StiebelEltron Green Hero z Bosch Termotechnika

Artykuł Dodaj artykuł

Kotłownia z pompą ciepła

Kotłownia znajduje się w każdym samodzielnie ogrzewanym budynku.

Kotłownia znajduje się w każdym samodzielnie ogrzewanym budynku. Jeszcze kilkanaście lat temu standardowym źródłem ciepła były kotły na paliwo stałe. Na przestrzeni ostatnich kilku lat tracą one na znaczeniu na rzecz kotłów gazowych i pompy ciepła. Trend ten wynika nie tylko z większej świadomości ekologicznej inwestorów, ale również z wygody, wyraźnej poprawy współczynnika OZC budynków czy możliwości uzyskania dofinansowania na montaż czystego źródła ciepła (np. program „Czyste Powietrze”). Współczesne kotłownie wyposażone w pompy ciepła, to czyste pomieszczenia o powierzchni z przedziału 6-8 m2: z powodzeniem mogą być wykorzystane na pralnię i suszarnię. 

Założenia

Na potrzeby niniejszego artykułu skupię się na elementach kotłowni z popularną 1-fazową pompą ciepła Panasonic KIT-WC07J3E5 (WH-SDC0709J3E5 + WH-UD07JE5). Montaż urządzenia odbywa się w domu parterowym o powierzchni 120 m kw. Inwestor słusznie zdecydował się na ogrzewanie płaszczyznowe: 100% podłogówki. Średnia temperatura zasilania podłogówki to 35 st. C. Nie będzie dodatkowych grzejników ściennych zasilanych z pompy ciepła. Zapotrzebowanie na moc cieplną budynku w temperaturze zewnętrznej -20 st. C to 7,5kW. Jedna strefa grzewcza sprawia, że można zastosować uproszczoną kotłownię, bez dodatkowych układów sterujących i zaworów mieszających wodę. Omawiany budynek zamieszkuje 4-osobowa rodzina. 

Montaż jednostki zewnętrznej i wewnętrznej

Sercem kotłowni jest pompa ciepła SPLIT Panasonic KIT-WC07J3E5. 

 

Jednostka zewnętrznaJednostka zewnętrzna
Jednostka wewnętrznaJednostka wewnętrzna

 

Jednostka zewnętrzna zamontowana została na podkładkach antywibracyjnych, na wcześniej przygotowanym podeście betonowym (30 cm powyżej poziomu gruntu). Pod pompą ciepłą wykonany został drenaż.

Elementy kotłowni z pompą ciepła

Elementy kotłowni z pompą ciepła schemat

Panasonic KIT-WC07J3E5 wymaga dwóch przewodów zasilających i oddzielnych bezpieczników wg specyfikacji: 3 x 4mm2 i zabezpieczenia 25A (zasilanie urządzenia) oraz 3 x 2,5mm2 i 16A (zasilanie grzałki 3kW). 

W skład części hydraulicznej wchodzi: 

  • zawór 3D (H25) – sterowany z pompy ciepła, przełącza strumień wody pomiędzy instalacjami CO i CWU;
  • zbiornik buforowy (H10) –  w sytuacji, w której wszystkie obiegi grzewcze są zamknięte, zbiornik buforowy zapewnia minimalny wymagany zład wody do funkcji defrost. Do pompy ciepła Panasonic KIT-WC07J3E5 zaleca się, aby zład wody był nie mniejszy niż 30 litrów. Jeżeli w układzie ogrzewania płaszczyznowego zapewnione zostanie niezbędne minimum: bufor można pominąć;
  • pompa obiegowa CO (H14) – zamontowana na zasilaniu z bufora. Może być zintegrowana w rozdzielaczu hydraulicznym do zasilania podłogówki. Panasonic KIT-WC07J3E5 w podstawowej wersji steruje dodatkową pompą obiegową ogrzewania płaszczyznowego;
  • zbiornik CWU (H24) - objętość zbiornika CWU uzależniona jest od rzeczywistego zapotrzebowania na ciepłą wodę przez mieszkańców budynku. Przyjęliśmy, że będą to cztery osoby, a więc 200 powinno wystarczyć. Minimalna powierzchnia wężownicy wymagana przez pompę ciepła o mocy 7kW to 1,4m2. Zalecamy, aby wężownica miała budowę spiralną, a jej powierzchnia wynosiła 2m2. Czas wygrzewania zbiornika do pożądanej temperatury będzie znacznie krótszy; 
  • dodatkowe naczynie wzbiorcz (H6) - stosuje się, gdy objętość wody w instalacji CO przekracza 260l (przy maksymalnej temp wody zasilania 60 st. C). W opisywanym przypadku nie ma potrzeby stosowania dodatkowego naczynia wzbiorczego, ze względu na fakt, że instalacja CO
  • filtr powietrza i zanieczyszczeń - wszystkie urządzenia SPLIT generacji J wyposażone są w filtr magnetyczny i przepływomierz. W celu poprawy bezpieczeństwa warto zastosować dodatkowy separator powietrza i zanieczyszczeń;
  • sterownik pokojowy (H9) – domyślnie zamontowany bezpośrednio na jednostce wewnętrznej. Można przenieść do wybranego pomieszczenia np. w salonie.

STEROWNIK POKOJOWY

Podsumowanie 

Niskotemperaturowe źródło ciepła Panasonic KIT-WC07J3E5 zamontowane w domu energooszczędnym to ekonomiczne rozwiązanie będące w stanie konkurować nawet z kotłami gazowymi: nie tylko pod względem kosztów montażu, ale i eksploatacji. 

APLIKACJA AQUAREA SMART CLOUD

Intuicyjne sterowanie z wykorzystaniem sterownika lub aplikacji Panasonic Aquarea Smart Cloud sprawia, że użytkownik jest w stanie kontrolować parametry pracy, koszta oraz ustawiać harmonogram pracy urządzenia z każdego miejsca z dostępem do sieci Internet. 

Specyfikacja Pomp Ciepła Panasonic Aquarea

Autor: Kamil Brzozowski doradca techniczny firmy Wentek Pompy Ciepła w Lublinie

Artykuł został dodany przez firmę


 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.