Robert Bosch Sp. z o.o. Junkers

Artykuł Dodaj artykuł

Forum Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych (IV Forum DCSP)

Idea przewodnia konferencji to dyskusja panelowa połączona z wystawą sprzętu i nowych rozwiązań technologicznych. Jest to reprezentatywne w skali kraju forum wymiany doświadczeń profesjonalistów, na co dzień zajmujących się diagnostyką uszkodzeń ciepłowniczych sieci preizolowanych.

Logo DORATERM Logo TESTERON Consulting

28 luty – 02 marca 2017 r.
Hotel Grand Royal w Poznaniu,
ul. Głogowska 358a

Organizatorzy konferencji

IV Forum Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych organizowane jest przez:

 • firmę DORATERM kierowaną przez Adama Dwojaka – od ponad 25-ciu lat związanego z branżą ciepłowniczą – eksperta od lokalizacji awarii systemów alarmowych na sieciach preizolowanych oraz ich rewitalizacji  i napraw
   
 • firmę TESTERON Consulting kierowaną przez Jerzego Kozłowskiego - od blisko 25-ciu lat zajmującego się tematem lokalizacji uzbrojenia podziemnego oraz lokalizacją awarii w sieciach ciepłowniczych i wodociągowych

Termin konferencji

 • 28 luty -  02 marca 2017 r.

Miejsce organizacji konferencji

Hotel Grand Royal w Poznaniu, ul. Głogowska 358a (dawniej Twardowski)

4-ro gwiazdkowy hotel zlokalizowany na wyjeździe z Poznania w kierunku Wrocławia z bogatym zapleczem konferencyjno – bankietowym, oferujący komfortowo wyposażone 1-dno i 2-osobowe pokoje z szybkim dostępem do Internetu (łącze WiFi), dla uczestników konferencji zapewniamy bezpłatnie:

 • miejsce na samochód na monitorowanym parkingu oraz
 • wstęp do Centrum Spa & Wellness  (basen, jacuzzi, siłownia, sauna).

Konferencja Techniczna IV Forum Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych adresowana jest do:

 • właścicieli i operatorów sieci ciepłowniczych
 • producentów systemów preizolowanych i osprzętu
 • producentów sprzętu pomiarowego do sieci preizolowanych
 • firm wykonawczych oraz serwisowych z branży ciepłociągów preizolowanych
Forum Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych (IV Forum DCSP) Forum Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych (IV Forum DCSP)

Idea przewodnia konferencji to dyskusja panelowa połączona z wystawą sprzętu i nowych rozwiązań technologicznych. Jest to reprezentatywne w skali kraju forum wymiany doświadczeń profesjonalistów, na co dzień zajmujących się diagnostyką uszkodzeń ciepłowniczych sieci preizolowanych.

Jest to także doskonała okazja do wyrażenia swojej opinii o dotychczas stosowanych w Polsce technologiach preizolacji ciepłociągów z perspektywy służb eksploatacji tych sieci. Forum DCSP to również miejsce, gdzie prezentowane są nowe technologie oraz sprzęt diagnostyczny, zarówno ten sprawdzony już w wieloletnim użytkowaniu na sieci, jak i nowy, będący nadzieją na przyszłość. Jest to już czwarta edycja tej konferencji będąca kontynuacją cyklu spotkań diagnostów z branży preizolowanych sieci ciepłowniczych w Polsce.

Forum DCSP stało się już miejscem corocznych spotkań fachowców z różnych ośrodków w kraju związanych z ciepłociągami preizolowanymi oraz doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i sprzętem pomiarowym. Jest to także reprezentatywne w skali kraju audytorium gdzie dokonywana jest praktyczna weryfikacja wielu zagadnień technicznych z codziennej pracy uczestniczących w niej ciepłowników oraz obowiązujących w branży norm i powszechnie stosowanych praktyk. W trakcie dyskusji wypracowywane są wspólne rekomendacje i opinie dotyczące różnorodnych zagadnień branżowych, które są sumą doświadczeń najlepszych ośrodków w kraju oraz renomowanych producentów technologii i sprzętu.

IV Forum DCSP to kolejna edycja corocznego ogólnopolskiego spotkania diagnostów z branży preizolowanych sieci ciepłowniczych. Jest to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i sprzętem pomiarowym oraz szansa na wypracowywanie wspólnych rekomendacji i opinii dotyczących różnorodnych zagadnień branżowych.

Struktura organizacyjna konferencji bazuje na pięciu panelach dyskusyjnych:

 1. Panel Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych część I, II i III

dyskusja oparta o praktyczne doświadczenia uczestników konferencji w zakresie diagnostyki sieci preizolowanych oraz efektywnych i precyzyjnych metod lokalizacji awarii systemów alarmowych sieci, zarówno typu impulsowego jak i rezystancyjnego

 • ustalenie kształtu kolejnego bloku rekomendacji do druku w „Zeszycie nr 2 Wytycznych Forum DCSP”
 • praktyczne metody lokalizacji za pomocą reflektometru oraz idea wykresów wzorcowych
 • nowości z zakresu systemów nadzoru nad rozbudowaną preizolowaną siecią ciepłowniczą
 1. Panel Technologii I – Problematyka dostępu do cyfrowej mapy sieci w trakcie diagnostyki

dyskusja o praktycznym wykorzystywaniu cyfrowych zasobów GIS o sieci preizolowanej w warunkach terenowych w oparciu o aplikacje mobilne zainstalowane na smartfonach lub tabletach

 1. Panel Technologii II – Producenci Systemów, Wykonawcy Sieci, Sprzęt Pomiarowy

prezentacja nowych technologii z zakresu systemów preizolowanych, napraw uszkodzeń rurociągów oraz nowości z dziedziny sprzętu pomiarowego i systemów monitorowania sieci

 1. Panel Technologii III – Problematyka pianki PUR w systemach ciepłociągów preizolowanych

dyskusja o różnych aspektach stosowania pianki PUR w preizolacji – od produkcji po spienianie na budowie

 • wpływ metody produkcji rur preizolowanych na właściwości izolacji poliuretanowej rur preizolowanych
 •  praktyczne użycie pianki w różnorodnych warunkach terenowo-pogodowych
 1. Panel Serwisantów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych

dyskusja o problematyce napraw rurociągów preizolowanych jako kontynuacji skutecznej lokalizacji miejsca wystąpienia awarii z uwzględnieniem kontroli odcinków sieci znajdujących się w pobliżu

Integracja środowiska w połączeniu z optymalizacją norm

W ramach IV Forum Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych, będziemy kontynuować rozpoczęty już proces porządkowania dzisiejszego obrazu metodologii lokalizowania awarii ciepłowniczych sieci preizolowanych. Efektem poprzednich trzech edycji Forum DCSP był wydany wiosną 2016 r. „ZESZYT 1 Wytycznych Forum DCSP”, który bezpłatnie rozesłaliśmy do większości ośrodków ciepłowniczych w kraju. Mamy nadzieję, że pierwsze zawarte w tej publikacji rekomendacje spotkały się z Państwa aprobatą i zaczną przynosić wkrótce wymierne korzyści w codziennej pracy zespołów zajmujących się systemami nadzoru i lokalizacji uszkodzeń sieci preizolowanych.

Zdecydowana większość programu IV Forum DCSP poświęcona będzie na dyskusję nad kolejnymi procedurami, które wymagają wypracowania optymalnych Wytycznych Branżowych, w tym zdefiniowaniu wielu pojęć i procedur, opracowaniem spójnego systemu oznaczania drutów alarmowych, czy też opisaniu praktycznych metod lokalizacji uszkodzeń z użyciem reflektometru i wykorzystaniem wykresów wzorcowych. Będziemy także kontynuować omawianie zagadnień związanych z naprawami ciepłociągów preizolowanych, jako kontynuacji skutecznej lokalizacji miejsca wystąpienia awarii. W związku z dynamicznym rozwojem nowych technologii, chcemy na stałe wprowadzić do programu Forum DCSP przegląd nowości i postępu aplikacji praktycznych związanych z zagadnieniami zdalnego nadzoru nad siecią, w tym porównanie „on line” systemów czołowych producentów dostępnych  na rynku polskim.

Nowością obecnej edycji Forum będą dwa zagadnienia omawiane w odrębnych panelach technologicznych dotyczące dostępu do cyfrowej mapy sieci i obiektów sieciowych w trakcie prowadzenia diagnostyki uszkodzeń oraz problematyki technologii pianki poliuretanowej w systemach ciepłociągów preizolowanych, zarówno w procesie produkcyjnym, jak i w praktycznym spienianiu w warunkach terenowych. Mamy nadzieję, że zaproszeni przez nas eksperci z tych dziedzin spełnią Państwa oczekiwania i skutecznie rozwieją wiele wątpliwości związanych z tą tematyką. W ostatnim dniu konferencji przewidziana jest praktyczna prezentacja nowoczesnych technologii mufowania przygotowana przez jednego z czołowych producentów muf usieciowanych i zgrzewanych elektrycznie.

Szef Biura Organizacyjnego: Jerzy Kozłowski, TESTERON Consulting

Główny moderator dyskusji: Adam Dwojak, firma DORATERM

Podobne artykuły