Green Hero z Bosch Termotechnika

Artykuł Dodaj artykuł

15 zasad oszczędnego ogrzewania

Rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym spędzają sen z powiek większości Polaków. Zgodnie z danymi statystycznymi, aż 20% kosztów mieszkania i jego eksploatacji to koszta ogrzewania.

Rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym spędzają sen z powiek większości Polaków. Zgodnie z danymi statystycznymi, aż 20% kosztów mieszkania i jego eksploatacji to koszta ogrzewania.

15 zasad oszczednego ogrzewaniaDlatego też wprowadzenie do naszego życia odpowiednich nawyków i zmian może przyczynić się do znacznych oszczędności.

Można zarówno wprowadzić kompleksowe działania, wymagające dodatkowych nakładów finansowych bądź systematycznie metodą małych kroków zmieniać dotychczasowe nawyki i przyzwyczajenia by poprawić efektywność ogrzewania i zmniejszyć jego koszta.

Przedstawiamy 15 rad, które pomogą Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu.

1. Sprawdź szczelność drzwi oraz okien, wymień zużyte uszczelki, zamontuj nowe. Dobrze jest również wyregulować zawiasy aby drzwi i okna domykały się dobrze. Zapobiegniesz w ten sposób dostawaniu się do wnętrza dużych ilości zimnego powietrza, które będzie wychładzało pomieszczenia.

2. Nie używane w sezonie letnim grzejniki, mogą w sezonie grzewczym nie nagrzewać się równomiernie. Jest to najczęściej spowodowane ich zapowietrzeniem. Pamiętaj więc aby na początku sezonu grzewczego odpowietrzyć je. Zwykle wykonuje się to poprzez nieznaczne odkręcenie zaworów w celu wypuszczenia z układu nadmiaru powietrza.

3. Wysoka temperatura utrzymywana cały czas w pomieszczeniach wiąże się z dużym zużyciem energii, warto więc utrzymywać ją tylko w czasie, kiedy przebywamy w domu. Kiedy wychodzimy zmniejszmy temperaturę o 2-3 stopnie. Nie ma potrzeby aby w tym czasie była utrzymywana wysoka temperatura powietrza. To samo dotyczy godzin nocnych, lepiej zainwestować w ciepłą pościel i obniżyć temperaturę do równie komfortowej 18-19oC niż utrzymywać przez całą noc 20-21oC. Obniżenie temperatury o 1oC pozwoli zmniejszyć ogrzewania domu o ok. 6% na przestrzeni całego sezonu grzewczego.

4. Wyjeżdżając na kilka dni temperaturę można obniżyć nawet do 15oC, niższych temperatur należy unikać ponieważ będziemy mieli problem z ponownym nagrzaniem domu czy mieszkania. Potrzebne będą duże ilości energii do nagrzania podłóg, stropów czy ścian.

5. Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza na poziomie 40-50% tak aby w pomieszczeniach nie był odczuwalny zaduch. Suche powietrze skłania nas do wietrzenia, a to z kolei przyczynia się do nadmiernej utraty ciepła i wzrostu zużycia energii.

6. Jeśli do ogrzewania wykorzystujesz paliwo – olej opałowy, węgiel, gaz ciekły najlepiej kupuj go latem, wtedy ceny są znacznie niższe niż w okolicach sezonu grzewczego.

7. Jeżeli ogrzewasz także wodę użytkową zacznij ją oszczędzać. Zamiast brać kąpiel w wannie pełnej wody bierz prysznic a w kuchni naczyń nie myj pod bieżącą wodą.

8. Nie zasłaniaj grzejników meblami, zasłonami ani innymi elementami wystroju wnętrz. Obniżasz w ten sposób konwekcję ciepła. Zasłonięte a czasem nawet zabudowane grzejniki muszą być znacznie cieplejsze, żeby nagrzać pomieszczenia do tej samej temperatury co grzejniki odsłonięte. Wyższa temperatura grzejników nie sprzyja oszczędnościom zarówno z powodu poboru większych ilości energii oraz większych strat ciepła przez ściany. Jeżeli budynek nie jest dobrze ocieplony włóż za kaloryfery ekrany, które będą odbijały ciepło w kierunku pomieszczenia. Zmniejszysz w ten sposób straty ciepła, które zostanie przekazane ścianom zewnętrznym.

9. Gdy wietrzysz pomieszczenia zakręcaj w nich zawory grzejników, tak aby w momencie gdy zimne powietrze ochłodzi termostat nie spowodował on maksymalnego otwarcia zaworu. Grzejnik niepotrzebnie rozgrzeje się i odda większość ciepła na zewnątrz.

10. Dbaj aby nie wietrzyć dłużej niż kilka minut, podczas dużych mrozów. Nawet w tak krótkim pomieszczenie zdąży się wychłodzić. Po zamknięciu okna temperatura w pomieszczeniach szybko wróci do pierwotnej dzięki ciepłu, zgromadzonemu w ścianach czy podłogach. Lepiej zatem wietrzyć kilkukrotnie ale maksymalnie 5 minut niż, nie pozwalając na nadmierne wychłodzenie pomieszczeń niż wietrzyć raz ale długo.

11. Jeżeli posiadasz w domu system wentylacji mechanicznej problem wietrzenia nie występuje, świeże powietrze jest systematycznie dostarczane przez wyregulowaną instalację, dostosowaną do potrzeb użytkowników. Możesz jednak przyczynić się do zmniejszenia kosztów ogrzewania montując wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej, który odzyskiwać będzie ciepło z wywiewanego powietrza (zobacz jak działa rekuperator). W przypadku domów energooszczędnych jest to już standard.

12. Zadbaj o dobrą izolację przewodów, zapobiegniesz w ten sposób wychładzaniu się nagrzanej wody wędrującej w układzie. Na rynku dostępne są specjalne materiały wykorzystywane do tego celu. Należy obłożyć nimi przewody w szczególności w nieogrzewanych pomieszczeniach. Wpłynie to w istotny sposób na zmniejszenie strat ciepła.

13. Jeśli masz kocioł grzewczy raz w roku najlepiej przed sezonem zleć regulację i czyszczenie pieca specjalistycznej firmie. Serwisant sprawdzi działanie pieca i w razie potrzeby wyreguluje tak aby pracował efektywnie.

14. Koniecznie zadbaj także o czyszczenie przewodów wentylacyjnych oraz kominów. Poprawi to wydajność spalania i zmniejszy zagrożenie zaczadzenia.

15. Jeśli posiadasz rolety zewnętrzne, żaluzje bądź inne elementy zasłaniające okna pamiętaj aby zawsze opuszczać je na noc. Zmniejszy to ilość ciepła uciekającego przez okna.

Autor: Artur Słabosz
Współwłaściciel marki EcoComfort.

Podobne artykuły