StiebelEltron Green Hero z Bosch Termotechnika

Artykuł Dodaj artykuł

Sterowanie pomp obiegowych. Co warto wiedzieć?

Pompa obiegowa jest nieodłącznym elementem niemal każdej instalacji grzewczej. Na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze rozwiązania, których zadaniem jest jak największa oszczędność energii.

Pompa obiegowa jest nieodłącznym elementem niemal każdej instalacji grzewczej. Na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze rozwiązania, których zadaniem jest jak największa oszczędność energii. Takie efekty można uzyskać, stosując odpowiednie sterowanie. Co trzeba wiedzieć o sterowaniu pompy obiegowej, żeby wybrać jak najlepsze i najbardziej wydajne rozwiązanie?

Sterowanie pomp obiegowych. Co warto wiedzieć?MAGI 25 - przekrój

Elektroniczne sterowanie pompy obiegowej

Największą zaletą pomp obiegowych sterowanych elektronicznie jest energooszczędność. Przy odpowiednim uwzględnieniu trybu pracy, urządzenie może mieć nawet 2–5 razy mniejsze zapotrzebowanie na energię niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Nie traci się przy tym również wysokości podnoszenia. Pompy obiegowe sterowane elektronicznie są co prawda większą inwestycją niż te ze sterowaniem manualnym, ale już w ciągu dwóch lat pracy ten wydatek się zwraca.

Elektroniczne sterowanie pomp obiegowych wykorzystuje sterownik mikroprocesorowy odpowiadający za analizę parametrów i warunków pracy. Na podstawie tych danych i z uwzględnieniem konkretnej instalacji dobiera się wydajność i moment obrotowy pompy, a przez to również zużycie elektryczności. Uzyskanie mniejszego zużycia energii jest również możliwe dzięki potencjometrowi, który pozwala bezstopniowo regulować wydajność pompy i wysokość podnoszenia.

Zewnętrzne sterowanie pompy obiegowej

Zewnętrzne sterowanie pompy obiegowej, mówiąc najprościej, opiera się na urządzeniu elektronicznym, które w sposób automatyczny włącza i wyłącza pompę w zależności od temperatury. Taki sterownik można zamontować w instalacjach z kotłami węglowymi lub gazowymi. Sterownik jest wyposażony w czujnik, który mierzy temperaturę wody na zasilaniu instalacji c.o.

Artykuł został dodany przez firmę

DAMBAT Jastrzębski S.K.A.

DAMBAT to dynamicznie rozwijający się polski producent pomp do wody i osprzętu sprzedawanych pod marką IBO.

Zapoznaj się z ofertą firmy