StiebelEltron Green Hero z Bosch Termotechnika

Artykuł Dodaj artykuł

ZABEZPIECZ SWÓJ DOM PRZED KOSZTOWNYMI STRATAMI CIEPŁA Z POMOCĄ KAMERY TERMOWIZYJNEJ

W wyniku coraz większych nacisków na konieczność racjonalnego i oszczędnego korzystania z energii cieplnej oraz wciąż wzrastających opłat za ogrzewanie, chcemy maksymalnie ograniczyć jej zapotrzebowanie w naszych domach. 

W wyniku coraz większych nacisków na konieczność racjonalnego i oszczędnego korzystania z energii cieplnej oraz wciąż wzrastających opłat za ogrzewanie, chcemy maksymalnie ograniczyć jej zapotrzebowanie w naszych domach.

ZABEZPIECZ SWÓJ DOM PRZED KOSZTOWNYMI STRATAMI CIEPŁA Z POMOCĄ KAMERY TERMOWIZYJNEJ ibros

Głównymi czynnikami, które niepostrzeżenie pozbawiają nasze domy ciepła są wady izolacji budynków. Najskuteczniejszą i najprostszą, a zarazem dostępną dla każdego metodą sprawdzenia jakości zastosowanych materiałów, rozwiązań konstrukcyjnych i jakości prac budowlanych jest badanie wykonane kamerą termowizyjną.

Działanie kamery termowizyjnej opiera się na rejestrowaniu promieniowania podczerwonego, które jest niewidzialne dla ludzkiego oka. Każdy obiekt, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego czyli od temperatury 0 K (-273,15°C) jest źródłem ciepła i emituje promieniowanie podczerwone. Nawet ciała, które wydają się nam bardzo zimne, takie jak kry lodu na Antarktydzie, również są źródłem tego promieniowania.

Rys. 1 Zdjęcie wykonane kamerą termowizyjną, które daje nam możliwość rozpoznania miejsc cieplejszych bądź zimniejszych. Ibros
Rys. 1 Zdjęcie wykonane kamerą termowizyjną, które daje nam możliwość rozpoznania miejsc cieplejszych bądź zimniejszych.
Rys. 2 Skala temperatur na termogramie mieści się w przedziale od 26.05°C – 6.84°C (barwa jasna - miejsca posiadające wysoką temperaturę, barwa ciemna – niska temperatura). Ibros
Rys. 2 Skala temperatur na termogramie mieści się w przedziale od 26.05°C – 6.84°C (barwa jasna - miejsca posiadające wysoką temperaturę, barwa ciemna – niska temperatura).

Kamera termowizyjna amerykańskiego producenta  FLIR System lokalizuje i określa wielkość występowania promieniowania podczerwonego emitowanego przez dany obiekt. Efektem badania są zdjęcia zwane termogramami - obraz cieplny w postaci mapy pokazującej rozkład temperatur, w której każdy piksel posiada swoją wartość temperatury.

Kamera termowizja jest, więc rodzajem termometru działającego na odległość, który ma możliwość przedstawić naszym oczom znacznie więcej, aniżeli jesteśmy w stanie zobaczyć.
Analizę budynku kamerą termowizyjną można wykonać zarówno od zewnątrz budynku, jak i od środka poszczególnych jego pomieszczeń. W obu przypadkach będziemy mogli dostrzec mostki termiczne, przez które ucieka cenne ciepło. Gdy wykonujemy pomiar w ogrzewanym pomieszczeniu miejsca ucieczki ciepła są na termogramach pokazywane jako miejsca zimniejsze i zazwyczaj mają kolor ciemny – np. niebieski, zgodnie ze skalą temperatur.

Natomiast jeśli pomiary wykonywane są na zewnątrz budynku lub w pomieszczeniach nieogrzewanych ma miejsce odwrotna sytuacja. Wówczas wadliwość izolacji termicznej lub wpływ wilgoci jest pokazywany jako miejsca cieplejsze i jednocześnie – jaśniejsze na zdjęciach.

Możliwości wykorzystania kamery termowizyjnej dostępnej w iBros:

  • sprawdzenie poprawności wykonania izolacji termicznej fundamentów domu
  • wykrywanie wad ogrzewania podłogowego i niedrożności tradycyjnej instalacji grzewczej
  • lokalizacja miejsc, które zostały ukryte pod tynkiem: zamurowane okna, wyloty kominów wentylacyjnych
  • kamerę termowizyjną można między innymi wykorzystać do ustalenia czy ramy stolarki okiennej i drzwiowej są poprawnie osadzone na ościeżach – tak, by nie dochodziło do ucieczki ciepła
  • można ją stosować do określania strat zimna - w przypadku klimatyzacji, chłodnictwa
  • wykrywania pęknięć lub przerwy w uszczelnieniach budynku
  • lokalizacji wilgoci przenikającej przez spoiny i pęknięcia w dachach, sufitach i ścianach, która pozostaje w nich uwięziona, powodując gnicie struktury budynku i powstawanie pleśni
  • kamery termowizyjne doskonale nadają się do badania jakości wykonania izolacji cieplnej termoizolacji, oraz zbadania czy zastosowane materiały są odpowiednie do zastosowania izolacji
  • wykrywanie miejsc nawiewu zimnego powietrza przez gniazdka elektryczne, oraz kratkę wentylacyjną
  • ocena, w jakim stopniu potrzebny jest remont budynku

Skorygowanie tych błędów i wad w sposób znaczący zwiększa sprawność energetyczną oraz strukturalną integralność budynku.

Rys.3 Otwory okienne i drzwiowe źle uszczelnione są miejscami największej straty ciepła w budynku Ibros
Rys.3 Otwory okienne i drzwiowe źle uszczelnione są miejscami największej straty ciepła w budynku

Szczególnie ważne są miejsca niewidoczne po zakończeniu budowy, które mogą mieć znaczący wpływ na koszty eksploatacji budynku.

Regularne kontrole struktur za pomocą kamery termowizyjnej od wewnątrz i od zewnątrz pomagają szybko zlokalizować miejsca, gdzie występują mostki termiczne. Oczywiste jest także, że znając źródło i przyczynę strat ciepła zdecydowanie łatwiej jest z nimi walczyć i starannie zaplanować działania zmierzające do ograniczenia strat energii cieplnej.

Przedsiębiorstwa specjalizujące się w badaniach termowizyjnych budynków mieszkalnych starają się propagować wśród deweloperów, wykonawców i osób indywidualnych ideę kontroli wykonywanych prac przy użyciu kamery termowizyjnej. Staramy się uświadamiać wszystkim, że takie badanie przed zakończeniem prac pomaga wyeliminować wiele błędów – czyli zaoszczędzić w przyszłości pieniędzy.

 

Artykuł został dodany przez firmę

iBros technic

Specjalizujemy się w dostawie i dystrybucji rozwiązań pomiarowych i sterujących, w projektowaniu nowych układów jak i integrowaniu istniejących już instalacji.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.