób wymarzony luksus, a dla innych – zbędny przedmiot. Ten element wyposażenia posiada tyle samo zwolenników co przeciwników, prześcigających się w wymienianiu zalet i wad tego rozwiązania. Jak jest naprawdę? Czy warto zamontować w swoim domu kominek, a może lepiej z niego zrezygnować? I kiedy należy uwzględnić go w projekcie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Zalety posiadania kominka

Kto z nas nie marzy o spędzeniu chłodnych wieczorów przed kominkiem, w którym przyjemnie trzaska drewno, a płomień koi nasze zmysły? Salon wyposażony w takie palenisko staje się sercem domu, miejscem stworzonym do odpoczynku w gronie najbliższych. Zadbany kominek to estetyczny, a zarazem funkcjonalny element wyposażenia domu. Bardzo przydatny w chłodne dni poza sezonem grzewczym.

W małych domkach może stanowić główne źródło ciepła. W takich przypadkach pozwala uzyskać pewną niezależność od dostaw energii z zewnątrz – między innymi z sieci ciepłowniczej czy też energetycznej. Jest stosunkowo bezawaryjny oraz bezpieczny, pozwalając na szybkie ogrzanie pomieszczenia. Drewno do kominka jest opałem łatwo dostępnym. Korzystanie z takiego urządzenia jest także ekologiczne – produkty spalania drewna są bowiem mniej szkodliwe od węgla i gazu.

Wady montażu kominka

Choć posiadanie kominka jest wyjątkowo kuszące, temu rozwiązaniu nie brakuje także pewnych wad. Jedną z nich jest konieczność regularnego uzupełniania opału, aby nie dopuścić do wygaszenia ognia. Jeżeli kominek jest podpięty do instalacji grzewczej i ma być głównym źródłem ciepła, dłuższa nieobecność domowników będzie niestety wiązać się z brakiem możliwości dokładania polan, a w konsekwencji – wychłodzeniem domu.

Urządzenie bez płaszcza wodnego lub systemu dystrybucji gorącego powietrza będzie ogrzewać wyłącznie pomieszczenie, w którym się znajduje. Nie pozwoli ono także na podgrzanie ciepłej wody użytkowej, generując konieczność korzystania z elektrycznej grzałki w bojlerze. Warto wspomnieć również o braku możliwości automatycznej regulacji temperatury czy ryzyku zabrudzenia ścian i podłogi, związanym z wydostawaniem się dymu i usuwaniem popiołu z popielnika.

Projekt M245 - Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa DziewiątkowskaProjekt M245 - Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Kiedy należy uwzględnić kominek w projekcie domu?

Jeżeli chcesz korzystać z dobrodziejstw kominka, uwzględnij jego posiadanie już na etapie zakupu lub adaptacji projektu domu. Taka decyzja powinna obowiązkowo zapaść w trakcie opracowywania dokumentacji projektowej. Jeżeli planujesz w swoim domu zastosować palenisko z płaszczem wodnym lub dystrybucją gorącego powietrza, będące jedynym źródłem ciepła, należy przemyśleć kwestię lokalizacji urządzenia. Najlepiej je usytuować w centralnej części budynku, tak aby był łatwy dostęp do wszystkich ogrzewanych pomieszczeń.
Na stronie https://projekty.muratordom.pl znajdziesz mnóstwo gotowych projektów domów, które wyposażone są w kominek. Niektóre z nich mają równiez zaprojektowaną instalację DGP (dystrybucję goroącego powietrza).

Oczywiście wykonanie kominka wraz z kominem jest możliwe także w późniejszym okresie, w już zamieszkałym obiekcie. Wiąże się to jednak z koniecznością przeprowadzenia dość inwazyjnych prac. Takie rozwiązanie nie jest polecane.

Jeżeli ktoś nie jest zdecydowany na montaż kominka to najlepiej jest w trakcie budowy wymurować komin dymowy i wentylacyjny oraz doprowadzić w warstwach podłogi kanał nawiewny do kominka. W takim przypadku kominek będzie można zamontować w późniejszym okresie bez demolowania domu.

Kominek to często spotykany element wyposażenia w domach na całym świecie. Zazwyczaj pełni on funkcje rekreacyjne, jednak dla wielu osób jest też głównym urządzeniem grzewczym. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, szczególnie wtedy kiedy mamy łatwy dostęp do drewna.

Jeżeli zdecydujesz się na posiadanie kominka, pomimo opisanych niedogodności, pamiętaj o jego uwzględnieniu już na etapie planowania budowy lub zakupu projektu domu.

Artykuł sponsorowany