StiebelEltron Green Hero z Bosch Termotechnika

Artykuł Dodaj artykuł

Najważniejsze parametry pomp obiegowych

Pompa obiegowa to urządzenie, które używane jest do generowania obiegu cieczy w instalacjach centralnego ogrzewania, a także innych systemach grzewczych oraz klimatyzacji.

Pompa obiegowa to urządzenie, które używane jest do generowania obiegu cieczy w instalacjach centralnego ogrzewania, a także innych systemach grzewczych oraz klimatyzacji. W ten sposób zapewniona jest wydajność oraz sprawność całego systemu. Wiele nowszych modeli kotłów przystosowana jest do pracy wraz z pompami obiegowymi, a coraz częściej zdarzają się i takie, które są w nie fabrycznie wyposażone.

Najważniejsze parametry pomp obiegowych

W tym artykule opiszemy najważniejsze funkcje spełniane przez pompy obiegowe oraz podpowiemy, na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę podczas ich doboru.

Za co odpowiada pompa obiegowa?

Działanie pomp opiera się na podstawowej zasadzie zmiany energii mechanicznej na energię kinetyczną lub potencjalną energię cieczy w obiegu. Pompa, a właściwie wirnik pompy, przekazuje swą energię cieczy, dzięki czemu wprawia ją w ruch. W ten sposób woda w instalacji grzewczej może dotrzeć do najbardziej oddalonego grzejnika.

Pompy obiegowe najczęściej montowane są tam, gdzie nie można zastosować ogrzewania grawitacyjnego, które polega na wykorzystaniu zjawiska zmiany gęstości wody spowodowanej przez jej temperaturę. Takie ogrzewania mają wiele ograniczeń, poza tym powodują powolne nagrzewanie grzejników i mogą przyczyniać się do zużywania dużej ilości energii. Znacznie wydajniejszą alternatywą są właśnie pompy obiegowe.

Wybór pompy obiegowej: jakie parametry wziąć pod uwagę?

W przypadku pomp obiegowych podstawowymi parametrami są: natężenie przepływu (czyli wydajność) oraz wysokość podnoszenia. Wysokość podnoszenia to ciśnienie, jakie pompa musi nadać tłoczonej cieczy w obiegu. Jest to wartość podawana w metrach słupa wody, a zalecenia dotyczące tego parametru mogą być różne w zależności od specyfiki instalacji czy średnicy rur.

Czasami trudno jest jednoznacznie dopasować pompę o odpowiednich parametrach, szczególnie przy małych instalacjach centralnego ogrzewania. Jednak w przypadku instalacji dla domów jednorodzinnych bardzo często parametry pompy obiegowej przewidziane są w projekcie branży sanitarnej. Oprócz tego na stronach producentów często możemy znaleźć przygotowane dla klientów narzędzia pozwalające na obliczenie niezbędnego natężenia przepływu i wysokości podnoszenia pompy.

Artykuł został dodany przez firmę

DAMBAT Jastrzębski S.K.A.

DAMBAT to dynamicznie rozwijający się polski producent pomp do wody i osprzętu sprzedawanych pod marką IBO.

Zapoznaj się z ofertą firmy