Jeszcze do niedawna mówiło się, że Polska węglem stoi. Tymczasem zasoby tego cennego surowca powoli kończą się, a coraz większa grupa użytkowników przestawia się na alternatywne do węglowego sposoby ogrzewania. Jednak sprzedaż węgla wciąż cieszy się zainteresowaniem Polaków.
Pomimo, iż akcyza na węgiel i koks obowiązuje już ponad rok, nadal pojawia się wiele pytań oraz wątpliwości co do jej stosowania w praktyce oraz rozliczania.
Okazuje się, że ogrzewanie wnętrz domów i mieszkań różnymi gatunkami paliw stałych nie traci na popularności. Nic w tym dziwnego, bowiem dostosowanie gatunku i typu węgla do aktualnej pory roku niesie ze sobą możliwości obniżenia kosztów grzewczych.
W imieniu Organizatorów zapraszamy do udziału w specjalistycznych warsztatach "Nowelizacja akcyzy na węgiel. Praktyka i rozliczanie w świetle nowego prawa", które odbędą się 7 listopada 2013 r. w Warszawie.
„To bardzo dziwny podatek... z dokumentu opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji wynika, że wpływy dla budżetu Państwa z akcyzy za pierwszą połowę 2012 to tylko 43 mln złotych... według szacunków, o których wiem, 200 mln złotych branżę kosztuje wypełnianie obowiązków związanych z akcyzą na węgiel”
Pompy ciepła są aktualnie pierwszym wyborem właścicieli budynków mieszkalnych w zakresie urządzeń do bezemisyjnego i ekonomicznego ogrzewania. O popularności tego typu urządzeń decyduje m.in. narastający kryzys energetyczny, objawiający się drożejącymi surowcami takimi jak węgiel i gaz ziemny. Znaczna część importu tych surowców pochodziła z Rosji, dlatego wprowadzenie embargo odbiło się bardzo mocno na cenach rynkowych. Należy pamiętać, że pompy ciepła są najpopularniejsze w krajach odznaczających się klimatem umiarkowanym. Nie oznacza to oczywiście, że urządzenia nie mogą być stosowane również w klimacie chłodnym. W poniższym artykule omówimy zalety i wady instalacji pompy ciepła na takich właśnie obszarach.
W związku z mnogością wyzwań stojących przed podmiotami zobligowanymi do stosowania problematycznych przepisów dotyczących akcyzy od wyrobów węglowych, w imieniu Organizatorów zapraszamy do udziału w specjalistycznych warsztatach "Akcyza na węgiel. Praktyka i rozliczanie w świetle nowego prawa", które odbędą się w dniu 30 października 2012 r. w Warszawie.
Mimo wprowadzania zakazów palenia węglem Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie.
Czym palić w piecu? Masz dylemat? W krótkim przewodniku przedstawiamy popularne, dostępne i ekonomiczne paliwa, które pozwolą ogrzać dom lub budynek gospodarczy.
W obliczu narastającej negatywnej narracji wokół pomp ciepła, branża grzewcza jednoczy siły, by jasno komunikować fakty i odpowiadać na pojawiające się wątpliwości. W ramach przygotowań do Kongresu PORT PC 2025, eksperci podejmują temat aktualnych wyzwań rynkowych, analizują ich przyczyny oraz przedstawiają możliwe scenariusze na przyszłość.
Zmiany prawa oraz świadomości użytkowników kotów centralnego ogrzewania przynoszą efekty. Działania zmierzające w stronę „wyrzucenia” z rynku paliw stałych głównie węgla złej jakości powoli dają rezultaty. U progu sezonu grzewczego branża węglowa notuje większe zainteresowanie wysokojakościowym ekogroszkiem wzbogaconym procesami odkamieniania i suszenia.
Wybór ogrzewania przestał być prostą decyzją, podejmowaną na podstawie ceny zakupu urządzenia. Coraz więcej osób patrzy szerzej – ile będzie kosztować eksploatacja, ile czasu trzeba poświęcić na obsługę i czy instalacja poradzi sobie bez ciągłego pilnowania.
Z końcem roku zadebiutował nowy program rekomendacyjny, dzięki któremu polecając renomowane produkty węglowe można również zdobyć gotówkę. Właściciel marki WĘGIEL SZTYGAR oferuje nowe narzędzie premiujące zaangażowanie w promocję wysokoenergetycznego węgla.
Jeśli wiesz jak MĄDRZE PRZYGOTOWAĆ SIĘ do zimy - ten konkurs jest właśnie dla Ciebie. Producent ekogroszku marki SZTYGAR® ogłosił konkurs w którym do wygrania jest zwrot kosztów poniesionych na ogrzewanie.
Choć często za smog obwiniamy przemysł i transport, dane pokazują coś innego – największym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce są gospodarstwa domowe. Według Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), aż 85 proc. emisji pyłów PM2.5 pochodzi z domowych pieców na paliwa stałe, tzw. kopciuchów. Dla porównania, transport odpowiada jedynie za 4 proc. emisji, a przemysł za 3 proc. Ostatnie dane Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) mówią o tym, że liczba przestarzałych pieców w domach spada, ale „kopciuchów” nadal jest ponad 1,3 mln. Taki rodzaj ogrzewania wciąż bardzo mocno przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza i negatywnie wpływa na zdrowie milionów mieszkańców.