Artykuł Dodaj artykuł

VI Forum Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych

Idea przewodnia konferencji to dyskusja panelowa połączona z wystawą sprzętu i nowych rozwiązań technologicznych. Jest to reprezentatywne w skali kraju forum wymiany doświadczeń profesjonalistów, na co dzień zajmujących się diagnostyką uszkodzeń ciepłowniczych sieci preizolowanych. 

Logo DORATERM Logo TESTERON Consulting

25 luty – 27  luty 2019 r.
Hotel Grand Royal w Poznaniu,
ul. Głogowska 358a

Organizatorzy konferencji

VI Forum Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych organizowane jest przez:

 • firmę DORATERM kierowaną przez Adama Dwojaka – od ponad 25-ciu lat związanego z branżą ciepłowniczą – eksperta od lokalizacji awarii systemów alarmowych na sieciach preizolowanych oraz ich rewitalizacji i napraw
   
 • firmę TESTERON Consulting kierowaną przez Jerzego Kozłowskiego - od blisko 25-ciu lat zajmującego się tematem lokalizacji uzbrojenia podziemnego oraz lokalizacją awarii w sieciach ciepłowniczych i wodociągowych

Termin konferencji

 • 27 -27 luty 2019 r.

Miejsce organizacji konferencji

Hotel Grand Royal w Poznaniu, ul. Głogowska 358a (dawniej Twardowski)

4-ro gwiazdkowy hotel zlokalizowany na wyjeździe z Poznania w kierunku Wrocławia z bogatym zapleczem konferencyjno – bankietowym, oferujący komfortowo wyposażone 1-dno i 2-osobowe pokoje z szybkim dostępem do Internetu (łącze WiFi), dla uczestników konferencji zapewniamy bezpłatnie:

 • miejsce na samochód na monitorowanym parkingu oraz
 • wstęp do Centrum Spa & Wellness  (basen, jacuzzi, siłownia, sauna).

Konferencja Techniczna V Forum Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych adresowana jest do:

 • właścicieli i operatorów sieci ciepłowniczych
 • producentów systemów preizolowanych i osprzętu
 • producentów sprzętu pomiarowego do sieci preizolowanych
 • firm wykonawczych oraz serwisowych z branży ciepłociągów preizolowanych

VI Forum DCSPVI Forum DCSP

Idea przewodnia konferencji to dyskusja panelowa połączona z wystawą sprzętu i nowych rozwiązań technologicznych. Jest to reprezentatywne w skali kraju forum wymiany doświadczeń profesjonalistów, na co dzień zajmujących się diagnostyką uszkodzeń ciepłowniczych sieci preizolowanych. Jest to także doskonała okazja do wyrażenia swojej opinii o dotychczas stosowanych w Polsce technologiach preizolacji ciepłociągów z perspektywy służb eksploatacji tych sieci. Forum DCSP to również miejsce, gdzie prezentowane są nowe technologie oraz sprzęt diagnostyczny, zarówno ten sprawdzony już w wieloletnim użytkowaniu na sieci, jak i nowy, będący nadzieją na przyszłość. Jest to już szósta edycja tej konferencji będąca kontynuacją cyklu spotkań diagnostów z branży preizolowanych sieci ciepłowniczych w Polsce.

Forum DCSP stało się już miejscem corocznych spotkań fachowców z różnych ośrodków w kraju związanych z ciepłociągami preizolowanymi oraz doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i sprzętem pomiarowym. Jest to także reprezentatywne w skali kraju audytorium gdzie dokonywana jest praktyczna weryfikacja wielu zagadnień technicznych z codziennej pracy uczestniczących w niej ciepłowników oraz obowiązujących w branży norm i powszechnie stosowanych praktyk. W trakcie dyskusji wypracowywane są wspólne rekomendacje i opinie dotyczące różnorodnych zagadnień branżowych, które są sumą doświadczeń najlepszych ośrodków w kraju oraz renomowanych producentów technologii i sprzętu

VI Forum DCSP to kolejna edycja corocznego ogólnopolskiego spotkania diagnostów z branży preizolowanych sieci ciepłowniczych. Jest to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i sprzętem pomiarowym oraz szansa na wypracowywanie wspólnych rekomendacji i opinii dotyczących różnorodnych zagadnień branżowych.

Struktura organizacyjna konferencji bazuje na pięciu panelach dyskusyjnych:

Struktura organizacyjna konferencji bazuje na trzech panelach dyskusyjnych:

 1. Panel Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych część I, II i III dyskusja oparta o praktyczne doświadczenia uczestników konferencji:
 • gwarancja prawidłowego ułożenia i wyprowadzania drutów alarmowych z rurociągów preizolowanych
 • okienka kontrolne jako element precyzyjnej lokalizacji
 • optymalna specyfikacja techniczna dla sprzętu diagnostycznego oraz wybrane zagadnienia dotyczące pomiarów reflektometrycznych na sieci preizolowanej
 1. Panel Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych część IV dyskusja o praktycznych możliwościach precyzyjnej lokalizacji awarii na sieciach typu  „Brandes”
   
 2. Panel Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych część V nowości z zakresu systemów zdalnego nadzoru nad rozbudowaną preizolowaną siecią ciepłowniczą oraz dyskusja o „napięciu galwanicznym”, jako o nowym parametrze diagnostyki sieci
   
 3. Panel Technologii I – Najciekawsze projekty minionego roku prezentacja najciekawszych projektów roku 2018 w odniesieniu do dwóch kategorii:
 • diagnostyka uszkodzeń ciepłowniczych rurociągów  preizolowanych i naprawy sieci
 • budowa nowych sieci preizolowanych
 1. Panel Inwestora część I dyskusja o problematyce dokumentacji powykonawczej wraz z prezentacją nowego projektu informatycznego dotyczącego tworzenia dokumentacji powykonawczej dla instalacji alarmowej
   
 2. Panel Inwestora część II dyskusja o problematyce skutecznej egzekucji praw gwarancyjnych inwestora w przypadku łączenia projektów inwestycyjnych dwóch różnych wykonawców/dostawców systemów preizolowanych oraz bieżąca informacja o zmianach norm dotyczących projektowania, montażu rurociągów preizolowanych i  badań rur/złączy preizolowanych;

Integracja środowiska w połączeniu z optymalizacją norm

W ramach VI Forum Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych, będziemy kontynuować rozpoczęty już proces porządkowania dzisiejszego obrazu metodologii lokalizowania awarii ciepłowniczych sieci preizolowanych. Efektem poprzednich edycji Forum DCSP były wydane dwie edycje  „ZESZYT-u  Wytycznych Forum DCSP”, które bezpłatnie rozesłaliśmy do większości ośrodków ciepłowniczych w kraju. Zgodnie z założeniami, zdecydowana większość obrad kolejnego Forum DCSP poświęcona będzie dyskusji mającej na celu wypracowanie optymalnych Wytycznych Branżowych.

Będziemy kontynuować dyskusję nad optymalnymi wariantami wyprowadzania drutów alarmowych oraz kontrolą ich prawidłowego ułożenia wzdłuż rurociągów preizolowanych. Pojawi się nowy temat dotyczący okienek kontrolnych jako elementu precyzyjnej lokalizacji uszkodzenia. Omówimy także tematykę niezawodności sygnalizacji awarii zarówno w systemie impulsowym jak i rezystancyjnym. Po raz pierwszy, dokonamy próby sformułowania optymalnej specyfikacji technicznej dla urządzeń stosowanych w diagnostyce uszkodzeń na preizolacji oraz omówimy praktyczne znaczenie kilku wybranych zagadnień związanych z pomiarami reflektometrycznymi wraz z przedstawieniem informacji o nowościach na rynku dostaw reflektometrów.

Z zagadnień związanych z pomiarami na sieciach rezystancyjnych  typu „Brandes” zapoczątkowanych jakiś czas temu, poruszymy problematykę precyzyjnej lokalizacji uszkodzeń w kontekście konfrontacji teorii z praktyką. Zgodnie z zapoczątkowaną kilka lat temu tradycją, dokonamy bieżącego przeglądu nowości i postępu aplikacji praktycznych związanych z zagadnieniami zdalnego nadzoru nad siecią, w tym porównanie „on line” systemów czołowych producentów dostępnych na rynku polskim. W tej części konferencji, ponownie zajmiemy się zagadnieniem interpretacji „napięcia galwanicznego” jako nowego parametru wykorzystywanego do diagnostyki sieci preizolowanej.

Nowością obecnej edycji Forum będzie próba przedstawienia najciekawszych dokonań roku 2018 zarówno w zakresie diagnostyki uszkodzeń jak i budowy nowych sieci. W Panelu Inwestora zajmiemy się zagadnieniem dokumentacji powykonawczej, co ułatwi nam prezentacja ciekawego projektu informatycznego w tym zakresie realizowanego przez jedną z firm wykonawstwa sieci ciepłowniczych.  W tej części konferencji, omawiać będziemy także skuteczność egzekucji praw gwarancyjnych inwestora w przypadku łączenia projektów inwestycyjnych dwóch różnych wykonawców/dostawców systemów preizolowanych.

Tematy techniczne VI Forum zostaną zakończone podaniem bieżącej informacji o zmianach norm w zakresie projektowania i montażu rurociągów preizolowanych oraz  badań rur i złączy preizolowanych.

Szef Biura Organizacyjnego: Jerzy Kozłowski, TESTERON Consulting

Główny moderator dyskusji: Adam Dwojak, firma DORATERM

Podobne artykuły