Buderus

Artykuł Dodaj artykuł

Polacy bardziej świadomi OZE

Koszty ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych pochłaniają około 80% rocznych wydatków eksploatacyjnych gospodarstwa domowego i nic nie wskazuje na to, że od nadchodzącego roku ta sytuacja ulegnie zmianie.

Koszty ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych pochłaniają około 80% rocznych wydatków eksploatacyjnych gospodarstwa domowego i nic nie wskazuje na to, że od nadchodzącego roku ta sytuacja ulegnie zmianie. Planując przyszłoroczny budżet warto pomyśleć nad wyborem najbardziej ekologicznych rozwiązań dla domu, które dodatkowo gwarantują szybki zwrot z inwestycji i zapewnią nam bezpieczeństwo cieplne.

Z potencjału odnawialnych źródeł energii (OZE) korzysta obecnie coraz więcej Europejczyków. Prym nadal wiodą kraje skandynawskie, w których energia geotermalna z powodzeniem zastąpiła mniej ekologiczne metody, jak chociażby ogrzewanie węglem. W Polsce pompy ciepła czy kolektory słoneczne zyskały w ostatnich latach również wielu zwolenników. 

W mijającym roku odnotowaliśmy wzrost sprzedaży pomp ciepła w stosunku do poprzednich lat – komentuje ekspert firmy Vikersønn, Jakub Szczęsny. Wyraźnie widać zwiększającą się świadomość energetyczną Polaków, którzy poszukują ekologicznych rozwiązań i wiedzą coraz więcej o korzyściach wynikających z zastosowania energii geotermalnej w życiu codziennym. Do pozytywnych aspektów użytkowania odnawialnych źródeł energii można zaliczyć brak emisji CO₂ do atmosfery oraz wyraźne oszczędności w budżecie domowym – dodaje.

Geotermalne pompy ciepła pozwalają efektywnie wykorzystać energię zgromadzoną we wnętrzu ziemi, do ogrzania domu i przygotowania ciepłej wody. Ich działanie jest niezwykle oszczędne, ponieważ do 75% energii pozyskiwane jest dzięki pompie z energii skumulowanej w gruncie, a jedyne 25% energii to energia elektryczna, dzięki której ciepło może zostać przetworzone. Dodatkowo pompy ciepła gwarantują długą żywotność eksploatacyjną. Warto wspomnieć również o funkcjonalności – pompy cechują się bezobsługowym działaniem, zupełnie inaczej niż w przypadku energii dostarczanej za pomocą pieców i kotłów CO na paliwa stałe.

Podobne artykuły